Tapani Valkonen voitti kehonrakennuksen MM-kultaa

DSGASGSAGAG

42

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • DFHDFSHDSHDSHF

        - Aivan mahtavaa! Kukaan ei taida käsittää, kuinka suuresta asiasta on kyse. Edellisen kerran vastaava voitto on tullut Suomeen vuonna 1980. Palkitsemistilanne oli todella koskettava, Tiina iloitsi Seiskalle.

        https://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tape-Valkonen-voitti-kehonrakennuksen-MM-kultaa-voitto-Suomeen-25-vuoden-jalkeen/1074619

        – Neljätoistavuotiaasta lähtien päämääräni on ollut voittaa kehonrakennuksen maailmanmestaruus. Vuosien varrella olen saavuttanut useita Suomen- ja Pohjoismaiden mestaruuksia sekä MM-finaalisijoituksia. Nyt vihdoin kovan työn jälkeen saavutin tuon kaikkein kirkkaimman tittelin, Tapani kommentoi.

        Valkosen maailmanmestaruusjuhlat pidetään keskiviikkona 1.7. klo 22:00 LeBonk-ravintolassa. Paikalla nähdään maailmanmestarin lisäksi kaikki neljä muuta mitalistia sekä Henna Peltonen ja Katrie Daler, joka sijoittui jo debyyttikisassaan hienosti viidenneksi.

        http://www.metropoli.net/viihdeuutiset/kehonrakennuksen-maailmanmestaria-juhlitaan-keskiviikkona-tule-mukaan


      • DSGASGASGASG

        Tapen ”Bodybuilding Super Master 50″ -sarjan mestaruus on kautta historian toinen suomalainen miesten kehonrakennuksen maailmanmestaruus WABBA (World Amateur Bodybuilding Association) -organisaation kilpailuissa. Ensimmäinen ja eiliseen asti ainoa oli Jorma Rädyn nimissä. Räty voitti kehonrakennuksen maailmanmestaruuden vuonna 1980.

        Tapen vuosien määrätietoinen, sinnikäs ja tinkimätön treeni huippu-urheilijana kantoi nyt hedelmää parhaalla mahdollisella tavalla, kun hän palautti mestaruuden Suomeen.

        Tape ei työskentele vain itselleen, vaan hän on toiminut ja toimii edelleen valmentajana monille suomalaisille huippu-urheilijoille. Tapen valmennettavista edellisen maailmanmestaruuden voitti Sofia Ruusila vuonna 2013, myös WABBA:n kilpailuissa.

        http://www.metropoli.net/uutiset/urheilu-2/tape-valkonen-on-maailmanmestari-katso-voittovideo


      • DSGAGDASG

      • raw

        "25 vuoden jälkeen" vai 35... ja en kyllä vertais tapen mestaruutta, rädyn mestaruuteen millään lailla... Kuitenkin kyse aivan eritason kilpailuista...


    • SDGDSAGASDGSDAG

      Tape finaalissa:

      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3039.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3040.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3042.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3045.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3046.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3047.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3048.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3049.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3051.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3052.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3054.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3055.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3057.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3059.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3061.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3063.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3064.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3065.jpg
      http://wabbaworld.com/images/phocagallery/2015/wm_padua/w_hauck/finals/thumbs/phoca_thumb_l_DSC_3066.jpg

    • yjhgndhj

      Vähä synttolia lisätty hauiksiin finaalia varten.

    • ViolaLaura

      Uskomatonta, oon aina sanonut, että Tape on suomen ylivoimaisesti paras kehonrakentaja.

    • Ossi87766

      Siinä nähdään mihin naturaalina voi päästä kovalla työllä.

      • cpdsdsjdspdsodspcdspo

        Herää nyt heimoos. Eihän siitä ees kauaa oo kun tape dopingista jäi kiinni ja sai jopa sakot. Ei kukaan ton luokan kehareista ole natu, mutta mitä helvetin väliä sillä? Ei ne lihakset pelkästään piikittämällä kasva.


    • kynänteroitin

      On mahtavat hauikset, ihan hävättää kun itsellä niin pienet.

    • himonäätä
      • KokenutHomo

        Tunnistan erektion kun sellaisen näen, punahousuisella sellainen on.


    • UpeaVoitto

      On tuo pala vaan isompi ja näyttävämpi kuin muilla kilpailijoilla. Jos kehonrakennus olisi olympialaji (kuten pitäisi) niin suomeen olisi tullut Olympiakultaa. Onneksi olkoon Tape Olympiakullasta, mahtava suoritus.

      • uidytrfsghgndnh

        Sitä kutsutaan syntholiksi. Siksi se hauis on isompi.
        Teinifoorumeilta kun ei totuutta irtoa, niin jonkin verran sinua tyhmää ja aivotonta teiniä ymmärrän.


      • SyntholExperience
        uidytrfsghgndnh kirjoitti:

        Sitä kutsutaan syntholiksi. Siksi se hauis on isompi.
        Teinifoorumeilta kun ei totuutta irtoa, niin jonkin verran sinua tyhmää ja aivotonta teiniä ymmärrän.

        Joo, mutta onhan noilla joka jätkällä syntholit paloissa.


    • SGDAGASGASG
    • GSDAGSADGASGD
    • anonyymituz

      Syntholia käsissä tai ei, niin olihan toi temppu! Onnittelut tapsalle pitkästä urasta voimailun parissa.

    • DSAGASGASGD
      • Niiiers

        Onpa seksikäs juontaja, kivankuuloista tuo puhe.


    • jotainrajaajuttuihin

      Tuo Wabba on ihan huuhaa liitto. Räty oli sentään oikea maailmanmestari, Tape kaukana kaukana siitä. Ja kuinkas Tape osaa ketään valmentaa ilman aineita kun on itsekin amfetamiinista kärähtänyt ja sen avulla ilmeisesti hoitaa rasvanpolttonsa.

      • TapeOnMaailmanmestari

        Kyllä tapen pala on kovempi ku Rädyn.


      • yöjapäivä

        Kyllähän Räty oli aivan eri tasoa kuin amfetamiini Valkonen.


      • PenaHaisteleeLimaaTaas

        Eikö ihmiset tajua tätä, Tape on ylivoimaisesti suomen kaikkien aikojen paras kehonrakentaja. Tuollaista fysiikkaa ei ole koskaan ennen Suomessa ollut, aivan käsittämättömän kova. Ei voi kuin ihmetellä, naturaalina kun treenaa niin jälki on hyvää ja sen näkee.


      • amfetamiiniveljekset

        Onko yhtä naturaali kuin Mentula ja Wilenius? :)


      • DSGDSBC

      • Jaaaaaaamo

      • jarmonvittu

        Tape on NATUUUUUUU! TAPE ON MUN IDOLI JÄTTÄKÄÄ TAPE RAUHAAN!
        BUHUHUHUUUUUUUUUUUUUUU


      • vitsimiehiä
        Jaaaaaaamo kirjoitti:

        Aina löytyy poikkeuksia, Tape ei välttis käytä.

        Juu ei käytä, myy vaan. :)


    • FDHFDSHFDSHFDS
    • DSGASGDSAGAS
      • rasvanpolttoo

        Amfetamiinia koneeseen!


    • PotkuaTreeneihin

      Tapen vapaaohjelma ei mitenkään sävähdyttävä. Wabba world löytänyt uuden vaihteen informaation jaossa. Kehitystä on tapahtunut.
      Suomi kehonrakennus saamassa uutta potkua Tapen voiton ansiosta!

    • ei-tiedä

      Kumpi näis kuvissa on Tiina vai Tauno ?

    • Tukku

      Kauneusalayrittäjä Tiina Jylhän puoliso, kehonrakentaja Tapani "Tape" Valkonen vangittiin tänään Helsingin käräjäoikeudessa törkeästä dopingrikoksesta epäiltynä.

    • Oikein_treenaa

      Harmi kun Tape mennyt sekaantumaan dopingiin. Ukolla hyvä fysiikka varsin oli nuorena. Miksei vieläkin kun oikein treenaa ja puhtaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1740
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1414
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      80
      1397
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe