Miksi vaimot saa huonon anopin?

VaimonivihaaAnoppia

Olen lukenut näitä anoppivihakeskusteluja ja tullut siihen tulokseen, että naiset on yleensä saanut huonon anopin. Vähissä olivat ne keskustelut, joissa mies valittaa huonosta anopista.
Miksi te naiset koette sen toisen naisen (joka ei ole äitisi) aina uhkaksi? Herne menee niin syvälle sieraimeen, jos sen puheet ei miellytäkkään.
Mitä sitten kun teistä tulee anoppeja? Osaatteko käyttäytyä niin kuin haluat itseäsi kohdeltavan?

Mitä pitää tapahtua/tehdä, että pystytään tulemaan toimeen ja olla välittämättä arvosteluista?

1

178

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei.huono

      Omassa lapsuudessani edellisen sukupolven tätejä ei voinut lähestyä. He eivät osanneet luopua auktoriteetistään, lapsien piti olla hiljaa ja kunnioittavia. Asenne vaikutti koko elämän ajan.
      Elin vuosia kahdestaan itseäni 30 v vanhemman sukulaisnaisen kanssa, enkä voinut edes sinutella häntä, vaan puhutella kolmannessa persoonassa. Olisin halunnut olla hänen ystävänsä, mutta se ei onnistunut. Hänen piti olla minun yläpuolellani. Emme koskaan voineet uskoutua toisillemme, ikä oli esteenä.
      Uskon, että moni anoppisuhde pohjautuu tähän sukupolvien väliseen kuiluun. Anopit eivät ymmärrä, kuinka suuri asia olisi ystävystyä miniän kanssa. Tai päinvastoin. Miniä pelkää ystävystymistä.
      Ihan turhaan. Onneksi nykyisin anoppejakin puhutellaan etunimellä. Se jo auttaa läheisyyden luomisessa.
      Sukulaisnimitykst ovat jääneet vähitellen unohduksiin. Usein kuulee sanottavan "äitini veli" (ei eno) tai siskon mies (ei lanko) tai isän veljen vaimo (ei täti), äidin veljentyttö (ei serkku).
      Miksi siis yhä muistamme sanoa "anoppi", miksei se ole mieheni äiti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      397
      1602
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      141
      1032
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1026
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      86
      1014
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    7. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      131
      698
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      649
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe