Jostain JT:ien julkaisusta (en nyt muista mistä ja milloin) luin, että jos vaikka minä olisin töissä sairaalassa, ja siellä näkisin jonkun jt:n tiedoista että hän on esim ottanut verta, niin velvollisuuteni olisi ilmoittaa siitä srk:n vanhimmille.
Eikö tuo ole mielestänne aika törkeää? Ainakin viime tiedon mukaan terveydenhuollon työntekijä voi saada vaitiolovelvollisuuden rikkomisesta jopa kuusi vuotta vankeutta. Monikohan olisi valmis istumaan vankilassa tuollaisen tähden?
Eikö tuo ole mielestänne aika törkeää? Ainakin viime tiedon mukaan terveydenhuollon työntekijä voi saada vaitiolovelvollisuuden rikkomisesta jopa kuusi vuotta vankeutta. Monikohan olisi valmis istumaan vankilassa tuollaisen tähden?
Vastaukset 9
Vanhimmat
>>(en nyt muista mistä ja milloin)
Vaikka tästä Vartiotornista:
http://watchtower.observer.org/apps/pbcs.dll/section?Category=JWANDSOCIETY4
Ja kohta: “A Time to Speak”—When? - A Warning To all Employers!
Periaate ei ollut vuosia aikaisemminkaan vieras, koska kymmenisen vuotta ennen tämän lehden julkaisemista eräs HYKS:in jehovantodistaja lääkäri paljasti oikeudetta, hoitooni liittyneitä asioita. Tämä naislääkäri työskenteli aivan toisella osastolla, mutta ilmeisesti pyynnöstä urkki asioita ja kertoi ne eteenpäin. Niinpä minulle tultiin, ennen hoitavan lääkärin ensimmäistä kiertoa kertomaan suurena uutisena, että leikkauksen
yhteydessä minulle oli annettu verta. Ehkä eniten minua ihmetyttää se yksityiskohta, että tämä naislääkäri tiesi, että minut oli erotettu jo vuosia sitten.
Näin epäluotettavia ja velvollisuuksistaan piittaamattomia voivat terveydenhuollossa toimivat jehovantodistajat olla.
Ei muutakun saunantaa tommoset lääkärit!
"Jostain JT:ien julkaisusta (en nyt muista mistä ja milloin) luin, että jos vaikka minä olisin töissä sairaalassa, ja siellä näkisin jonkun jt:n tiedoista että hän on esim ottanut verta, niin velvollisuuteni olisi ilmoittaa siitä srk:n vanhimmille."
Vartiotornissa 1.9.1987 sivuilla 12-15 on kirjoitus nimeltä "Aika puhua - milloin?" Kannattaa lukaista tuo kirjoitus kokonaisuudessaan, ennen kuin tekee liian hätäisiä johtopäätöksiä.
Asia kun nyt sattuu olemaan niin, että MITÄÄN ei voi, eikä saa kertoa ulkopuolisille. Nämä kyseiset hoitotoimenpiteet eivät kuulu edes lääkäreille, jotka eivät ole kyseisessä hoidossa mukana.
Omassa työsopimuksessakin lukee näin: "Sitoudun siihen, etten käytä hyväksi, tai ilmaise sivullisille mitä olen saanut tietoon työssäni."
Saman joutuvat myös jt:t allekirjoittamaan, jos ovat alalla töissä.
Eli turha puhua paskaa mistään hätäisistä johtopäätöksistä. Suomessa maallinen laki menee joidenkin hihhuleiden säännösten edelle.
Maallisia lakeja on tietysti noudatatettava (Room. 13:1), mutta Jehovan todistajan on jokaisessa tilanteessa pidettävä kirkkaana mielessä käsky, joka on kerrottu Raamatussa: "Meidän täytyy totella Jumalaa hallitsijana ennemmin kuin ihmisiä." (Apt. 5:29)
Tuosta voi päätellä että Vartiotorniseura on teidän jumalanne, epäjumala tosin taitaa olla tarkempi ilmaus.
Olisikin eri asia jos Jumala tosiaan olisi antanut luvan rikkoa maallista salassapitovelvollisuutta vastaan mutta kun ei tietääkseni ole.
Miten Jumalaa voi käytännössä totella ennemmin kuin ihmisiä? Kun noudatat Vt-seuran ohjeita niin eikö kyseessä nimenomaan ole ihmisten totteleminen hallitsijana!
"Tuosta voi päätellä että Vartiotorniseura on teidän jumalanne, epäjumala tosin taitaa olla tarkempi ilmaus."
Aika persoonallinen on päättelykyky, jos tuollaiseen johtopäätökseen tulee tekstini johdosta. Raamattu on henkeytetty opaskirja ja Jehova on ainoa tosi Jumala. VTS on Jehovan maanpäällinen järjestö, joka kuitenkaan ei ole erehtymätön, eikä sitä tule pitää Jumalan vertaisena.
"Olisikin eri asia jos Jumala tosiaan olisi antanut luvan rikkoa maallista salassapitovelvollisuutta vastaan mutta kun ei tietääkseni ole."
Raamatussa osoitetaan selvästi, että synnintekijän suojelija on yhtä lailla vastuussa kuin varsinainen syyllinenkin. Eli jos tiedämme, että veljemme on syyllistynyt väärintekoon, meidän on tehtävä silloin asialle jotain. Tässä(kin) tilanteessa Raamatun periaatteet painavat vaa'assa kaikkein eniten.
Tähän kohtaan teen taktisen vetäytymisen, sillä joku saattaa tulla ruikuttamaan minulle syytettä rikokseen yllyttämisestä, jos jatkan keskustelua vielä syvemmälle. Uskoisin sinun kuitenkin ymmärtävän, mitä ajan takaa.
Postisalaisuus ?
että olen kyllä artikkelin lukenut.
Jep, minulle on eräs postilainen kertonut, kuinka hän on nähnyt eräälle jt:lle menevän yhtä ja toista... eli asiahan ei hänelle kuulu tippaakaan.