Kuluuko vanhoissa jenkeissä automaatin nytkäyttää kun kytkee vaihteen vapaalta ajoasentoon.
Olen ostamassa autoa. Kävin kahta autoa koeajamassa ja toisessa nytkähti ja toisessa ei. Laatikoista ei tarkempaa tietoa. Luulen että toisessa oli c4 ja toinenkin oli foortti mutta enemmän laiteltu niin ei varmuutta laatikosta.
Vanhan jenkin automaatti
5
131
Vastaukset
- JohnnyAngel
Ei pitäisi, mikäli moottorin tyhjäkäyntikierrokset ja vaihteiston kick-down -vivun säädöt on oikein kohdalleen laitettu.
- Kuuluu_nytkäyttää
Vähän epäilyttää, että laatikon öljynpaineet heikot, jos ei nytkäytä vaihdetta päälle laittaessa. Paha merkki on, jos ei ryömi eteenpäin tyhjäkäynnillä ja kaasua lisätessä äkkiä riuhtaisee vedon päälle ts vaihde kytkeytyy vasta, kun öljypumpun kierrosnopeus nousee.
- Turbiinos
Tai sitten on vaihdettu korkeamman stallspeedin omaava turbiini...
- JohnnyAngel
Automaattivaihteisto kehitettiin lisäämään auton käyttömukavuutta ja näinollen sen toiminnan tulee olla mahdollisimman eleetöntä.
Tienpinnan profiili ja päällyste voi mahdollistaa kevyen ryömimisen, samoin kevyt nykäisy on normaalia, näin siis vakioautolla ja -laatikolla.
Mikäli laatikkoa tai moottoria on kovasti modattu, voi vaihteen kytketyminen olla hyvinkin rajua ja sekin on ihan normaali ominaisuus.
Mitä kukin pitää liiallisena nytkähdyksenä, tulee omien käyttökokemusten ja -mieltymysten kautta.- Ryypyllä
60-luvun askeissa pitää jarrua painaa, kun laittaa "pykälää" ja yleensä nykäisee hieman, etenkin jos kone käy ryypyllä kovempaa tyhjäkäyntiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1594800BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2084021- 2143223
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1103064Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main892909- 1251750
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok151639- 611349
Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1221300Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2471186