Rumuus=vammaisuus

Rumuus on ihmisen pahimpia fyysisiä vammoja mihin ei saa minkäänlaista tukea ja avustusta valtiolta. Kaikkeen muuhun vammaan saa aina pienimmistä tuista työkyvyttömyys eläkkeeseen. Jos syntyy rumaksi mutta on fyysisiltä ominaisuuksiltaan terve on tuomittu tavallaan lailliseen syrjintään koko loppuelämäksi. Rumuus on myös pahin yksinäisyyden luoja. Ruma mies ei saa parisuhdetta, rumia usein syrjitään työelämässä, rumia palvellaan viimeiseksi jne. Tämä on aihe johon kukaan ei ole puuttunut päättävissä tahoissa vaan aina kylvetään sitä kliseetä että jos ei toisen makuun ole niin toisen on. Ruman kohdalla se vaan ei mene niin. Ruma ei ole yleensä kenenkään makuun tosin äärimmäisen harvinaisessa tapauksessa rumaan saatetaan hetkeksi tyytyä paremman puutteessa. Tästä syystä rumuuden luokitteleminen vammaisuudeksi ja sen lisääminen suomen lakiin olisi kannatettava asia. Rumat tarvitsevat yhtälailla tukea kuten kaikki muutkin eriasteisista vammoista kärsivät. Lakialoite asian puolesta olisi paikallaan.
1262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei tarvitse muuta kun eutanasia laki sitä haluaville. Itse rumana ja arkana en kestä elämää yksin ja peloissani ja onkin ihmisrääkkäystä pitää minua täällä työkoneena.

Äänestä

ei ole kukaan noita tullu tarjoomaan myrkytettyy omenaa.

Äänestä

Rumat miehet tappavat liian vähän ja harvoin kauniita naisia. Siksi heitä syrjitään koska he päästävät syrjiänsä kuin koiran veräjästä. Täten he ovat itse kohtalonsa ansainneet.

Äänestä

Vaikka ei aikanaan, jo kauan sitten, niissä opiskelijapiireissä missä itsekkin olin mitään erityisen rumia sentään ollut lainkaan, niin kyllä sen tuli huomaamaan miten juuri hyvännäköisyyteen liitettiin myös älykkyys ja kaikkinainen paremmuus, ja nämä joukossa parhaimman näköisenä pidetyt myös ilman muuta saivat aina parhaat paikat joka suhteessa. Toki silloin jos olisi ollut kyse töistä missä julksuudessa itsensä esille tuominen on keskeisellä sijalla, tai vaikka jostain kapallisena edustajan olemisesta, niin silloin se olisi ollut selvä että hyvännäköisyys on ansio tehtävään, mutta tämänlaisista hommista ei siis kyse ollut. No itsekkään en nyt mikään järin ruma ollut, mutta jo siksikinkun olin suomalainen, niin en kuulunut niihin parempiin ihmisluokkiin(olisi pitänyt olla mieluummin ruotsalinenkin ja tanskalainen tai sksalainen ja niin monia muita kuin mitä suomalainen)

Se onkin mielenkiintoinen juttu tämä kun ihminen vaan luokitellaan terveeksi ei vammaiseksi, niin vaikka hänellä kuitenkin olisi ilmeisiä fyysisiä puutteita tai vikojakin pelkästä rumuudesta nyt puhettakaan, niin tällaista henkilöä saa vetää ja aina myös vedetään kuin vierasta sikaa. Ja jos tai kun tällaisella henkilöllä menee huonosti niin hänet vaan syyllistetään tästä huonosti menemisestään, eikä tällaiselle siis ole mitään vammaisjärjestöjäkään puolustamassa ja etuja ajamassa.

Äänestä
  • Nimenomaan. Rumaksi syntyminen ei vauvana ole rikkonut psyykettä vaan tässä vaiheessa olemme kaikki samalla viivalla. Ruman ainoa saama rakkaus taitaakin olla juuri vanhempien tuoma rakkaus yhtälailla kuin jokaisen lapsen kohdalla. Koulussa se erkaantuminen lopulta alkaa. Ruma jätetään syrjään ja häntä kiusataan. Lopulta se sitten tapahtuu eli psyykkinen kunto alkaa heiketä ja minä kuva rapistua. Lopulta itsetunto on heikko ja samalla se heikentää ehkä fyysisestikin vahvan ihmisen pelkästään ulkoisen syrjimisen seurauksena. Ikävää on se että kouluissa on tällä hetkellä vaikka kuinka paljon samanlaisia ihmisiä tulossa. Ei se aikuisuus lopulta tuo yhtään parempaa auvoa vaikka lapsi niin kuvittelee että "sitten kun tulen aikuiseksi" Edelleen se syrjiminen jatkuu ja aikuis iässä etenkin rumilla miehillä niin että et ole kelvollinen parisuhteeseen. Tämä jo koulussa alkanut eristäminen ajaa ihmisen lopulta nurkkaan. Ainoa mitä neuvoja ruma saa on "ota itseäs niskasta kiinni, ryhdistäydy, lopeta valittaminen" yms. Eli lopulta kun olet muiden syrjimä se vika on kuitenkin sinussa kun et tee mitään noista edellä. Se että sua syrjitään lapsena ja aikuisena ei silti näille kiusaajille sanota noita asioita vaan todetaan ykskantaan että ryhdistäytyminen on vain itsestä kiinni. Siksi rumat tarvitsisivat oman etujärjestön joka ajaisi meidän ulkoisesti vammaisten asioita ja toisi julki sen että emme mahda ulkoisille ominaisuuksillemme mitään mutta ei meitä tarvitse kohdella kuin alinta pohjasakkaa. Oikeastaan rumana ymmärrän erittäin hyvin värillisten rotu kiistat. Rumat ovat myös oma syrjitty rotunsa.

