TE-toimistolta on pitkään penätty uusia otteita laiskanpulskeiden kuntouttavia toimenpiteitä pakoilevien työttömyyskarkureiden kohtaamisessa.
TE-toimisto alkaa kouluttaa TE-virkailijoita kotikäynneille. On suorastaan välttämätöntä lähteä ottamaan selvää, kuinka moni työttömäksi itseään tituleeraava itse asiassa onkin salamyhkäisesti työllistänyt itsensä harmaan talouden tehtävissä.
Mikäli työtön ei ole TE-virkailijan yllätyskäynnin aikana tavattavissa, hänen olinpaikastaan otetaan selvää viivyttelemättä. TE-virkailijalla on lupa ja suorastaan velvollisuus kurinpalautukseen sopivalla tai sopimattomalla hetkellä. Mikäli paikalla on yleisöä, niin tämähän on vain opiksi ja ojennukseksi ja on omiaan lisäämään työttömien nöyrää asennetta TE-virkailijoita kohtaan.
TE-virkailjoiksi kotikäynneille haetaan suurikokoisia, lihaksikkaita ja kaikin tavoin autoritaarisen olemuksen omaavia henkilöitä.
TE-toimistoihin rakennetaan vankiloita, joihin erityisen hankalat työnvieroksujat tuodaan häpeämään. TE-virkailijoilla on luotiliivit, pamppu ja ruoska ja kiinniottotilanteita varten käsirautoja mukana. Mutta jotta TE-toimisto ei joudu ruokkimaan kovin monta ylimääräistä suuta joita vankiloihin voisi kertyä, on suositeltavaa varsinkin näin kesäaikaan antaa julkisia ruoskimisrangaistuksia.
Palkka maksetaan kuukausipalkkana, johon voi itse omalla asenteellaan vaikuttaa. Jokaisesta kiinni saamastaan pinnarista TE-virkailija kuittaa muhkean provision palkanlisänä. TE-toimisto haluaa kaikin tavoin kannustaa TE-virkailijoita tässä haasteellisessa mutta niin tärkeässä tehtävässä.
TE-toimisto jalkautuu kadulle
17
<50
Vastaukset
- RunkkuKalervo
Kalervo onanoi taas kirjoitellessaan satuja.
- pullaeimaistuenää
Mitä juttua se on kun kuulin kaupungilla arvostettujen herrasmiesten neuvottelupöydässä pubissa, että TE- toimisto olisi perustamassa yhtiöitettyä liikelaitosta, joka erikoistuisi WC pönttöjen puhdistukseen pullasudilla ja kloorilla ? Työhön ohjattaisiin "harjoittelijoita" jotka kulkisi talolta talolle suurkaupunkien lähiöissä ruskea pullasuti pystyssä, ja kun koko 1 vuosi 2 vuoden työkokeiluperiodista olisi siivottu vessanpönttöjä, seuraavat 1 vuotta työtä tehtäisiin palkkatuella 2 vuoden välein pyyhkimässä virastojen ovenkahvoja vesisaavi toisessa tolu-rätti kourassa ? Onko joku muu kuullut tarkemmin miten tähän hakeudutaan vai tuleeko kutsu talon puolesta ? Onko pestejä varten suoritettava kenties turvallisuuskortti vai onko nämä varattu joillekin eliitti-työttömille ?
- työttömyysvoimistelija
Tuo edellä mainitsemasi on varmaan sitä TE-toimiston kotikäyntejä suorittavien TE-virkailijoiden peitetoimintaa. Lähetetään ensin urkkijat ottamaan asioista selvää. Näillä WC-puhdistajilla on tarkoituksena WC:n puhdistuksen ohella ottaa selville kaikenlaisia arkaluontoisia salaisuuksia, mitä kodeissa tapahtuu. Luultavasti he asentavat koteihin mikrofoneja, joiden kautta TE-toimiston on helpompaa päästä perille kaikesta mitä kodissa tapahtuu.
Kun WC:t on puhdistettu, niin kohta tupsahtaa yllätyskäynnille TE-virkailija. Koska heillä on todistusaineistoa kodissa tapahtuneista rikkeistä ja laiminlyönneistä, niin eihän siinä voi muuta kuin alistua rangaistavaksi. Ja taas TE-virkailija korjaa muhkeat provisiot.
En tiedä, miten näihin tiedustelutehtäviin pääsee, mutta sitä varmaan kannattaa nöyrästi ja kohteliaan kunnioittavasti kysyä TE-virkailijalta. - vimiäreikään
Niillä pullasudeilla on tarkoitus putsata se haisevan t.virkalijan persreikä. Joka kahvin, välipalan ja ruokailun jälkeen.
Seuraavana vuorossa virkamiesten aukot. Ovat niin töhdässä että pitää ottaa varmaan pora käyttöön.
Nä t.virkailijat voisivat putsata pareittain toistensa peräaukon, kun ne työtkin ovat vähentyneet ja kellekkään ei ole töitä.
- samaankoriin
Varmaan kohta todellisuutta. Eläkeläiset samaan porukkaan. Elossaolokatto eläkekaton sijaan eläkeläisille. Nyt kun ne eivät IL:n mukaan enää olekaan ansainneet eläkkeitään töissä ollessaan. Hyvä että nyt on oikaistu tämäkin harhaluulo kaikilta eläkeläisiltä! Ovat siis vaan sosiaalipummeja. Että niin se maailma muuttuu ja laskelmat.
- työttömyysvoimistelija
Varmaankin tulevaisuudessa köyhät eläkeläiset myydään orjamarkkinoilla eniten tarjoavalle. Tällaisella ostetulla eläkeläisellä on elinikäinen työvelvoite osallistua kaikenlaiseen työvelvoitekodissaan eteen tulevaan askareeseen. Näille ostetuille kotiorjille ei tarvitse maksaa mitään kunhan saavat jotakin syödäkseen ja riittävästi vireänä pitävää kuntouttavaa toimintaa.
Elämässään hyvin menestyneillä kuten ministereillä, professoreilla ym. on velvollisuus ottaa useita näitä huono-osaisia työvelvoite-eläkeläisiä koteihinsa. Näissä paremmissa kodeissahan on paljon monipuolista tehtävää kuten esim. hopeiden kiillottamista, vaatehuoltoa ja siivoamista. Tällaiseen velvoitetyöhön osallistumisesta ei luonnollisestikaan voi kieltäytyä.
Näille työvelvoite-eläkeläisille kuuluu päivittäin antaa velliä, puuroa ja sosemaisia ruokia kuten keittoja. Hampaitahan näillä ei yleensä ole eikä niitä enää tuossa elämäntilanteessa hankita kun se ei ole välttämätöntä.
Aikoinaan vankiloissa käytettiin raidallisia pukuja, mutta tämä hyvä käytäntö valitettavasti jäi jo aikaa sitten. Näitä raidallisia pukuja otetaan nyt käyttöön näille työvelvoite-eläkeläisille. On sitten helpompi erottaa jo kaukaa mihin porukkaan kuuluu - jos TE-virkailijan täytyy ottaa karkulainen kiinni tai muuten pitää kurinpalautusta.
- kukintaaplaa
Onpas aloittajalla kummalliset seksifantasiat.
- työkkärintäti
Tästä on seksi kaukana!
- fdgsffgh
työkkärintäti kirjoitti:
Tästä on seksi kaukana!
Kuis ny? Seksi on laaja käsite. Aviopuolisokin on nykyään laaja käsite. Työ on hyvin monipuolinen käsite.
- kaikkifaktajomediassa
Luin tuossa New york Timesiä ja siellä oli iso artikkeli suomen bioteknologisista saavutuksista. Työttömien koteihin tullaan tulevaisuudessa asentamaan vessanpyttyihin mm. analysoivat käänteisosmoosiseparaattorit, joilla voidaan mobiilidatan avulla pienentää työttömän korvauksia reaaliaikaisesti, jos ulosteessa havaitaan jäämiä huumeista, tarjousoluesta tai liian terveellisestä ruoasta. Alustavia raportteja julkaistiinkin jo suomessa kesäkuussa, mutta se oli tehty aalysoimalla jätevesiä kaupunkitasolla. Työttömälle lähetetään sähköpostiin joka kuun lopussa ulosteen koostumusraportti, jäämät ja prosentuaaliset korvausvähennykset jäämiä hvaituilta päiviltä. Aiemmin mainittu WC puhdistusliikelaitos on vain esityö sillä asennettavat laitteet on herkkiä. 30 vuoden kaakat antaa virhearvoja pytyn kauluksesta, ja voi aiheuttaa 4,5 kk krenssin yhden vanhan nokareen kiepsautuksella..
- työttömyysvoimistelija
Siellä on pakko olla joku piilokamerasysteemi mukana. Kun joskus voi käydä vaikka se TE-virkailija itse pöntöllä - jos vaikka sattuu menemään maha ripaskalle haastavan kotikäynnin yhteydessä. Täytyy siis osata yhdistää pökäle ja sen oikea tekijä. Mutta nykyajan teknologia varmaan mahdollistaa tämän eikä tästä muodostu työvoimapoliittista ongelmaa, kunhan tämä vain otetaan tarkkaan huomioon laitteiden asennusvaiheessa.
- hallinnointikansio
työttömyysvoimistelija kirjoitti:
Siellä on pakko olla joku piilokamerasysteemi mukana. Kun joskus voi käydä vaikka se TE-virkailija itse pöntöllä - jos vaikka sattuu menemään maha ripaskalle haastavan kotikäynnin yhteydessä. Täytyy siis osata yhdistää pökäle ja sen oikea tekijä. Mutta nykyajan teknologia varmaan mahdollistaa tämän eikä tästä muodostu työvoimapoliittista ongelmaa, kunhan tämä vain otetaan tarkkaan huomioon laitteiden asennusvaiheessa.
jokaiselle työttömälle luodaan TE-toimiston intranettiin oma "uloste-analyysien hallinnointikansio", ja oma "uloste-identiteetti 8 numeroisella dna-sarjalla. Näin kaikenlainen väärinkäsitys voidaan poissulkea. Siellä sitten on kuitattava tulokset luetuksi joka viikon maanantai 09.00 mennessä. Menettelyn laiminlyöminen voi johtaa etuuksien saamiseen 4,5 kuukaudeksi.
- jumanjiikka
Mut vois palkata vaikken iso olekkaan.
Mutta osaan koukata alhaaltapäin...... - PoskessaKieli
Työkkärilaitos on vain karenssien tehtailua varten. Kun työttömyystuet lopetetaan, työttömät hakeutuvat kilvan orjatöihin ruokapalkalla, eikä työkkäriä enää tarvita. Hekin voivat liittyä jonon jatkoksi.
Kuka keksi, että eläkeläiset olisivat maksaneet omat eläkkeensä eläkemaksuillaan? Höh. Niiden maksujen tarkoitus on ollut pitää yllä vakuutusyhtiöitä, ei tulevaisuuden eläkeläistä.
Vanhuksille pitää antaa mahdollisuus päättää hyödytön elämänsä helposti valtion tarjoamalla pillerillä tai hiilimonoksidihoidolla. Tähän vanhuksista moni suostuu iloiten, jos heidän lapsilleen vastapalveluksena annetaan vakuutus, että he saavat pitää sosiaalitukensa tai kotinsa tai mikä missäkin tapauksessa on vaikuttavinta. Mitäpä ihminen ei tekisi lastensa hyväksi? Näin saadaan suunniteltu kansanmurha suoritettua vapaaehtoisesti. Huom: lupausta ei tarvitse pitää. - heirit
Kyllä tuo TE- toimiston touhut on sairasta?? On tehty laki että on otettava työ vastaan, vaikka työmatka olisi yli esim. 10 km. Sinne ei ole yleistä kulkuneuvoa ja itsellä ei ole autoa ja korttia?? Karenssi tulee jos ei mene töihin, kukahan älykääpiö on keksinyt SEN???NIMI ESILLE??
- olentaistellut
työ - tai kurssiosoituksesta voi kieltäytyä, mikäli julkisten kulkuneuvojen ajoreittien ulkopuolinen päivittäinen kävelymatka ylittää 5 km
olen kumonnut erään karenssin omalla kohdallani vedoten tähän lain kohtaan, eli ota iisisti, olet ns. "turvassa"
- ErkkiNimim
Olen kuullut että työkkärin tädit kanakopeissaan odottavat perä pystyssä saunakauhamiestä saapuvaksi määräaikaiskäynnille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872