Itselläni oli omistuksessa tällainen auto 4 vuotta
Erittäin tyylikkäästi muotoiltu ajaton korimalli,ja harvinainen n 3 kpl suomessa,päät kääntyivät joka kadun kulmassa.
Sitten huonommat puolet,ilmaiskarit jouduin uusimaan joka nurkkaan ,kustansivat noin 2500e ja niiden saaminen Suomeen oli työn takana rock autosta löytyi yksi loput muista firmoista
Alkuperäisiä xenon polttimoita ei enää tehdä joten pakko ostaa käytettynä jenkeistä,maksaa noin 250$ kpl
Mutta yhteenvetona kannattaa kokeilla joskus tällaista autoa joka on siis gen2 ei Gen1 joita on jonkin verran enemmän
Lincoln mark VIII 1997
4
127
Vastaukset
- JohnnyAngel
Onnittelut hienon auton johdosta.
Noista varaosahinnoista sen verran, että tämän tason auton osat todella maksavat, oli merkki sitten Lincoln, Bentley tai Mercedes-Benz.
Premiumauton erottaa kansanautosta, ei ainoastaan hankintahinta, vaan myös ylläpitokulut.
Premiumauton erottaa kansanautosta myös sen varustus, matkustusmukavuuden huippukorkea taso ja merkin korkea status.
Harva tässä(kään) maassa pääsee moista herkkua maistelemaan, vaikka haluaisikin. Lucky you ! - HienoJaEi
Ihan hieno auto,tosin minun makuuni liian uusi,enempi vanhemmat Lincolnit ym jenkit mieleen.
Ovat jo todella monimutkaisia nuo,täynnä elektroniikkaa ja kaikki mahdolliset vipstaakit löytyy mitä maa päällään kantaa,errittäin kalliita uutena ja tehty siis rikkaille.
Varaosat eivät seuraa itse auton arvon romahdusta,moinen luksuspirssi,oli sitten Lincoln tai Cadillac ja vm mitä tahansa niin osat huomattavasti yleensä kalliimpia kuin johonkin kansanmalliin.
Ovat kuitenkin ns massavalmistettuja loistopirssejä ja kyllä osiakin löytyy kun etsii,meinaan että suurin osa noista jo Jenkkilässä purkaamolla koska eivät siellä kiinnosta ketään,liian uusia harrasteeksi ja liian vanhoja käyttikseksi.
Bentleytä ym enempi käsintehtyjä ajopelejä joiden valmistusmäärätkin erittäin pieniä ei voi verrata "tavalliseen"liukuhihna Lincolniin ,mitenkään Lincolnia väheksymättä.
Tiedätte mitä tarkoitan!
Vaikea myös sanoa mikä MB kuuluu tähän kastiin,joku isonumeroinen 2 ovinen coupe jossa kaikki lisävarusteet ei välttämättä kerro totuutta koska nekin peruskauraa Saksassa tai USA vientimalleja,siis valmistettukin johonkin Bentleyhin verrattuna moninverroin ja käytetty niitä halvempien sedanienkin komponentteja mihin pystyy.
Mikäli moisen Lincolnin joku tahtoo nykyään,hyvin edullisesti löytyy vaikka Ebaysta mutta isot ongelmat niiden korjaamisessa vaanivat täällä jossa ei osia,ei tietotaitoa,korjaamot moista nähneet uutenakaan saati vanhana ja omaa sellaista tekniikkaa että monet "järkevät"kiertävät kaukaa.
Asia jonka kaikki moisia uudempia luksuspirssejä tai jopa tavallisempiakin lisävarustein tappiinsa ladattuja USA kärryjä joskun omistaneet tietävät:Mystistä sähkövikaa-anturivikaa-mittarivikaa-vaihteistot koneet eivät enää patarautaa ym "kivaa".
Eivät todellakaan tee-se-Itse miehen autoja millääntavoin enää!
Onnea kuitenkin,auto on hieno ja täällä harvinainen. - kurjiaOvat
Premium, Tirsk!
- TirskistäVaanitelles
Jep, ihminen usein pukee huumorin kaapun oman ymmärtämättömyytensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1164496Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv632595Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko71127- 66864
- 21853
- 41825
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67787