Anoppi itseni vastakohta..

eipystyeivoi

Olen aina tullut useimpien ihmisten kanssa toimeen ja juttuun.. on ystäviä eri yhteiskuntaluokista enkä jää snattomksi useinkaan, saati tunne näitä tunteita eli vastenmielisyyttä jotakin ihmistä kohtaan heti ensinäkemältä. Olen ollut aiemmin naimisissa ja ex anoppini on edelleen mukava ja lämminhenkinen ihminen jonka kanssa oli toki omat pikku erimielisyydet, mutta niille yhdessä naurettiin ja aina kaikki keskenään sovittiin ja todella viihdyin hänen seurassa vapaa aikana paljon, viihdyn edelleen.. Mutta nykyinen joka siis ollut jo pitkään (reilu 10 vuotta) saa aina vaan aikaan minussa (ja minä hänessä) inhoreaktion.. Ei voida sietää toisiamme ja se ollaan saatu kyllä jopa puhuttua.. että ei tulla toimeen ja ei siedetä toistemme tapoja.. mistä löyhä kompromissi molemmin puolin= ei olla tekemisissä ja mies on silloin kun on.. Kellän muulla samanlaista? Että menee oikein inhon väreet.. ja siis näitä ihmisiä on vain yksi.. toinen oli lapsena eräs luokanopettaja.. hyvin samantyyppinen..

Kuinka päästä eroon tämmöisestä tuntemuksesta.. onkohan edes mahdollista?

6

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 911

      Ei ihan yhtä vahvasti nuo tunteet ole mulla mutta inhottaa anoppini tapa puhua pojalleen :( se on jotenkin niin nöyryyttävää miten aikuinen mies antaa äitinsä puhua itselleen. Anoppi aina hokee miten heillä on kannustettu lapsia niin opiskeluissa ja muussa..mutta hyvin ovat onnistuneet itsetunnon lyttäämään. Pojallansa todella huono itsetunto, ja opiskelee alaa ja koulua johon vanhempansa painostivat..Ei tervettä..
      Viime aikoina itsellä on alkanut yhä enemmän ahdistaa anopin seurassa. Hän on todella pessimistinen ihminen joka valittaa, ja puhuu koko ajan valittavalla äänellä, mötköttää pojalleen, mitätöi, arvostelee muita.. Tekee pahaa kuunnella.. Minusta tuntuu myös että olemme anopin kanssa kyllä ihan erilaisia kaikilla tavoilla.

      • latakainen

        Toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Ennen vanhaan vanhemmat usein määräsi sen mihin kouluun lapset meni. Se on aika yleistäkin ollut joskus. Jos miehesi antaa pompottaa niin se on hänen asiansa. Älä sinä rupea hälle uudeksi äidiksi. Voit kohottaa hänen itsetuntoaan aivan muulla tavalla kuin soimaamalla hänen vanhempiaan. Siihenhän sulla on koko loppuelämä aikaa. Ja jos kerran olet hänet sellaisenaan huolinu niin miksi valitat. Anna anopin olla oma ittensä. Et voi häntä muuttaa mitenkään mutta voit muutaa omaa käytöstäsi . Sitä muuttamalla elämä helpottuu huomattavasti.


    • piparminttuli

      Vaikka joskus onkin tullut vastaan ihminen jota en todellakaan siedä niin tultava on toimeen. Me ollaan aikuisia ihmisiä joten kaikkien kanssa täytyy tulla toimeen. Kyllä sinäkin tulet anoppisi kanssa toimeen jos haluat. Ettehän te nyt asu yhdessä ja näette vain silloin tällöin. Hän on sinun perhettä nyt joten opettele tulemaan toimeen.

    • guuguugu

      piparmittulin elämänvisaudet koskevat lienee hänen omaa näkemystään maailmasta.. aina ei voi tulla toimeen vaikka yrittäisi. Joskus on viisasta olla yrittämättä ja antaa vaan olla..

      • piparminttuli

        Et siis ymmärtäny viestiäni. Juuri niin toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. eikä mitään jää välille. Eli ei ota kantaa ei puoleen eikä vastaan. Antaa miehen hoitaa välinsä vanhempien kanssa. Toimeen tulee jos haluaa. Se on omasta halusta kiinni.


    • eivaantoimi

      Olen yrittänyt 50 vuotta tulla toimeen isäni kanssa, mutta en vaan tule. Mitäs neuvoa Piparminttulilla vielä olisi?
      Pitääkö mun esimerkiksi luopua omasta arvomaailmastani ja hyväksyä, että miehet nyt yksinkertaisesti ovat paljon parempia kuin naiset ja miesten sanaa pitää aina kuunnelle ja miehiä pitää totella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      192
      2689
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      276
      2438
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      34
      2301
    4. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      211
      2287
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1404
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1234
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1209
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1082
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1050
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      967
    Aihe