Italialainen Luca Toni pelasi Saksassa vuosina 2007-2010. Ei tiennyt että veroja pitää maksaa Saksan kirkolle. Toni on haastanut oikeuteen kaupungin ja silloiset veroneuvojansa oikeusteen, jossa käsittely viimeksi keskiviikkona, mutta ilman ratkaisua.
Toni vaatii verohuojenniusta koskamuttaesaan Saksaan hän allekirjoitti papereita joiden sisältöä ei hänelle kunnolla kuvailtu.
"En tiennyt että täällä pitää maksaa niin paljon rahaa ollakseen katolinen."
Toni ei myöskään ymmärrä miksi kirkollisveroa pitää maksaa. Hän sanoi, että lahjoittaisi saman summan mieluummin orpolasten hyväksi.
Nyt olisi Saksan kirkolla hyvä tilaisuus tehdä hyvää, luopua vaatimasta 1,7 Me kirkollisveroa orpolasten hyväksi.
Ei tietenkään tule tapahtuman, ja jos tapahtuisi niin kirkko vaatisi sen toteutettavaksi niin, että vero on ensin maksettava kirkolle, ja kirkko sitten lahjoittaisi summan , tai EDES OSAN siitä, orpolapsille, tai vaikkapa katolisen pedoefilian uhreille. (No eipäs nyt sentään liioitella, olenpa minä naiivi kun edes kuvittelen että tuollaista, varsinkaan jälkimmäistä, voisi tapahtua.)
Miten se Seppo Räty aikanaa tokaisikaan: "Saksa on p...a maa."
"Jos joku uskoo jumalaan, hänen ei pitäisi tarvita maksaa kirkoille", sanoo Luca Toni.
Jopa on Saksassa järjettömät kirkollisverolait. Miksi helkutissa ulkomaalaisen, tai kenen tahansa, joka ei ole kirkon jäsen, pitäsi maksaa kirkolliveroa? Se on varmaan ihan käsittämättömän suuri summa mitä kirkko siellä saa pelkästään ammattijalkapalloilijoilta.
Jalkapalloilijalta karhutaan 1,7Me kirkkoveroa
6
<50
Vastaukset
- fguikh
Sen verran tarkennusta aloitukseeni, että referoin siinä Metro-lehteä.
- fda
Uskonto on aina ollut tiettyjen piirien keino elää muiden siivellä. Tuskin kirkon ahneus Lucaa vielä viisastuttaa niin paljon, että luopuisi turhasta uskosta. Moraali on kuitenkin paremmassa kunnossa, kun orvoille haluaa antaa tukea. Sami-a olisi varmaan tästä kyllä eri mieltä...
Mitkä mahtavat olla sanktiot, jos kyseinen pallon potkija ei maksa k-verojaan?
Erottaminen kirkosta ja kenties taivaspaikan menetys.
Ei muuta kuin kolehti pystyyn.
Toisaalta jos kirkollisvero nousee noihin lukemiin, tulotkin ovat olleet tähtitieteelliset.
- ghjgh
Juu, kyllä on Tonilla millä maksaa, mutta periaatteesta vastustaa ja ihan oikessa on.
- fgjfj
Kirkon julkisuuskuva saa sellaisen kolauksen, että se maksaa kirkolle paljon enemmän kuin 1.7Me!
Uutinen leviää kyllä jalispiireissä ympäri maailman ja se piiri ei ole ihan pieni. En toki väitä että jalkapallofanit olisivat asiassa yhtä ja samaa mieltä. On siinä joukossa toki paljon tosiuskovaisiakin, jotka pitävät ihan oikena ja kohtullisena k.o. kirkkoveroa.
Monet palaajatkin kunnostautuvat kentällä eneiimäseen ristinbmerkkejä köäsillään huitoen - jumala teki taas maalin. Tekihän jumala kädellään maalin Argentiinallekin MM-kisoissa, näin ainakin Maradona kertoi. Luulee kai olevansa jumala, sillä Maradonan käsetähän se pallo maaliin meni, eikä se olut vahinko, Maradona teki sen tahallaan. Rehellinen uskovainen huumeveikko!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696