Ärsyttäviä muistoja

Lopkoo

Onko muilla ollut vastaavaa: erosin omasta halustani pari vuotta sitten. Suhteemme oli pitkä, myös ensimmäinen kunnon parisuhde molemmille. Nykyisin minulla on uusi ihana mies. Ärsyttävää on vain se, että tämä exä pyörii välillä mielessä. Ei sillä että haluaisin hänet takaisin. Ero oli sopuisa ja hyvä päätös. Mutta niin.. En tahtoisi ajatella exääni ja välistä pelkään sänkyhommissa sanovani väärän nimen äänen. Hyh! Olen yrittänyt järkeillä tämän johtuvan vain siitä kun vietin kuitenkin 11 vuotta elämästäni exäni kanssa. Eipä kai kaikki mielestä hetkessä katoakaan. Silti tämä on välistä inhottavaa. Tuntuu että se on väärin nykyistä miestäni kohtaan. Äh.

1

395

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5ja16

      Et taida vielä olla henkisesti kyennyt eroamaan exästäsi. Oletko huomannut, että puhut entisestä elämästäsi? Kerrot ehkä jonkun tapahtumat tai jotain? Vanhan elämän kertausta tulee jokaiselle, joka ei ole kyennyt eroamaan henkisesti.

      Itse kuuntelen miesystäväni, aika useinkin, kertomuksia elämästään ja lapsistaan, kun perhe oli vielä koossa. En juurikaan siitä välitä, mutta toivoisin hänen jo pikkuhiljaa irtautuvan vanhasta, koska erosta on jo useampi vuosi. Kerran hän on kutsunut minua exänsä nimellä (valitettavasti minulla ja exällä on samantyyppinen etunimi).

      Uskon, että vain aika auttaa sinua eteenpäin ja uuden elämän suunnittelu uuden miehesi kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1280
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      741
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      632
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      508
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe