Mulla on johonki peppuun asti ylettyvät hiukset, jotka on tosi ohuet. Jos laitan ne kiharalle, niin ei näytä niin ohuilta, mutta suorana ne on tosi ohuet ja kaikki aina kommentoi sitä, miten hiuksii saa paksummiksi?
Ohuet hiukset
3
<50
Vastaukset
- Eimitenkään
Ei valitettavasti mitenkään.
- BeachHair
Kyllä hiuksia voi paksuntaa luontaisesti.
Hiusten lukumäärää ei ymmärtääkseni saa lisättyä mitenkään, vaan jokaisella ihmisellä on geenien määräämä "kartta" hiustuppia, josta hius voi kasvaa, ja tämä "kartta" on valmis ja muuttumaton alusta asti.
Yksittäisten hiusten paksuuteen voi sen sijaan vaikuttaa. Jos hiukset eivät saa ravintoaineita ja rakennusaineita riittävästi, ne kasvavat ohuempina ja hauraampina, jolloin tukka on ohuempi. Jos yksittäiset hiukset alkavat kasvaa paksumpina ja vahvempina, ponnari kokonaisuudessaan on paksumpi, koska jokaisen hiuksen halkaisija on suurempi.
Ravinnolla ja lisäravinteilla voi vaikuttaa yksittäisten hiusten kasvuun paksumpina. Minulle itselleni on käynyt niin, joten tiedän sen faktana.
Kasvaakseen paksumpina, hiukset tarvitsevat seuraavia ruokia / aineita: riittävä määrä 1. proteiinia, veren 2. rautatasojen täytyy olla kunnossa, tarvittaessa rautakuuri, 3. biotiinia, joka kuuluu B-ryhmän vitamiineihin ja jota myydään lisäravinteena ainakin verkkoapteekeissa, 4. monivitamiini-tabletti on oikeasti hyvä ja kätevä ottaa varmuuden vuoksi joka päivä.
Netistä löytyy hyviä proteiinilaskureita, joilla saa selville, saako tarpeeksi proteiinia päivittäisestä ruokavaliostaan. Naisilla veren rauta-arvot on kuukautisten takia usein liian alhaiset, joten moni hyötyy rautakuurista. Myös kilpirauhasen vajaatoiminta voi vaikuttaa hiuksiin, joten rauta-arvojen kanssa olisi hyvä tarkistaa myös kilpirauhasen toiminta verikokeella. Parhaan tuloksen saa varmasti, jos kokonaisuudessaan syö terveellisesti ja monipuolisesti.
Jos hiuksia irtoaa liian paljon ja on ongelmia (kutinaa tai hilseilyä) päänahassa, avun tuo usein apteekista saatavat lääkeshampoot, esim. Nizoral, kuurina tai säännöllisesti välillä käytettynä.
Lyhyesti sanottuna: hiuksiaan voi paksuntaa niin että ne myös näyttävät paksummilta, vaikkei niiden määrää voikaan lisätä. Älkää uskoko, jos joku väittää, ettei hiuksia saisi paksummiksi! - tindalee
ne vitamiinit auta merkittävästi ne vaan lupaavat että huomaat eron muttamassa kuukaudessa, no tottakai hius kasvaa itsekin sen parisenttiä siinä ajassa! itsellä meni raha ihan hukkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p646205Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813856Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242841- 232380
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452272Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621863Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61709Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy851322- 341281
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201266