Voi luoja kun tuomaristo oli nenästä vedettäviä. Kalle Jussila oli ehdottomasti paras tangon tulkitsija,eikä tehnyt yhtään virhettä. Ikäkö oli esteenä? Raadissa oli lähes kaikki häntä vanhempia,tuliko kateus? Nuori,nenäänsä laulava ja sanavirheitä tekevä,itserakas jäbä olis saanu mennä vielä kasvamaan. Teitte taas tollon päätöksen. Tanssilavoilla on Kallella tunkua.
Väärä tangokunkku
Siiriläinen
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Katsojia ja yleisöä kävi sääliksi samoin laulajia kun laulettavat kappaleet olivat surkeita , Vanhoja kunnon tangojalaulettaviksi ja kuunneltaviksi, onko tarkoitus lopettaa koko tangofestivaali kun siellä yritetään syöttää tangosävellyskilpailun tangottomia kappaleita. Tuomarointi uusiksi
Tangomarkkinoidenkin ainoa tarkoitus on takoa rahaa ja tuottaa mediajäteille rahaa takovia esiintyjiä.
Seinäjoella ei ole muuta hyvää kuin hullujenhuone.
Olin myös lopulta Kalle Jussilan kannalla - vakuuttavin. Aki Samuli lauloi ihan hyvin - en moittisi mitenkään.
Osaa kait kalle laulaa ilman kruunuakin, ilmatteeksi! Kunkku on kuin ilmetty freddy mercuri!
Eipä tainnut Kallella olla suhteita tuomaristoon. Tässä tulos!
Surkea tuomaristo. Itserakas honottaja voitti. Ei hyvä juttu kilpailulle,
kun noin huono ehdokas voittaa.
Olikohan tuomaristo päättänyt jo aiemmin voittajan ja finaalissa esitetyillä kappaleilla ei ollut mitään merkitystä enää.
Vai olivatko tuomareitten kuulolaitteet jääneet aukaisematta, kun eivät erottaneet parasta laulajaa kisan huonoimmasta.
Kannattaisi seuraavaksi kerraksi ottaa tuomareiksi musikaalisia ja hyväkuuloisia ihmisiä, jotka uskaltavat oikeasti valita laulajista parhaimmat.
Me kuuntelijat kyllä osasimme erottaa parhaimman laulajan siitä ehdokas joukosta, josta ylivoimaisin ykkönen oli tällä kertaa Kalle Jussila.
Täyttä asiaa edellinen kommentti.
Kalle oli ehdottomasti paras.
Kisat pelkkää pelleilyä, etukäteen voittajaksi valittu se jolla on
eniten suhteita tuomareihin. Ihan siis millaisia suhteita tahansa!
Mekin pidimme Kalle Jussilaa parhaana.
Ei aina ole maailma oikeudenmukaisin!
Ikä esteenä?????
Raadilta puuttui ammattitaito, kun äänestivät voittoon nuoren tulokkaan, joka ei yhtä hyvä kuin Jussila???
Pelkkä persoonallinen ääni ei vielä riitä voittoon, vaan pitää osata laulaa taitavasti jne.
Jussila oli paras kokonaiskuvassa.
Karisma, ääni pehmeä,mut miehekäs, herkkä ääni ja voimakas samaan aikaan, taitavasti lauloi ja ei tehny virheitä.
Voittajan ääni kai ratkaisi voiton, koska erikoinen ääni.
Niin matala ääni, johon nyt hullaannuttin eikä muistettu muita puolia laulamisessa.
Jussila on mulle se ykkönen.
Just samaa olen katsonut aivan kuin valkoinen Freddie Mercury!
Ei tätä akia etukäteen oltu valittu, voitti niin kansanäänestyksen, maakuntaraatien ja tuomarien äänestyksen ylivoimaisella pisteennätyksellä aivan murska suosittu
nämä olavivirran kopiot on kuin sadattuhannet elviskloonit ympärimaailmaa, pistää nauruksi, nyt tuli kuningas aivan tätäpäivää. Miksi kitistä kun kansaenemmistö on asiasta päättänyt, ai väärin äänestetty hahahahah, ainahan se noin on oli sitten kyseessä eduskuntavaalit tai ihan mikä tahansa mikään ei koskaan kelpaa? (joillekin)
Asia on simppeli. Oma suosikki on oma suosikki eikä siinä mitään outoa.
Hyväksyn sen nuoren miehen voiton.
Ei huono laulaja vaan pätevä, mutta Jussila ois ansainnu voiton.
Riidanhaastamisen makua sun viestissäsi.
Oliko tuomaristossa yhtään musiikkikoulutusta saanutta henkilöä, jolla olisi ollut ammattitaitoa arvostella kunkin kilpailijan esitystä?
Marita Taavitsainen, itseoppinut laulaja. Ilkka Lipsanen itseoppinut laulaja. Helena Lindgren, meikkitaiteilija itseoppinut laulaja, Ilkka Vainio, Junnu Vainion poika, Martti Haapamäki ??
Miksi "tummat " mekkaloi ? Kansa on puhunut ja suukku kii!