Eli tilanne on siis, että mies ei enää kutsu minua omaksi rakkaakseen. Kun kutsun häntä rakkaaksi, mies ei enää vastaa samoin vaan on aivan hiljaa. Haluaisin tietää kokemuksia muilta, onko tämä normaalia pidemmässä suhteessa. Ennen mies tapasi sanoa näin oma - aloitteisesti, joten kai hän tarkoittikin sitä oikeasti.
Mies ei enää kutsu rakkaaksi
25
1768
Vastaukset
- ohoh
Miehet eivät tee asioita eivätkä osoita tunteitaan samoin kuin naiset. Onpas ylläripylläri.
- no-ohoh
Kyllä jotkut osoittaa ja tekee ja sanoo.
- hahj
no-ohoh kirjoitti:
Kyllä jotkut osoittaa ja tekee ja sanoo.
no helkkarin hyvä huomio muttei kaikki
- mitä_pitäisi
Pitäisikö miehen hokea koko ajan rakas, rakas ja anella polvillaan, ettet jätä sitä nysseröä yksin.
- Ellinen
Tuollainen mies kannattaa jättää heti. Älä odota enää mitään vaan näytä sille ovea tai poistu itse vähin äänin.
Vaki vastaus: jätä se sika!
- Marga-Reeta
Todella normaalia. Aviossa 45 -vuotta olleena voin vakuuttaa noin yleisellä tasolla, että miehet eivät jaksa kauan hokea samaa mantraa.
Luottamus rakastamiseen tulee arjen pienistä teoista ja sanattomista viesteistä, kunnioittavasta asenteesta.
Ei kukaan jaksa kuukausitolkulla tolkuttaa rakkauttaan. Teot paljastavat, onko rakkauspuheilla pohjaa. - 1919
Miksi nainen on noin epävarma itsestään? Kokoajan pitää kerjätä huomioo.
- sanoppamuuta
Juuri noin. Jos ap:n mies koko ajan rakkauttaa vannoisi ja rakkaaksi nimittäisi niin ap miettisi, että onkohan mies tosissaan vai onko sillä huono omatunto jostain. Mä naisena vierastan ylenpalttista rakkaaksi kutsumista sun muuta lässytystä. Sanoin miehelleni, että multa et tule kuulemaan monestikaan tuollaisia sanoja. Sanon sitten, jos en enää jostain syystä rakasta.
- QueenElsa
sanoppamuuta kirjoitti:
Juuri noin. Jos ap:n mies koko ajan rakkauttaa vannoisi ja rakkaaksi nimittäisi niin ap miettisi, että onkohan mies tosissaan vai onko sillä huono omatunto jostain. Mä naisena vierastan ylenpalttista rakkaaksi kutsumista sun muuta lässytystä. Sanoin miehelleni, että multa et tule kuulemaan monestikaan tuollaisia sanoja. Sanon sitten, jos en enää jostain syystä rakasta.
Tässäkin yksi naikkonen, joka vierastaa jatkuvaa lässytystä (ja olen melko varma, että myös mieheni vierastaa sitä, sen verran jäyhä on, vaikka herkkis onkin) rakkaudesta ja muusta.
Meillä "kehutaan" ja kutsutaan muruseksi kyllä aina kun on tarvetta / merkkipäivä / jotain vastaavaa, joskus pienesti arjen iloksi myös ilman näkyvää syytä, mutta yhdessä on keskusteltu ja todettu, että turhan paljon jos samoja asioita toistelee päivästä toiseen ("rakas tuu tänne" "oot ihana, rakas" "voi kun mä rakastan sua" jne.) niin sanat kärsivät kyllä inflaation ja menettävät merkityksensä. Mitä se enää sitten merkitsee, vaikka se kuinka paljon hokisi rakkauttaan, kun sitä on kuullut kyllästymiseen asti muutenkin. :D
Kokonaan en kyllä haluaisi unohtaa rakkaaksi kutsumista, mutta liiallisuuksiin on turha mennä sanan käytössäkään.
- Ap1239
Kyse ei ole huonosta omatunnosta, mutta ihmettelen vain miksi mies ei enää tapojensa mukaisesti vastaa samoin, mikä oli ennen hänen tapaistaan. Pointti onkin siinä että ovatko hänen tunteensa minua kohtaan muuttuneet epävarmoiksi
- sullaonsuukysyä
Sulla on suu millä kysyä, jos asia mieltä painaa. Miehet ja naiset vaan on erilaisia. Naisille kaikki lepertelyt sun muut on osoitus rakkaudesta, miehelle teot. Mä itse ainakin ahdistuisin jos joka päivä mua joku rakkaaksi kutsuisi ja sitten mun pitäisi hänelle vastata samalla mitalla. Se vaan ei kuulu kaikkien tyyliin.
Mun mielestä sä nyt teet tuosta liian ison asian. Silloin kun parisuhteessa ei ole muita ongelmia, niin tehdään tikustakin ongelma. Ihan oikeasti, kysy siltä, mikä painaa, onko kaikki hyvin?
- täsävinkkivinksahtanut
Kannattaa etsiä joku ulkomaalainen (lue MUSTA) mies. Ne ovat hyviä höpöttämään kaikkea liirumlaarumia ja kun opetat sille vain ne sanat joita haluat itse kuulla niin olet varmasti onnesi kuukkuloiullllaaaaaaa la la lal laaaaaaaaaaahhhhh
Teidän suhde on arkipäiväistynyt, mikä ei tietenkään tarkoita mitään huonoa välttämättä. Mutta se alkuhuuma ja ne rakkaudenluritukset monilta jää pikkuhiljaa suhteen "vanhetessa" pois tai vähenee. Toiset on enemmän verbaalisia kuin toiset ja sanoilla on enemmän merkitystä näille verbaalisille.
Toiset sitten taas ajattelee, että yhdessähän tässä ollaan ja yhteistä arkea pyöritetään, jolloin teot puhuu rakkauden ja luritusten puolesta. :)- 7167
Hyvin ovat asianne jos tuo on todellinen ongelma!
Minun arvomaailmassani tuollainen on turhaa lässytystä. Käytäntö, teot, yhteiselon sävy ja vivahteet ja muu sellainen kertoo riittävästi ja luotettavammin kuin turhan sönkkääminen.
Meidän ilmaisumme rehevimmillään.
Vaimoni väittää ei olevansa parkkinahka selluliitti.
Minua hän väittää monityydyttämättömäksi rasvahapoksi.
Em. ilmaisujen sisältö ei avaudu ulkopuoliselle mutta kuvannee yhteiselämämme henkeä.
Eivät sanat vaan niiden tulkinta ja ilmaisujen sävy, ratkaisevat. - Kisuemäntä
Meillä ei osata puhua ajatuksista toista kohtaan. Ollaan lähellä, halataan pitkään, jutellaan. Se on vähän missäkin parisuhteessa miten, mutta epäilisin ettei miesväki kauaa vain höpise, sen sijaan tekee asioita- arkisia. Minun tuo ruokaa, seuraa että jaksan, on ollut sairaalassa läsnä vaikeana hetkenä, jne.
- mnju
Tuostakin vaatimuksesta voi traumatisoitua ja suhde kylmenee jos vaaditaan tiettyjä sanoja jatkuvasti sanomaan.
Meillä ei sanota rakkaaksi, kullaksi tai miksikään muuksikaan muruseksi. Itsetuntoni kestää hyvin, kun lisäksi tiedän että välittää, hän teoillaan näyttää sen jatkuvasti. Puhumme yhdessä kaikesta tärkeästä.
Tuossa edellä jokin jo kirjoittikin, että oma itsetunto on se millä asian tuntee ja tietää, eivät ne sanat, sillä niin helposti voi valheellisesti nuokin sanat sano, mutta kuten jo kerroin teot puhuvat puolestaan. - biux
Ei teot ja puheet ole toisensa poissulkevia. Mun mieheni näyttää joka päivä arjessa rakastavansa ja arvostavansa minua ja meitä. Hän myös muistaa sanoa sen. Ei lässytystä eikä mielistelyä, vaan esim. kiittää hyvistä eväistä ja lisää "olet rakas". Kuten minäkin kiitän häntä, esim. auton pyyhkimien vaihdosta ja lisään "rakas".
Ohimennessään hipaisee niskaa, suukottaa hiuksia tai kouraisee peffaa... millä tuulella onkaan. Kuten minäkin kosken häntä. Suukottelemme useita kertoja päivässä.
Meille se ei ole lässytystä vaan arkea. Tavallista elämää. Jos siihen tulisi radikaali muutos, niin olisin kyllä ihmeissäni.
Ap:n pitää vissiin kysyä mieheltään, miksi käytös on muuttunut? Kukaan muu ei sitä voi tietää. - joknh
Biux kuinkahan vanhoja olette, tulet vielä kokemaan paljon muutosta, sillä sitä elämä on niin suhteissa, kotona , työssä, siis joka paikassa. Yksi päivä voi muuttaa kaiken.
Kosketus kyllä on sanaton viesti, sillä meillä on paljon ihmisiä, jotka eivät viljele noita sanoja, jotka ovat vain pelkkiä fraaseja.
Voin taata että suutelut vähenee hiljalleen.
Voit joutua kyselemään vielä itsekin.- Stellaria
Ennustajia liikkeellä? Mieheni ei ole aikoihin sanonut rakastavansa eikä välitä merkkipäivistä. Mutta yhä edelleen puhumme toisillemme kauniisti, "kullittelemme", halaamme, pussailemme. Saunomme kahdestaan lasten mentyä nukkumaan; kävelemme ulkona käsi kädessä; vitsailemme ja flirttailemme. Ei ole mikään sääntö, että rakkauden osoitukset ja toisen kunnioitus ajan myötä hiipuvat.
Pareilla on erilaisia tapoja, mutta tapojen yht'äkkinen muutos herättää aivan aiheellisesti ihmetystä. - akemi
joknh
Ottaako pattiin, kun Biux on tyytyväinen? Et todellakaan voi tietää loppuuko hellyydenosoitukset toisten liitossa! Sitä paitsi ne ovat parikohtaisia, johon vaikuttaa molempien mieltymykset. Itse tykkään vitsin vääntämisestä yms. mukavasta sanallisesta akrobatiasta. Sen sijaan fyysisistä hellyydenosoituksista, käsikädessä kävelyistä, pussailuista, halailuista yms. en perusta. Kyllä nekin joskus menee, silloin kukaan ei näe ;). Olen aasialainen sielu.
- Näinköon
Itse lakkasin kutsumasta rakkaaksi, kun totesin se toistuvasti turhaksi. Kohtelu oli kylmää ja torjuvaa riippumatta tekemisistäni tai sanomisistani. Meillä jokaisella on rajamme ja sietokykymme ja sen ylityttyä yleensä muuttuu myös käytös / toimintamallit.
Mitä sinun miehesi tästä rakkauden julistamisesta ajattelee on sinun kysyttävä häneltä itseltään, koska vain sillä on sinulle loppukädessä merkitystä. Toivotan kannaltasi parasta mahdollista vastausta. - naisasialiitto
Jätä SIKA heti!, olet sen arvoinen ja tietty ansaitset parempaa etc...
- miesvm_1967x
Kun deittailin, nykyinen vaimoni sanoi ettei ole "missityyppiä". No siis teimme treffit ihan vaan ABC-asemalle vain kaffen merkeissä.
Jep, hän ei ollut "missityyppiä" mutta ihastuin ihmiseen. Onnekseni hänkin minuun vaikken ole ihan Brat Pitt :D
Mutta se erotus tähän että kutsumme toisiamme edelleen rakkaiksi, koska rakastamme toisiamme. Tänä yönä tilanne on se että käytiin myöhään saunassa (lapset saamari) ja puhuttiin keittiön pöydän ääressä omista toiveistamme.
Luvattiin asioita, ja jos hän lupaa, tiedän että voin luottaa. Ihan samoin kuin hän tietää että jos lupaan jotakin, siihen voi luottaa.
Mutta minä rakastan häntä, hän rakastaa minua, olen varma siitä. Hyvänyön toivotukset ja pusuttelut ovat upeaa antia elämästä :) Silloin tietää että rakastaa :P- miesvm_1967x
Kertaus on opintojen äiti, mutta hokeminen on perseestä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1944952Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1124032Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363589- 573515
- 513420
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest372907Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182569- 232316
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo282056UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami211949