Tuntuu, että optikot katsoo vähän karseesti, jos asiakas ei halua ostaa muodin mukaisia laseja, vaan sellaiset, jotka käy hänen kasvoilleen.
Katsooko ihmiset yleensäkin toisia arvostellen, jos heillä ei ole kulloisenkin muodin mukaisia laseja?
Kumpi on nolompaa, että naisella on esim. 3-5 vuotta vanhat lasit, jotka hänelle sopivat, vai muotilasit, jotka eivät niin hyvin sovi?
Olisi mukava, jos myytäisiin monenlaisia eri silmälasimalleja, joista jokainen löytäisi mieleiset ja kasvoihinsa/tyyliinsä sopivat, mutta sehän ei ole firmoille kannattavaa, kun ihmiset eivät sitten vaihtaisi lasejaan niin usein.
Onko kannattavaa seuraavakaan, että myydään jatkuvalla alella....
Olisin saanut eräästä liikkeestä kahdet uudet lasit yhteishintaan 79 euroa, mutta kun päätin pitää kaksi vuotta sitten ostamani ja vain vaihtaa niihin linssit, kun näkemiseen on tullut muutosta, niin ne yhdet linssit tulivat maksamaan 160 euroa vanhoihin kehyksiini ja ovat vieläpä samaa linssiainesta kuin noissa halvoissakin.
Kysyin, miten ihmeessä yhdet linssit maksavat paljon enemmän kuin kahdet kehykset ja linssit, niin vastaus oli, että haluamme kannustaa asiakkaita vaihtamaan kehyksiä. Juu - järkevää?
2 vuotta vanhat silmälasit pois muodista?
1
169
Vastaukset
- omppupomppux
no niinhän se menee nykyään uudet lasit maksaa vähemmän kuin vaihtaa vanhoihin kehyksiin lasit. joissain liikkeissä ei muuten edes myydä uusia linssejä vanhoihin kehyksiin eli pakko ostaa kokonaan uudet rillit.
kehysvalikoimaa kyllä riittää liikkeissä ja kaikki ei ole mitään huipputrendikkäitä kehyksiä eikä niitä tartte valita jos et halua mitään trendiväriä. minusta palvelu on ollut hyvää ja valikoimasta löytyy varmasti jokaiselle kivat kehykset ja jos ei löydy niin voi mennä toiseen liikkeeseen. osa kehyksistä on muovia tai metallia joka ei edes kestä montaa vuotta hyvännäköisenä käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8827J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756