Oon todella tippunut nyt kaikesta! Pidin viime kuussa viikon loman ja nyt tässä kuussa lomailen jälleen. mutta en ole saanut lomarahoja (vaikka meidän tessissä on tarkat sävelet siitä, että rahan pitää tulla ENNEN loman alkua) Viime tilissäkään ei ollut mitään ylimääräistä ja palkkalaskelmassa ei mitään mainintaa. Eikä ollut viime kuun tileissäkään mitään ylimääräistä.
Onko tämä nyt kirjanpitäjän mokaa vai pomon? En ymmärrä..
Olen ollut alle vuoden työsuhteessa (11kk), mutta minullahan on oikeus saada lomarahani. ? Jeesatkaa nyt joku. En viittis lähtee inisemään, jos olen jostain syystä väärässä tai ymmärtänyt kaiken väärin.
Onko tää nyt jotain kusetusta?
6
177
Vastaukset
- Kysyvaan
Asiat selviää kysymällä. Joissakin työpaikoissa on tapana maksaa lomarahat yhtenä könttänä, pidettiin lomat sitten milloin vaan. Ota siis yhteys palkanlaskijaan, reilu kysyminen ei ole inisemistä.
- ininätön
Asiasta kysyminen niiltä jotka tietää ei ole inisemistä mutta tänne tyhjän kirjoittelu on!
- RahaaVAINTYÖSTÄ
Älä inise. Miksi sinulle pitäisi maksaa lomailemisesta? Oletko tehnyt töitä yritykselle lomallasi ansaitaksesi nuo rahat? Niinpä! Ay-paskakasojen junailema lomaraha poistuu muutenkin kohta historiaan (minne se olisi pitänyt laittaa jo vuosikymmeniä sitten), joten voit aivan hyvin totutella olemaan jo nyt ilman kyseistä rahaa, jota et käytännössä ole edes ansainnut.
- olet.kusipää.dorka
Älä inise kusiperse. Sä itket tuota "työn tekemättä jättämisestä maksamisesta" täällä joka päivä eri yhteyksissä. Usko nyt jo, ei sun paskapuljuusi kukaan tule töihin, joten ei sun tarvitse päätäsi vaivata millään lakisääteisillä työntekijöiden oikeuksiin liittyvillä asioilla. Sun paskapuljussasi tuskin toimii mikään muukaan asia joka vaatii lain noudattamista, mutta sehän on sinun päänsärkysi, yksinäsi joudut paskapuljuasi pyörittämään joka tapauksessa.
- yrterwr
Jep, olisiko tähän antaa kellään jotain ihan oikeatakin vastausta, eikä pelkkää päänaukomista?
- tilitoimisto
ota palkanlaskijaan yhteyttä, hän selvittää. jos TES on selkeä, niin jossain on joku virhe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746334MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415398Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614264NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734132Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673891Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.741218- 3271082
- 591042
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32870Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62821