Lomalle

Olen lähdössä etelään noin kuukauden kuluttua ja minun on pitänyt ottaa napakoru.Osaisko joku kertoa uskallanko enää ottaa,paraneeko ennen sitä?
Nukun aina vatsallani,haittaako se? Onko kauan kipee?
4363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

no ei varmasti parane kuukaudessa! napakoru on hitaiten parantuva lävistys ja jos vielä jonkun tulehduksen onnistut siihen saamaan niin voilá! ja parantelet masuasi helposti vuodenkin. Itse en ainakaan ottaisi ennen etelään lähtöä lävistystä, siellä lämpimässä hikoillessa pöpötkin muhivat ja tulehdusriski on varmasti melkoinen. ja saattaisipa jäädä uimisetkin aika vähille...tai ainakin kannattaisi jättää jos lävistyksen otat.

Mutta itsepä päätöksesi teet. Eipä kai se mahallaan nukkuminen mitään haitta, jos itse vaan kärsit nukkua eikä lävistyskohta ole kipeä. Minä nukun myös mahallani, ensimmäiset yöt lävistyksen oton jälkeen pyrin nukkumaan kyljelläni/selälläni, mutta n. viikon kuluttua lävistämisestä mahallaan pystyin nukkumaan jo aivan normaalisti.

Äänestä
  • vastauksesta.Niin mä vähän itsekkin ajattelin ettei parane mitään helposti.Taidan lykätä vielä tai sit en uskalla laittaa ollenkaan.

    Äänestä

Uskaltaa ottaa...en ymmärrä miksi se olisi erilaista, samanlaiset pesumahdollisuudet siellä on, että voit puhdistaa lävistyksesi. Ihmeellistä hysteriaa lietsotaan täällä!
Napakoru ei todellakaan ole kipeä, kuin hiukan sen lävistyksen oton jälkeen--> vertaa kirvelyyn ja pieneen nipistelyyn n. tunti lävistyksen oton jälkeen.

Äänestä
  • Ja lisäys: itse olin reissussa etelän lämmössä 2 viikkoa lävistysten oton jälkeen, eikä mitään pöpöistä tai vastaavaasta tarvinnut kärsiä!!! Uin meressä altaassa ja otin aurinkoa, tein kaikkea mitä normaalistikin, ei mitään ongelmia. Maalaisjärki auttaa pitkälle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

Olen lähdössä etelään noin kuukauden kuluttua ja minun on pitänyt ottaa napakoru.Osaisko joku kertoa uskallanko enää ottaa,paraneeko ennen sitä?
Nukun aina vatsallani,haittaako se? Onko kauan kipee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu