"Piian" dieettiblogi

piiaaaa

Pro ana-pelleily vaihtui terveempään suuntaan. Nuori 22-vuotias naikkonen siirtyy vegaanihaasteeseen ja fodmap-elämäntapaan. Haaveena hyvä kunto ja kivuton ruuansulatus.

terveisin,
Kuntoon kasviksilla

4

200

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piiaaaa

      Ai nii ja linkki perään:
      thefairylifestyle.blogspot.fi

    • varkaudenveku

      piaaaaa

      Ja mielipiteesi ja perustelusi:

      In sum, “The China Study” is a compelling collection of carefully chosen data. Unfortunately for both health seekers and the scientific community, Campbell appears to exclude relevant information when it indicts plant foods as causative of disease, or when it shows potential benefits for animal products. This presents readers with a strongly misleading interpretation of the original China Study data, as well as a slanted perspective of nutritional research from other arenas (including some that Campbell himself conducted).

      In rebuttals to previous criticism on “The China Study,” Campbell seems to use his curriculum vitae as reason his word should be trusted above that of his critics. His education and experience is no doubt impressive, but the “Trust me, I’m a scientist” argument is a profoundly weak one. It doesn’t require a PhD to be a critical thinker, nor does a laundry list of credentials prevent a person from falling victim to biased thinking. Ultimately, I believe Campbell was influenced by his own expectations about animal protein and disease, leading him to seek out specific correlations in the China Study data (and elsewhere) to confirm his predictions.

      It’s no surprise “The China Study” has been so widely embraced within the vegan and vegetarian community: It says point-blank what any vegan wants to hear—that there’s scientific rationale for avoiding all animal foods. That even small amounts of animal protein are harmful. That an ethical ideal can be completely wed with health. These are exciting things to hear for anyone trying to justify a plant-only diet, and it’s for this reason I believe “The China Study” has not received as much critical analysis as it deserves, especially from some of the great thinkers in the vegetarian world. Hopefully this critique has shed some light on the book’s problems and will lead others to examine the data for themselves.

      ystävällisin terveisin

    • piiaaaa

      Se vähä riippuu mitä kasviksia syö ja miten. Jos syöt vaan niitä tuputettuja kuituja, niin ei ihme että on sokerikrapula ja massa kohoaa.

      *Dieetti luetaan virheellisesti ja ajatellaan sen tarkoittavan "nälkäpaasto/pussiruoka jne", vaikka se tarkoittaakin "ruokavaliota/ruokailutapaa". Esimerkiksi, mun isä oli "makkaradieetillä" ja söi vaan paketillisen makkaraa joka päivä.

      *Jos ruoka ei sula hyvin mahassa, sen voi keittää. Ja jos jää kylmä olo syömisen jälkeen, suunnittele seuraava ateria, joka täyttää ja lämmittää, esim. Keitto.

      *Jos lihan makua kaipailet, mausta keitto misolla tai kokkaa soijasuikaleita (ja mausta ne grillimausteella/kalamausteella/currylla jne.). Pavut,herneet ja kaura ovat myös hyvä valkuaisaineiden lähde.

      Ja se on myös totta, että mainonta kasvattaa ihmiset kieroon (kokemus kertoo), mutta sehän on heidän tapansa tehdä rahaa. Ja nyt kun fitness-buumi on kasvanut, eivät ne osaa muuta kuin tuputtaa. Mutta ne kuituvalmistemainokset, nehän on tarkoitettu täysin terveille ihmisille, jotka sulattavat ruokansa heti kun ovat syöneet.

      Ja kiitän kysymyksistä: voinkin mainita huiputtajavaroituksistasi blogissani :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      86
      1330
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      79
      849
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      273
      748
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      612
    6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      611
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      35
      568
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      532
    10. 37
      532
    Aihe