Venäläislehti: Kymmenet venäläissotilaat karanneet – pelkäävät joutuvansa Ukrainaan
Kymmenet venäläiset sotilaat ovat karanneet Rostovin alueella sijaitsevalta harjoituskentältä, koska ovat pelänneet joutuvansa sotimaan Ukrainaan, venäläinen verkkolehti Gazeta.ru kertoi lauantaina.
Lehden mukaan osa miehistä on jo tuomittu, mutta osa odottaa vielä oikeudenkäyntejä. Lakimies Tatjana Tšernetskaja vahvisti, että kyse on kymmenistä sotilaista, jotka poistuivat harjoitusalueelta viime syyskuun ja marraskuun välillä.
Sotilaat ovat armeijaan värväytyneitä, monet varusmiespalveluksensa jälkeen.
Kymmenet venäläiset sotilaat ovat karanneet Rostovin alueella sijaitsevalta harjoituskentältä, koska ovat pelänneet joutuvansa sotimaan Ukrainaan, venäläinen verkkolehti Gazeta.ru kertoi lauantaina.
Lehden mukaan osa miehistä on jo tuomittu, mutta osa odottaa vielä oikeudenkäyntejä. Lakimies Tatjana Tšernetskaja vahvisti, että kyse on kymmenistä sotilaista, jotka poistuivat harjoitusalueelta viime syyskuun ja marraskuun välillä.
Sotilaat ovat armeijaan värväytyneitä, monet varusmiespalveluksensa jälkeen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Itä trollit mitä valehtelette asiaan? Nyt paljastuksen tekee itä lehti.
10 prosenttia Venäläisistä tietää asioiden todellisen kulun. Ymmärtävät viisaat kieltäytyvät moraalittomasta rikollisesta Putin hirmutekojen sotarikollisen sodasta.
Itä trollien on mahdotonta kiistää itä uutisointia. Itä nuoleskelijat kuriin
Venäjän ISIS-joukoista on syytä pysyä kaukana. Johan terrorismilait kieltävät liittyä terroristijärjestöön. Kun siitä eroaa hyvän sään aikana ei joudu sotarikos syytteeseen.
Eihän Ukrainassa ole venäläisiä joukkoja.
Gazeta.ru-sivuston tietojen mukaan jo kymmeniä sopimussotilaita on karannut Rostovista harjoitusalueelta. Heitä voi odottaa jopa kymmenen vuoden tuomio sotilaskarkuruudesta.
Venäläisen Gazeta.ru-uutissivuston mukaan kymmeniä venäläisiä sopimussotilaita on joutunut syytteeseen sotilaskarkuruudesta paettuaan Rostovin harjoitusalueelta mahdollista joutumista Ukrainaan.
Sivuston mukaan 20-vuotias Ivan Shevkunov oli asepalveluksensa jäkeen halunnut jatkaa sopimussotilaana Sevastopolissa. Hänet oli kuitenkin ohjattu Maikopskin tiedusteluprikaatiin Adygeian tasavaltaan Etelä-Venäjälle, jossa hän oli kirjautunut sopimussotilaaksi 17. syyskuuta 2014.
Syyskuun lopussa Shevkunovin yksikkö oli lähtenyt Rostovin alueella sijaitsevalle Kadamovskin harjoitusalueelle. Sieltä on sivuston mukaan vain 80 kilometriä Ukrainan rajalle.
Shevkunov oli käsketty ensin takaisin Maikopiin, siirretty toiseen yksikköön ja lähetetty sen mukana uudestaan Kadamovskiin. Silloin oli alkanut painostus. Shevkunov oli pelännyt joutuvansa Ukrainaan ja jätti kolmesti eroanomuksen, mutta ei saanut kertaakaan vastausta.
Shevkunov oli kertonut äidilleen, että sotilaita pakotetaan vapaaehtoisiksi. Syyskuun 30. hän oli paennut harjoitusalueelta ja ollut paossa aina kesäkuun yhdeksänteen asti, jolloin hänet oli pidätetty.
”En halunnut osallistua taistelutehtäviin Ukrainan alueella”
27-vuotias kersantti Pavel Tyntshenko oli palvellut seitsemän vuotta pohjoisessa laivastossa, minkä jälkeen muuttanut perhesyistä Maikopskiin ja pyrkinyt samaan tiedusteluprikaatiin.
Saatuaan paikan hän osallistui harjoituksiin Astrahanin alueella, mutta joutui kokemuksestaan huolimatta siellä niin huonoihin olosuhteisiin, että jätti eroanomuksen. Kotiutumisen sijaan hänelle ja muutamalle muulle annettiinkin paraatikentällä käsky, pakotettiin ajoneuvoon ja vietiin Rostoviin, jossa hän oli lokakuun puolesta välistä marraskuun puoleen väliin.
Maikopskiin Tyntshenko palasi keuhkokuumeessa ja käskystä kieltäytyneenä. Sotaoikeudelle hän ilmoitti, ettei halunnut toteuttaa rikollista käskyä vastoin valaansa, eikä osallistua taistelutehtäviin Ukrainan alueella.
8000 ruplaa päivärahaa ja veteraanin status
22-vuotias alikersantti Aleksei Jenenko oli puolestaan nähnyt tunnuksettomia, mutta arvoltaan päällystöä olevia värväreitä, jotka agitoivat sotilaita Donbassiin 8000 ruplan, eli noin 130 euron, päivärahaa ja veteraanin etuja vastaan.
Jenenko oli kuitenkin kuullut, että oikeasti kenellekään ei makseta mitään. Kaatuneet puolestaan kirjataan esimerkiksi miinaan astuneeksi sotilaskarkuriksi.
Gazeta.ru kertoo myös, että lakimiehet ovat kertoneet vuoden 2015 alkupuoliskolla luetun 62 syytettä yksikkönsä jättämisestä, mikä on kaksinkertainen määrä edelliseen viiteen vuoteen verrattuna. Syytettyjen tapaukset ovat samanlaisia - karkaaminen Kadamovskin harjoitusalueelta.
Näinhän se menee.
Venäjä ei irrroita otettaan Ukrainan venäjämielisestä itäosasta ja länneltä puuttuu keinoja ajaa valtapoliittisia päämääriään.
Suora sotatila Venäjän suhteen ei tule kysymykseen.
Niinpä kriisi jatkuu ja pitkittyy.
Sotilaallinen ratkaisu suuntaan tai toiseen sisältää vielä suuremman sodan mahdollisuuden.
Itä trollit yrittää peitä nämä jutut muuhun p...an ja r..än mielistelyyn
Täyttä roskaa, ei mitään järkeä koko jutussa.....kuka uskoo että 'pakottamalla' joku jonnekin, saadaan jotain tuloksia aikaiseksi?
Separatisteilla on aito halu ja asenne, siksi eivät Natsit pysty heitä kukistamaan, edes amerikkalaisilla aseilla......mutta mitä tehdään 'väkipakolla' viedyillä....nehän ovat tiellä ja jaloissa?
Rommelille, joka on Venäjän uskollinen äänitorvi.
Separatisteilla on hallussaan 4 % Ukrainan alueesta. Pääosa väestöstä on häipynyt.
Edes venäläiset eivät ole pystyneet lyömään Ukrainan armeijaa. Siksihän niitä halutaan sinne lisää.
Gazeta.ru-sivuston tietojen mukaan jo kymmeniä sopimussotilaita on karannut Rostovista harjoitusalueelta. Heitä voi odottaa jopa kymmenen vuoden tuomio sotilaskarkuruudesta.
Venäläisen Gazeta.ru-uutissivuston mukaan kymmeniä venäläisiä sopimussotilaita on joutunut syytteeseen sotilaskarkuruudesta paettuaan Rostovin harjoitusalueelta mahdollista joutumista Ukrainaan.
Tuo uutinen on yhtä tyhjän kanssa, Ukrainasta on loikannut satoja sotilaita Venäjälle, oikein kunnon ryhminäkin välillä. Kyllä ne sotilaat näistä maista loppuvat ensin Ukrainalta.
vahvistuvan koko ajan. Länsimaista tulee kouluttajia ja varustusta, tosin ei juuri aseita.
Venäjän sotilaita kuolee kotimaassa ilman aseitäkin. Omskissa sortui kasarmin, vaja kolme kympi sotilaita on menehtynnyt
Jep. USA on varmasti tyytyväinen, kun ISIS tappaa Venäjällä.
vähitellen Venäjälläkin. Uskollisimmat täällä Suomessa toistavat Kremli9n propagandaa kuin papukaijat.
itä trollit kusessa kun paljastui että r..ät karkaa.
Miljoonat venäläiset keskittyvät asepalvelun välttelyyn. Vain 200 000 palvelee vuosittain.
Just joo.
Heitä trolli joku lähdekin niin olisit uskottavampi.
Lue kunnolla! Se mainittiin jo alussa: venäläinen verkkolehti Gazeta.ru kertoi lauantaina.
itä nuolijat raivona kun itä lehti paljasti ja nyt ei pysty kiistämään mitenkään
Venäläissotilas ampui Putinia takaraivoon. Siihen loppuivat Venäjän sodat tälläkertaa... seuraava hullua venäjäjohtajaa odotellessa
Ovatko Natokiimaiset huomanneet kuinka vapaa on Venäjän media, jatkuvasti negatiivista aineistoa päästetään ihan vapaaseen levitykseen.
Tässä karkurijupakassa on kysymyksessä melko varmasti jonkinlainen pelottelusysteemi menossa, eli joukossa on tavallaan agitaattoreita jotka luovat poikien päihin väärää informaatiota? Nämähän uskovat ja saadaan ulospäin näyttämään taas kerran siltä kuin oltaisiin virallisen systeemin puristuksessa.
Maalaisjärki sanoo ettei nuorilla pojilla ole virkaa Ukrainan taisteluissa ja herää kysymys ketä nämä jutut palvelevat?
itä trollit itkee kun paljastuu koko ajan idän toimia.