    Äänestä

  • Paitsi, että rasistisesta syrjimisestä joutuu vastuuseen ja se on yleisesti tuomittavaa ja jos esim. työnantaja syrjii työhönotossa värillistä niin siitä tulee todella kovat sanktiot. Sen sijaan rumaa hän saa syrjiä vapaasti ja ameriikoissa niin tehdäänkin, asiasta oli tehty piilokamerakoe ja tulokset olivat suorastaan järkyttävää katsottavaa.

    Äänestä

  • P.S. Ja mainittakoon vielä sellainen tärkeä seikkä, että osa ihmisroduista on kyllä itse käytöksellään sen kohtaamansa syrjinnän ainakin osittain aiheuttanut kuten. mustalaiset sekä somalit, jotka sikailevat suomessa ja elävät valtion rahoilla.

    Sen sijaan rumaa syrjitään vaikka hän ei olisi koskaan mitään pahaa tehnytkään ja olisi tunnollinen rehti kansalainen

    Äänestä

"It is amazing how great is the delusion that beauty is goodness"

-Leo Tolstoi

Myöskään ameriikassa, jos katsotte aihetta käsitteleviä tubevideoita tai nettisivuja, on todettu, että rasismi ei ole enää ongelma, ongelma on lookismi.

Äänestä
  • Uskon että vähitellen nämäkin asiat joudutaan myöntämään ja ottamaan esille. Toki vastustusta on paljon niinkuin aina uusille asioille, siksi kun hyvissä vahvoissa asemissa olevat katsovat sen omalta kannaltaan kielteiseksi.
    Muuten pöyristyttävä esimerkki on tämä väitetty ihonvärijuttuihinkin liittyvä sorto ja joidenkin sanojen kuten neeeegeri käytön halveksivaksi ja sortavaksi rasismiksi tulkinta, samalla kun suomalaismiehiä ja varsinkin naisettomia sellaisia kuuluu vetää kuin vierasta sikaa, demonisoida ja nimitellä kiistatta vallitsevassa kulttuurissa niillä kaikkein halveksittavimmiksi tulkituilla sanoilla kuten peräkammarinpoikuus, neitsytsetyys j.n.e.

    Äänestä

Todennäköisesti voisi käydä niin, että ensin valtio perustaisi jonkinlaisen "erikoisasiantuntijoiden" komitean pohtimaan rumuuden olemusta ja sen jälkeen työryhmän pohtimaan käytännön toteutuksia, minkä jälkeen asiasta ei päästäisi yksimieliseen sopuun ja näin ollen aiheen käsittely siirtyisi seuraavalle hallituskaudelle. Ja rumien kärsimys jatkuu.

Äänestä

Kannatetaan!

Äänestä

onneksi meitä rumia on ennemmistö. voimme saada vertaistukea toisiltamme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BornToUgly kirjoitti:

Rumuus on ihmisen pahimpia fyysisiä vammoja mihin ei saa minkäänlaista tukea ja avustusta valtiolta. Kaikkeen muuhun vammaan saa aina pienimmistä tuista työkyvyttömyys eläkkeeseen. Jos syntyy rumaksi mutta on fyysisiltä ominaisuuksiltaan terve on tuomittu tavallaan lailliseen syrjintään koko loppuelämäksi. Rumuus on myös pahin yksinäisyyden luoja. Ruma mies ei saa parisuhdetta, rumia usein syrjitään työelämässä, rumia palvellaan viimeiseksi jne. Tämä on aihe johon kukaan ei ole puuttunut päättävissä tahoissa vaan aina kylvetään sitä kliseetä että jos ei toisen makuun ole niin toisen on. Ruman kohdalla se vaan ei mene niin. Ruma ei ole yleensä kenenkään makuun tosin äärimmäisen harvinaisessa tapauksessa rumaan saatetaan hetkeksi tyytyä paremman puutteessa. Tästä syystä rumuuden luokitteleminen vammaisuudeksi ja sen lisääminen suomen lakiin olisi kannatettava asia. Rumat tarvitsevat yhtälailla tukea kuten kaikki muutkin eriasteisista vammoista kärsivät. Lakialoite asian puolesta olisi paikallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu