Onko tää nyt jotain kusetusta?

Huijaustako

Oon todella tippunut nyt kaikesta! Pidin viime kuussa viikon loman ja nyt tässä kuussa lomailen jälleen. mutta en ole saanut lomarahoja (vaikka meidän tessissä on tarkat sävelet siitä, että rahan pitää tulla ENNEN loman alkua) Viime tilissäkään ei ollut mitään ylimääräistä ja palkkalaskelmassa ei mitään mainintaa. Eikä ollut viime kuun tileissäkään mitään ylimääräistä.

Onko tämä nyt kirjanpitäjän mokaa vai pomon? En ymmärrä..
Olen ollut alle vuoden työsuhteessa (11kk), mutta minullahan on oikeus saada lomarahani. ? Jeesatkaa nyt joku. En viittis lähtee inisemään, jos olen jostain syystä väärässä tai ymmärtänyt kaiken väärin.

6

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyvaan

      Asiat selviää kysymällä. Joissakin työpaikoissa on tapana maksaa lomarahat yhtenä könttänä, pidettiin lomat sitten milloin vaan. Ota siis yhteys palkanlaskijaan, reilu kysyminen ei ole inisemistä.

    • ininätön

      Asiasta kysyminen niiltä jotka tietää ei ole inisemistä mutta tänne tyhjän kirjoittelu on!

    • RahaaVAINTYÖSTÄ

      Älä inise. Miksi sinulle pitäisi maksaa lomailemisesta? Oletko tehnyt töitä yritykselle lomallasi ansaitaksesi nuo rahat? Niinpä! Ay-paskakasojen junailema lomaraha poistuu muutenkin kohta historiaan (minne se olisi pitänyt laittaa jo vuosikymmeniä sitten), joten voit aivan hyvin totutella olemaan jo nyt ilman kyseistä rahaa, jota et käytännössä ole edes ansainnut.

      • olet.kusipää.dorka

        Älä inise kusiperse. Sä itket tuota "työn tekemättä jättämisestä maksamisesta" täällä joka päivä eri yhteyksissä. Usko nyt jo, ei sun paskapuljuusi kukaan tule töihin, joten ei sun tarvitse päätäsi vaivata millään lakisääteisillä työntekijöiden oikeuksiin liittyvillä asioilla. Sun paskapuljussasi tuskin toimii mikään muukaan asia joka vaatii lain noudattamista, mutta sehän on sinun päänsärkysi, yksinäsi joudut paskapuljuasi pyörittämään joka tapauksessa.


    • yrterwr

      Jep, olisiko tähän antaa kellään jotain ihan oikeatakin vastausta, eikä pelkkää päänaukomista?

    • tilitoimisto

      ota palkanlaskijaan yhteyttä, hän selvittää. jos TES on selkeä, niin jossain on joku virhe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe