Vanhan jenkin automaatti

nytky

Kuluuko vanhoissa jenkeissä automaatin nytkäyttää kun kytkee vaihteen vapaalta ajoasentoon.

Olen ostamassa autoa. Kävin kahta autoa koeajamassa ja toisessa nytkähti ja toisessa ei. Laatikoista ei tarkempaa tietoa. Luulen että toisessa oli c4 ja toinenkin oli foortti mutta enemmän laiteltu niin ei varmuutta laatikosta.

5

164

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JohnnyAngel

      Ei pitäisi, mikäli moottorin tyhjäkäyntikierrokset ja vaihteiston kick-down -vivun säädöt on oikein kohdalleen laitettu.

    • Kuuluu_nytkäyttää

      Vähän epäilyttää, että laatikon öljynpaineet heikot, jos ei nytkäytä vaihdetta päälle laittaessa. Paha merkki on, jos ei ryömi eteenpäin tyhjäkäynnillä ja kaasua lisätessä äkkiä riuhtaisee vedon päälle ts vaihde kytkeytyy vasta, kun öljypumpun kierrosnopeus nousee.

      • Turbiinos

        Tai sitten on vaihdettu korkeamman stallspeedin omaava turbiini...


    • JohnnyAngel

      Automaattivaihteisto kehitettiin lisäämään auton käyttömukavuutta ja näinollen sen toiminnan tulee olla mahdollisimman eleetöntä.
      Tienpinnan profiili ja päällyste voi mahdollistaa kevyen ryömimisen, samoin kevyt nykäisy on normaalia, näin siis vakioautolla ja -laatikolla.
      Mikäli laatikkoa tai moottoria on kovasti modattu, voi vaihteen kytketyminen olla hyvinkin rajua ja sekin on ihan normaali ominaisuus.
      Mitä kukin pitää liiallisena nytkähdyksenä, tulee omien käyttökokemusten ja -mieltymysten kautta.

      • Ryypyllä

        60-luvun askeissa pitää jarrua painaa, kun laittaa "pykälää" ja yleensä nykäisee hieman, etenkin jos kone käy ryypyllä kovempaa tyhjäkäyntiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      157
      2475
    2. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      79
      1056
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      76
      635
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      91
      573
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      556
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe