minkä ikäsen lapsen uskaltaa jättää lapsen yksin kotiin puolen tunnin kauppareissun ajaksi?
lollolilllll
13
88
Vastaukset
- kdkejwkkef
no nyt meni kirjotus vitun oikein
- Mietitarkkaan
Ota lapsi mukaan kauppaan, älä jätä minkään ikäistä yksin kotiin.
Sopiva ikä jättää yksin kotiin on 12 vuotta. - mietittyontarkkaan
Mieti tarkkaan kasvattaa lasta pullossa, ennen kouluikää olisi syytä opetella olemaan/ hoitamaan pieniä asioita yksinkin, tietenkin riippuen lapsen omasta halusta. Vastuunkantoa tuskin voi opettaa liikaa ja myös pitää opetella toimimaan miten toimitaaan jos tulee hätätilanne, silloin ei mene sormet suuhun pikkukummassa.
- kahden_nuoren_äiti
Esikouluikäisen tai viimeistään ekaluokkalaisen.
Riippuu lapsesta ja sen kyvyistä jäädä yksin kotiin. Pelkkä ikä ei aina määritä mihin lapsi kykenee.
- Näinpänen
Riippuu tosi paljon lapsesta... Jotkut jo hyvinkin nuorina, jotkut vasta isompina. Mutta toki viimeistään eskari-iässä on syytä harjoitella tuollaisen pätkän yksin oloa, koska kouluun menon myötä lapsella täytyy olla jo kykyä jonkinasteiseen itsenäisyyteen toimissaan. Itsetunnollekin tekee hyvää, kun ei kasvavaa lasta enää vauvana pidetä.
- depokopkr
Täällä on kirjotettukin, että viimeistään eskarin pitää harjotella. Samaa mieltä! Ja sanottakoon että sekin vaikuttaa, onko lapsi yksin, tai onko sisaruksia. Meidän perheessä on kolme lasta. 4v, 5v ja 7v. Vanhin lapsista on aina ollut sellainen hyvin itsenäinen, aika rauhallinen, fiksu, kuuntelee ohjeita... Ollut yksinään kotona tuollaisen vajaan puolen tunnin kauppareissun ajan jo 5-vuotiaana. Sen sijaan keskimmäinen ei edes uskaltaisi jäädä yksin kotiin... Arempi, haluaa kovasti koko ajan seuraa. Kotipihallakaan ei meinaa haluta olla, jos ei ole aikuinen vieressä.
Kuopus on yhtä halukas itsenäisyyteen kuin esikoinen, mutta luonteeltaan vilkkaampi... Ei kyllä pysty vielä pitkään aikaan luottamaan, että yksin pärjäisi.
Tai niin ainakin ajattelin viikko sitten. Tässä esimerkki itsenäisyydestä: 4v on jo puolisen vuotta haaveillut, että saisi käydä yksin lähikaupassa, koska isovelikin kävi 3-vuotiaana yksin kaupassa ostamassa maitoa (kuuli kun sitä muisteltiin joskus.) No, kuukausien anelun jälkeen annoin tytölle luvan mennä niin, että itse kuljen perässä. Ja että välillä saatan hänestä vilauksia nähdä. Olin jokseenkin varma, että jossain vaiheessa tulee "äitiä ikävä". Vaan väärin luulin!! Niin se pieni neiti vaan potkutteli porkulaudallaan kaupalle, kävi ostamassa muutaman jugurtin, kaukaa näin miten reippaasti maksoi kassalla, pakkasi jugurtit pieneen reppuunsa, ja potkutteli tyytyväisesti ja turvallisesti kotiin. Kyllähän se niin on, että me vanhemmat ihan liiaksi rajoitetaan lasten kehittymistä... Täytyy kuulostella lasten omaa valmiutta. Meillä 5v huutaa vielä vessassa kakkapyllyä pyyhkimään, mutta 4v ei. Lapsissa on eroja, samassa perheessäkin.
Yksin kotona olemisesta siis... Meillä vanhin olis siis yksin välillä jo 5v lyhyitä pätkiä. Kaksi muuta eivät ole vielä olleet yksin kotona. 7v ja 4v voivat olla kahdestaan vajaat puoli tuntia. 5v voi olla isoveljen kanssa kahdestaan ehkä vartin. Pärjäisi kyllä pidempään, mutta ei halua. Jos aikuiset on kotona, niin voi olla yläkerrassa ilman aikuisia sisarusten kanssa vaikka pari tuntia... Kaikkia kolmea ei voi jättää keskenään kotiin -siinä on liikaa muuttuvia tekijöitä. Kahdelle nuorimmalle tulee herkästi kilpailua että kumpi määrää tms.
Jokainen miettii siis itse. Mutta toki ennen kouluikää täytynee harjoitella. - KeyKaulaLapsi
Ei ole omia lapsia, niin ei ole tuoretta käsitystä, missä rajat tätänykyä menevät.
Rajat täytyy kuitenkin vahempana vetää ja osittaa ne selkeästi lapselle. Itse olin avainkaulalapsi, iältäni 6v. Sinä vuonna kävelin aamuisin Valintatalon kautta, josta sain ostaa mehun (Trip), sitten jatkaa saman puolen katua yli suojateiden hoitopaikan osoitteeseen. SIeltä sitten päivän päätteeksi myös palasin samaa reittiä kotiin omalla avaimella. Kun olin ollut yksin kotona ja päivällisaika lähestyi, sain käydä kadun toisella puolen konditoriasta hakemassa lihapiirakan.- Isäpappa
Mulla oli parin kilometrin tarhamatka, ja yksin sinne menin ja myös yksin palasin. Tämä oli 70-luvun alkua.
Ei taitaisi onnistua nykyään.
- hjkloplk
kouluikäisen
- ökjwpoe
Että yhtäkkiä ilman pientäkään harjoittelua sitten heitetään lapsi kouluun, kulkemaan matkat yksin, pärjäämään omillaan, kantamaan vastuuta... Sulaa hulluutta. Eiköhän sitä pidä puolentunnin-tunnin pätkiä harjoitella jo ennen kouluikää! Muutenhan muutos tulee lapselle shokkina.
- Ajatovatmuuttuneet
Ennen pystyi jättään 7vuotiaan kotiin yksin ja nykyään 14vuotiaan.
- epkepokeor
=D Eiköhän sitä viimeistään 7 vuotiaan edeleen voi jättää yksin kotiin vaikkapa parin tunnin ajaksi.:) Yöksi ei vielä niin pientä. 14-vuotiaan voi jättää yöksikin yksin. Itse muutin jo omilleni opiskelemaan 15-vuotiaana...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4698447Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554752Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624099Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673732- 901688
- 931192
- 42847