http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/268631-somaliyhdistys-suuttui-sosiaalitukipuheista-–-”oikeudettoman-tyovoiman-riistoa”
Somalit pillastuivat toisen somalin mielipiteestä
menisivät.töihin
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Klaanisota tiedossa?
toivottavasti, siinähän on aina suomalainen voittaja, kun roskasakki tappelee keskenään.
Väärin, suomalainen maksaa tämänkin lystin. Vain veikkaamalla voit voittaa.
Miten somali voi olla paskarassisti? Pakoittaisi näitä ikuisen elatuspaikan saaneita fyysiseen työhön, törkeetä nyt kukkahattutäti armeija hoitamaan asia kuntoon ja kärsineet terapiaan. Milensäpahoittamisesta on myös maksettava korvakset.
On kohtuutonta ja edesvastuutonta vaatia luku ja kirjoitustaidottomia elättämään itseään ja vielä likaisilla töillä, eivähän pienet lapsetkaan tee niin. Ja ei ole heidän vikansa jos meillä ei ole tarjota ,klaanipäälikön, merirosvon, poppamiehen tai halalkirurgin (banaaneilla oppineiden naisten ympärileikkauksia suorittavien ammattikunta) töitä tarjolla. Eihän hölmölässäkään ollut ylimmäisenvälivällynkiristyksenvalvojIlle töitä, eikä se ollut hölmöläisten vika vaan järjestelmän. Jos on kerran saanut suomesta ikuisen elatuksen mandaatin, ei sitä voi enää pois ottaa jälkikäteen ilman korvauksia. Eli mitä opimme tästä, emme juuri mitään!
On kohtuutonta tuoda alunalkaen heitä tänne suomemme maahan.
4.7.2015 22:59
Uusi
Ihmettelen sitä tuomiota. Osa oikeudenpöytäkirjoista on salattu 60v siinä sisältönä on se raiskauksen tapa, ei tuo mitä olemme saaneet lukea. On otettu siemenneste näytteet. On todistettavasti tunkeudutu emättimeen ja muualle. Ne tiedot on salaisia.
Nyt viimeinkin pitäisi häki heilahtaa ja ei alle 5. vuoden ja masta karkoitus. Katsokaa mitä Tanskassa tapahtui kun kuningatar ärähti
Somaliassakkin tanssitaan nuotiolla ja pureskellaan khattia kun kelan tilipäivä
lähestyy.
Eihän 20-vuotta suomessa olleella somaliapinalla ole kielitaitoa apumiehen hommia tehdä, kuten somaliland väittää.
Missä somali siellä ongelma missä lauma somaleja siellä megamega katastroofi.
EKAN KERRAN SOMALI PUHUU ASIAA??!!
JA TÄSSÄ TOINEN HYVÄ POINTTI??!! JOS PALKKAAT SOMALIN TÖIHIN, VOIT PITÄÄ SOMALIN VEROT JA EI TARVITSE MAKSAA TYÖNANTAJA KULUJA??!!
JA KOLMAS POINTTI??! TYÖLAINSÄÄDÄNTÖ EI KOSKE SOMALEITA??!!
NELJÄS POINTTI TULEE KOHTA??!!
P.S. SE KYTTÄ HOBBA POBBA MIKÄ LIE, AIKA HANURISTA??!! SIITÄKI LISÄÄ??!!
Työssä sitä kielen oppii! Ruotsiin menin ummikkona ja kuukauden päästä jo osasin kommunikoida. Olin nuorena työryhmässä jossa puhuttiin ainoastaan ruotsia.
Tuo yrittäjäsomali tajuaa sen, että kielen oppii käytännössä eikä koulun penkillä.
Se miksi somalit ja muut lopettavat työnteon on juuri sosiaaliturva. Riittävän aikaa kun työmaalla on ja liitynyt ay-liikkeeseen, saa ansiosidonnaista 2 vuotta.
Siksi työ ei maistu.
Kieltä ei opi kotona makaamalla ja arabikanavien pauhatessa. Sen oppii olemalla edes 8 tuntia kokopäivätyössä ryhmässä jossa puhutaan ainoastaan suomea. Mitään tulkkeja ei tarvita eikä kulttuurikoordinaattoreita.
Kun ollaan työssä opitaan kieli ja työnteon tapakulttuuri.
Koskes työ meikäläisiiki?