Kunniarotta Tapio Puolimatkalle!

Onnittelut Tapio Puolimatka saavuttamastanne Kunniarotta-palkinnosta!

Olette palkinnon vilpittömästi ansainneet sitkeällä apologetiatyöllänne ja pseudotieteen hyväksikäytöllä uskonnollisen agendanne edistämisessä.

Tästä ja Huuhaa-palkinnosta teidät tullaan muistamaan.
15220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Paitsi että teitittelyssä kuuluu sanoa "olette ansainnut".

Äänestä
  • Aloittaja

    Totta, mutta ei se mitään. En minä tuota oikeasti niin kunnioittavaksi tarkoittanutkaan.

    Äänestä

  • illuminatus kirjoitti:

    Totta, mutta ei se mitään. En minä tuota oikeasti niin kunnioittavaksi tarkoittanutkaan.

    Ja kyllähän jakomielistä voi teititellä ihan oikeasti monikossakin.

    Äänestä

Eikös kunniarotta palkinto paremmin kuuluisi Leisolalle, joka biologina pitäisi ymmärtää evoluution päälle, mutta silti saarnaa nuoren maan kreationismia? Hän on mm. kirjottanut kirjan "Luonnontieteet eivät tunne evoluutiota". Rotta kun haukkumasanana ihmisten kesken usein tarkoittaa kieroilijaa, valehtelijaa tai vastaavaa:)
Puolimatka on kasvatustieteen ja tieteenfilosofian tuntija, niin hänellä ei välttämättä ole vastaavaa ymmärrystä evoluutiosta ja voi puhua niin kuin ihan oikeasti uskoo asioiden olevan.

1Äänestä
  • Leisola on biokemisti eikä biologi eli inssipuolen miehiä.
    Toki biokemia liippaa biologiaa paljon lähempää kuin Puolimatkan alat.
    Niin ja Tapsahan on tietääkseni teistinen evokki myös eikä YE-kretu.

    Äänestä

  • RepeRuutikallo kirjoitti:

    Leisola on biokemisti eikä biologi eli inssipuolen miehiä.
    Toki biokemia liippaa biologiaa paljon lähempää kuin Puolimatkan alat.
    Niin ja Tapsahan on tietääkseni teistinen evokki myös eikä YE-kretu.

    Niin eihän Leisola suoraan biologian tutkija ole, mutta biokemialla on niin paljon yhteistä solubiologian, molekyylibiologian ja molekyyligenetiikan kanssa, että kyllä sen ymmärtäminen edellyttää biologian ymmärrystä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Leisolalle kuuluu kyllä ansioistaan Huuhaa-palkinto, ja sen hän on tienannutkin jo kahdesti. Ties vaikka tekisi vielä hattutempun!

    Kunniarotta-palkinnon taas myöntää SETA ry homofobian edistämisestä, siihen Leisola ei ole antanut aihetta.

    Äänestä

  • Ai se oli sellainen palkinto:)

    Äänestä

  • Aloittaja

    dumari-ruohio kirjoitti:

    Ai se oli sellainen palkinto:)

    Kreationistien konnantyöt ovat moninaiset :-)

    Äänestä

  • Tuskin Leisola on kirjoittanut mainitsemaasi kirjaa, kääntänyt kyllä.

    Äänestä

Mahtavaa. Huuhaa-palkinto huuhaan tekijälle. Ja ansaitusti.

Äänestä
Aloittaja

Aika vaisua kommentointia. Eikös täällä enää lainkaan pyöri Puolimatkaan retkahtaneita kreationisteja?

No, ehkä asiasta pitää olla tyytyväinen.

Äänestä
  • "Aika vaisua kommentointia. Eikös täällä enää lainkaan pyöri Puolimatkaan retkahtaneita kreationisteja?"

    En tunne miestä sen tarkemmin, luomisoppi tuskin tarvitsee uusia profeettoja. Mutta puolimutkan kanssa tuli taas keskusteltua vanhasta tutusta aiheesta. Minusta tuntuu että löin hänet varsin perusteellisesti, sitkeydestään hän toki ansaitsee täyden tunnustuksen.

    Seurasitko illuminatus näytösottelun Kasparov-Short? En haluaisi verrata itseäni ensimmäiseen, mutta puolimetka toi kovasti mieleeni jälkimmäisen. He molemmat todellakin kokivat kovia. Kumpikin taisi olla alusta alkaen toivottoman haasteen edessä, ainakin puolimutka.

    Sillä onhan vielä äärettömästi toivottomampaa yrittää todistaa epätodennäköisen tapahtuman toteutuvan satunnaiskokeessa aina, kuin pelata shakkiottelu Kasparovia vastaan. Kasparovkin sentään voi joskus hävitä, mutta totuus ei koskaan.

    Mutta mukava nähdä sinuakin palstalla. Vielä kun moloch tulisi takaisin olisi kaikki niin kuin ennen. tieteenharrastajan kirjoitteluja minun on välillä vaikeaa ymmärtää. Ehkäpä sinä illuminatus voisit hänen muutamia väärinkäsityksiään oikoa kun hän ei tunnu minun sanaani millään uskovan.

    Äänestä

  • Nythän on niin,että sinä JC et tuntisi totuutta vaikka se purisi sinua nenään.

    Äänestä

Syvällä sydämmessään kretionistit kyllä ymmärtävät palkinnon arvon.
Silkka inhimillinen tyhmyys vain estää myöntämästä sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


illuminatus kirjoitti:

Onnittelut Tapio Puolimatka saavuttamastanne Kunniarotta-palkinnosta!

Olette palkinnon vilpittömästi ansainneet sitkeällä apologetiatyöllänne ja pseudotieteen hyväksikäytöllä uskonnollisen agendanne edistämisessä.

Tästä ja Huuhaa-palkinnosta teidät tullaan muistamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu