Joo elikkäs olen tutustunut netin kautta erääseen egyptiläiseen mieheen, jonka kanssa on synkannu aika hyvin :) Molemmat opiskellaan lukiossa ja ollaan muslimeja eli uskonnollisia tai kulttuurillisia ongelmia ei ole tullut kovinkaan paljoa.
Päivittäistä kirjottelua on tapahtunut lähes 3kk putkeen ja ollaan puhuttu Skypen kautta myöskin. Ensi kesänä tavataan ensimmäisen kerran 'face to face', kun hän tulee käymään Suomessa :D
Tulevaisuudensuunnitelmia on koottu jo jonkin verran, ja minä olen se, joka muuttaa toisen luokse (jos tää homma siis toimii) :)
Kotirouva en halua tulevaisuudessa olla, joten opiskelupaikkaa ja työtä pitäis yrittää hommata sieltäpäin. Tää asia ehkä hieman huolestuttaakin, kun kieltä en osaa (arabiaa osaan, mutta vähän erityyppistä, tosin lukeminen ja kirjottaminen eivät onnistu...) :( Jos jollain olis tähän vinkkejä tai neuvoa niin otan ehdottomasti vastaan!!
Antakaa ihmeessä neuvoja jos täällä on ihmisiä, jotka on muuttaneet Egyptiin tai jos joku on tai on ollut samantapasessa tilanteessa :)
Mies egyptissä minä Suomessa
3
56
Vastaukset
- ystäyysensisijalle
Kieli-ammattitaidottomana ja naisena elämä on kovin erilaista Egyptissä kuin Suomessa. Minkä hintaista ja mitä mahdollisuuksia on netti kertonut sinulle opiskelusta ja asumisesta ulkomaalaisena Egyptissä? Onko sinulla siihen varaa?
Saat nähdä että miehen vierailtua Suomessa, hän haluaa muutta tänne. Pysyvästi.
Tee itsellesi kristallin kirkkaasti selväksi itsellesi että et ala intiimisuhteeseen tuon miehen kanssa hänen vierailunsa aikana.
Mitä tahaansa hän väittää ja kertoo, sinusta tulee kulttuurin vaatimien sääntojen mukaan lutka ja huora, jota hän ei KOSKAAN esittelisi vanhemmilleen.
Olla reilu ystävä muiden kanssa, rikastuttaa ihmisiä ja avartaa maailmaa. Mutta tunteiden sotkeminen kuvioihin menee riman alle.- SUsa97
Kiitos, joo siis intiimimpään touhuun ei ole kummallakaan aikomusta (siis sinä aikana kun hän tulee Suomeen) ja asia on siltä puolin selvä (ei ole ollut keskustelun aiheena yhtenä tai kahtena kertana, vaan ihan kunnolla ollaan puhuttu ja useampiakin kertoja). Suomeen hän tulee, jotta voitaisiin tutustua paremmin toisiimme.
Ollaan kumpikin puhuttu siitä, miten omille vanhemmille asiasta kerrotaan, ja siihen tulokseen ollaan tultu, että hän kertoo vanhemmillensa meistä ennen hänen matkaansa tänne. Minä taas kerron vasta myöhemmin koska oma iskäni ei tule hyväksymään sitä, että tapaan ulkomailta tulleen miehen(ihan ymmärrettävistä syistä tietenkin). Tiedetään, että kummankin vanhempien puolelta tulee negatiivista palautetta.
:D - Play_with_boys_
SUsa97 kirjoitti:
Kiitos, joo siis intiimimpään touhuun ei ole kummallakaan aikomusta (siis sinä aikana kun hän tulee Suomeen) ja asia on siltä puolin selvä (ei ole ollut keskustelun aiheena yhtenä tai kahtena kertana, vaan ihan kunnolla ollaan puhuttu ja useampiakin kertoja). Suomeen hän tulee, jotta voitaisiin tutustua paremmin toisiimme.
Ollaan kumpikin puhuttu siitä, miten omille vanhemmille asiasta kerrotaan, ja siihen tulokseen ollaan tultu, että hän kertoo vanhemmillensa meistä ennen hänen matkaansa tänne. Minä taas kerron vasta myöhemmin koska oma iskäni ei tule hyväksymään sitä, että tapaan ulkomailta tulleen miehen(ihan ymmärrettävistä syistä tietenkin). Tiedetään, että kummankin vanhempien puolelta tulee negatiivista palautetta.
:DPojusi hoitaa noi intiimihommat egyptiläisten poikien kanssa.. tiedät, että hän homostelee saadakseen tyydytettyä teinikiimansa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1772321Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe401817Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141632Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661334Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391321Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191121Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641068- 621027
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110757Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45703