Uusi hallitus on saanut hyvän otteen taloudesta ja luottamus siihen kasvaa. Työllisyys kasvaa kohisten kun vielä alkuvuonna, Arhinmäen-Kataisen hallituksen aikana, voittopuolisesti potkittiin väkeä pellolle. Ihmekös tuo kun etenkin SDP ja vasurit olivat työllistämispolitiikan tiellä. Ja vihreät vain homorummuttivat.
15000 miestyövuotta tuli telakoille noin kuukausi sitten ja nyt tuli tuhansia lisää.
Muistutettakoon että myös puolentoista miljardin (1 500 000 000) euron sellutehdas on hankkeilla. Ydinvoimalasta puhumattakaan.
http://www.taloussanomat.fi/perusteollisuus/2015/07/01/meyer-turku-rakentaa-kaksi-risteilijaa/20158346/12
Työllisyys paranee kohisten - jo nyt
11
<50
Vastaukset
- Kasvumahdollisuuksista
Suomi ei valitettavasti pärjää pelkän telakkateollisuuden voimin. Telakkateollisuuden virkistyminen on sinällään hieno asia ja positiivinen signaali. Yrityskaupoilla ei kuitenkaan ole valitettavasti mitään tekemistä nykyhallituksen toimenpiteiden kanssa.
Pien- ja mikroyrityksien syntymistä ja kasvumahdollisuuksia pitäisi tukea paljon nykyistä enemmän. Ihmisille tulisi antaa mahdollisuus yrittää niin, ettei mahdollisen epäonnistumisen jälkeen joudu täysin tyhjän päälle. Yrittäjäriski on nykyisellään täysin kohtuuton ja työnantajan sivukulut kohtuuttoman korkeat.
On hyvä silti muistaa, että ilman vasemmistopuolueita työntekijät olisivat tänä päivänä täysin oikeudettomassa orjan asemassa suhteessa työnantajaan. Kun eläminen on Suomessa kohtuuttoman kallista, täytyy työstä saada sellaista palkkaa, että sillä pystyy elämään. Ilman ostovoimaa talous ei myöskään kehity. Köyhyyden aiheuttamat kulut tulevat yhteiskunnalle kohtuuttoman kalliiksi.
Ydinvoimalat ovat hieno keksintö, niin kauan kuin ensimmäinen ydinvoimalaonnettomuus sattuu kotimaassa. Seuraukset tulevat olemaan katastrofaaliset. Luonto on yksi niistä hienoimmista asioista, joita meillä täällä Suomessa on. Uskon, että siitä on myös kasvun vauhdittajaksi paljon nykyistä enemmän. Kestävään kehitykseen nojaavalla politiikalla Suomeen on mahdollista saada kokonaan uusia aloja ja yrityksiä ja varmistaa samalla hyvät ja turvalliset elinolosuhteet tuleville sukupolville.- wqdwqqwwqqw
Ydinvoimalat on maailman kallein tapa tuottaa energiaa vielä se kaikki siihen liittyvä salailu, mitään ei myönneta vaikka vihreenä kävelisit kadulla, ei se mitään säteilyä ole, vähän saanut vaan aurinkoa...
- vasurit_itkevät
Nykyään vasemmisto on liittoutunut oikeiston kanssa ja komppaa niitä päätöksiä joita äärioikeistokin.
Nykyhallitus on jo nyt onnistunut korjaamaan niitä virheitä mitä Arhinmäen-Kataisen riistohallitus on tuhonnut. Työttömiä oli heidän hallituskauden jälkeen 450000 (n. 200 000 enemmän kun hallituskauden alussa) ja tämän kevään -15 aikana on potkittu noin 5000 työntekijää pois. Nyt on suunta muuttunut. Jo nyt.
- mutta_kun
Nykyhallituksella ei vaan ole mitään tekemistä noiden työpaikkojen luomisessa. Jo aikoja sitten sovittuja asioita nuo ovat.
- porvarien_aikaan
Nykyhallitus on se jolla nuo työpaikat rakentuvat.
Edellinen Arhinmäen_Kataisen hallitus sössi niin ettei sen aikana uskaltanut tehdä ratkaisevia päätöksiä. - niin.persumaista
Arhinmäen- Kataisen hallitus? Persu on sekaisin kuin seinäkello. Ja tekee sitä mitä ennen vaaleja ounasteltiin: yrittää omia viime hallituksen ja markkinavoimien teot muka persujen ansioiksi. Tuskin uskoo itsekään tuota hölynpölyään.
- waler-
Haista aloittaja pitkä paska.
Työttömiä oli Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan vuoden 2015 toukokuussa 324 000 , mikä oli 28 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömiä miehiä oli 168 000 ja naisia 156 000 henkeä. Työttömien naisten määrä kasvoi 28 000 hengellä, kun taas työttömien miesten määrä pysyi ennallaan edellisvuoden toukokuuhun verrattuna.
Työttömyysaste oli toukokuussa 11,8 prosenttia eli 1,0 prosenttiyksikköä suurempi kuin vuotta aiemmin. Miesten työttömyysaste oli 11,9 ja naisten 11,6 prosenttia. Työttömyysasteen trendi oli 9,7 prosenttia.
Toi telakka on sitten Saksalaisomisteinen,kun eräällä kokkarilla oli kiire myydä valtion osaomistus nopeasti pois. - toimiva.järjestelmä
Työttömien määrä on nyt pienempi kuin monen aikaisempana vuonna tähän aikaan.
- hyvinhallittua
Jos telakoiden lisääntyneet työpaikat on Sipilän hallituksen saavutus.
On myös microsoftin 2300 irtisanomista,Sipilän hallituksen syytä.Jos samaa logiikkaa käytetään.- kiitosta.sataa
Vasurit ja demarit AY-liikkeineen hoitivat homman, lisää työttömiä tulee. Nokian alasajo alkoi jo kaksi vuotta sitten, kiitos huonon yrittäjäilmapiirin, kiitos Arhinmäki-Katainen työttömistä.
- yritystää
sipillä kosketus pintaa yrittämiseen pisaa kuinka se jalostuu politiikkona työpaikoiksi jää nähtäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762195Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381779Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121535Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371283Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621270Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas171091Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621027- 60990
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja104700