miljarditolkulla rahaa kiinnostaa Kreikkaa. Toisin sanoen Kreikka rohmuaa itselleen kriisirahastossa olevat 400 miljardia euroa ja sitten kun Suomen valtio menee konkkaan Suomelle ei enää apua riitä ko. kriisirahastosta.
EVM kriisrahastosta johon Suomikin on tallettanut
18
<50
Vastaukset
- sotilasvallankaappaus
Siltä näyttää. Kaikkein kyynisimmät arviot Kreikan touhuista näyttävät käyvän toteen. Lisärahaa odotellessaan saattavat pelata aikaa suunnitelmalle B. Se voi olla yhteiskunnan heikoimmille vain vieläkin rankempi kuin kansanäänestyksen kyllä-vaihtoehto toteuteutuessaan olisi ollut.
Ikinä eivät tule velkojaan maksamaan, vaikka lainaehtoja on jo nyt rukattu "avokätisiksi". Vahva vasemmisto ja vahva Ay-liike osaa vain jakopolitiikan Kreikassakin. Kreikkalaiset eivät ole oppineet menneisyydestään mitään.
Mikään valtio ei pysy pystyssä ilman veronkantoa. Valitettavasti sotilasvallankaappauksen mahdollisuus kasvaa päivä päivältä. - KostoElääJaOnKaunista
Kun aikoinaan 90-luvulla Iippo "vinosuu" Viinanen matkusti ympäri Eurooppaa ja yritti saada Suomelle lainahanoja auki niin arvatkaas mikä maa oli silloin eniten vastustamassa Suomelle lainaamista, niinpä.
Onneksi Japani tuli hätiin ja antoi lainaa Suomen valtiolle.
Eurohuora Kreikalle ei edes Japani antaisi lainaa näiden viimeaikaisten temppujen jälkeen...- lghkjhfdds
Kreikka on PASKA MAA. FAKTA.
- lfkhgfds
lghkjhfdds kirjoitti:
Kreikka on PASKA MAA. FAKTA.
Juuri näin.
- ikuisetmaksajat
EVM rahastoon on annettava lisää rahaa kun entiset loppuu,
näin on sovittu joten tuo alkupääoma ei kovin monen maan pelastamiseen riitä,
on hurskastelua väittää ettei Suomen osuus kasva jos rahat antaa
EVM.
Me joudumme antamaan sinne lisää vaadittaessa, tuosta on päästävä eroon niinkuin koko EU,sta. - kgkjhdfg
ikuisetmaksajat kirjoitti:
EVM rahastoon on annettava lisää rahaa kun entiset loppuu,
näin on sovittu joten tuo alkupääoma ei kovin monen maan pelastamiseen riitä,
on hurskastelua väittää ettei Suomen osuus kasva jos rahat antaa
EVM.
Me joudumme antamaan sinne lisää vaadittaessa, tuosta on päästävä eroon niinkuin koko EU,sta.Näinpä.
- glkjfdsfg
lghkjhfdds kirjoitti:
Kreikka on PASKA MAA. FAKTA.
Täyspaska.
- lgkjhgfds
PASKA mikä PASKA.
- sinä_maksat
Kriisirahastosta ainoastaan Kypros on saanut rahaa tähän asti, noin 50 mrd (2013). Alkujaan rahastossa oli 500 mrd. EU on täysin epäoikeudenmukainen rahanjakokone joka joutaisi lopettaa mahdollisimman pian.
- lgkjgds
Tuo 50 miljardiakin on ihan tolkuton summa lahjaksi annettuna, perkele. Suomen valtion vuotuisen budjetin verran. Suomi on AINA VAIN MAKSAJAN osassa. Jos meille käy nyt kusisesti (kuten pahoin pelkään) valtionvelan kanssa meitä suomalaisia ei EU auta vaan alkaa kiristää lisää säästöjä ja leikkauksia. EU on Euroopan pääomapiirien lypsykone joka ryöstää kaikki EU valtiot. Exitäblokinmaat ovat hyötyneet eniten EU:sta (Kreikan lisäksi) koska Euroopan pääomapiirit saavat halpatyövoimaa exitäblokinmaista.
- levitykseentätä
On vain yx tapa päästä noista tukiaisista, kansan vaatimus
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1338
Kansalaisaloitteen otsikko
Suomi irti EU:sta
- SovietBankUnion
Ettekö huomaa että EU jakaa rahoja vain rikollisille tahoille. Koskaan ei rahaa heru rehellisille tai pitkän aikavälin hyvään pyrkiville tahoille.
EUSSR on täällä.- gkjgfds
EU on rikollisten poliitikkojen mätäpesäke jota johtaa EU komission puheenjohtajana luxemburgilainen veroluikuruutta omassa maassaan suosinut. Luxemburg on Euroopan raharikkaiden veroparatiisi.
- normia
eun kriisi rahastot ei poikkee vastaavan lipas keräys menetelystä kun köyhälle kerätään mutta osa meneekin parempiin suihin.
- Verontarkastaja
Ja ne on aivan sama mitä suunnitelmapapereita ja veronkorotuksia Kreikan poliitikot lupaavat kun eihän niitä veroja makseta kuitenkaan. Sama vaikka nostaisivat arvonlisäveron 50 prosenttiin kun kaikki hoidetaan pimeästi.
- lglkkjhfs
Juuri näin.
- velatpoismaksuun
Euron tukirahastossa on 500 miljardin euron potti, joka vain odottaa, että hakemuksia tulee.
Kreikka lähetti nyt vain 53 miljardin euron tukihakemuksen, liian pieni summa, sanoo varmaan Merkel ja iloiten antaa sen Kreikkalaisille annettavaksi pankeille Saksaan ja Ranskaan. - sosiaalisointi
ulkolinjan ohjelmassa taannoin että lähes puolet avusta kreikkaan on juuri 3 suurenmaan pankkitukia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743