Briteissä takuu 3-5v
http://www.volkswagen.co.uk/owners/warranty/factory
Canadassa 4v/80tkm (5v moottori vaihteisto)
http://www.vw.ca/en/owners/about_your_volkswagen/warranties.html
Tojon takuu näyttäisi olevan jokapuolella 3v/100tkm. Miksiköhän Volkkarin takuu on Suomessa 2v muta isoissa maissa 3-5v?
Tulee mieleen että Suomalainen ostaja on aina vietävissä kuin kuin litran mitta.
VW takuu 2, 3, 4, 5 vuotta, valitse itse
17
52
Vastaukset
- Hyväsoppari
Suomessa varmaan tuo huolenpitosopimus vastaa pidennettyä takuuta.
Voin suositella, siitä saa rahansa takaisin jos/kun mitään vikaa ei tule. - missäVikaSielläToyota
Miksi Toyota rajaa takuun 100tlm, eikö ole luottoa, että auto kestäisi enempää ajoa?
- Tojo_ei_kelpaa
Toyotaan ei saa huolenpitosopimustakaan kuin korkeintaan kolmeksi vuodeksi ja sekin maksaa aivan mielettömästi jos vuotuiset ajot on yli 30tkm, eikä mitään palautuksia tule vaikka yhtään korjausta ei olisi tehty. Volkkariin saa huolenpitosopimuksen maksimissaan kuudeksi vuodeksi ja 200tkm:iin saakka ja jos korjauksia ei ole tarvinnut tehdä huoltojen lisäksi, kaikki liikaa peritty raha palautetaan. Onhan niissä merkittävä ero ja kuvastaa hyvin maahantuojan luottamusta edustamaansa merkkiin.
- Merssu
Käykäähän laskemassa Toyotan sivuilla huolenpitosopimuksen hintoja ja verratkaa niitä mihin tahansa automerkkiin. Huomaatte, että esim. Yariksen soppari maksaa 50000km:n/v ajoilla enemmän kuin S-Mersussa, puhumattakaan VW-konsernin merkeistä, joissa sopparien hinnat paljon ajaville on vain murto-osa Toyotan vastaavista. Sitapaitsi Toyota ei myy sopparia yli 3-vuotiaaseen autoon.
- seataudiskodaVWsama
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/tsi-ja-tfsi-moottorit-syovat-liikaa-oljya-tyyppivika
Ostaa jos saa 5v takuun..- kuulaHalkeaa
Mistä kolosta se ossss heräsi?
Taitaa hermot olla kireällä ja autoilu harmittaa? Vieläkö Touran on liìkenteessä vai olet joutunut hankkimaan Toyotan vai Dacian - eiköyhälleTSIautoa
kuulaHalkeaa kirjoitti:
Mistä kolosta se ossss heräsi?
Taitaa hermot olla kireällä ja autoilu harmittaa? Vieläkö Touran on liìkenteessä vai olet joutunut hankkimaan Toyotan vai DacianJottain pielessä kun lehdistö varpaisillaan.
Vai mitä mieltä valmistajan politiikasta?
- vvwwwww
yhessä pienessä kaupungissa meidän kadulla kuusi taloo kahessa talossa vw golf ajettu 50000 noin automaatti hasjos toinen 2012 passat noin samat kilometreit kone räjähti
mulla on ollu 6 uutta transportteria ei ongelmii .. - wwwwwwww9
kun eihän suomalaine vw omistaja kehtaa valittaa
ja vielä jos naapuri tietäis ?- 2.4STW
En usko tuohon vaan ylipäänsä Suomlainen on vuosisatojen saatossa opetettu olemaan hiljainen hallintoalamainen ja nyt myöhemmin yritysten alamainen.
Ehkä se johtuu siitä että meillä ei oikein vieläkään ole kunnollista joukkokannemahdollisuuttaja ehkä pahimpana on Autoliitto. Se ei edes yritä ajaa tällaisia asioita läpi. Isomahaiset päälliköt vaan näpertelee pikkusievien juttujen kanssa ja illastaa poliitikkojen kanssa muuten vaan.
Kun autoilijoita koskevista asiosita päätetään mukana on vain yksi autoliiton edustaja ja kymmeniä automaahantuohien edustajia. Miksiköhän autoilijoiden ääni ei kuulu ? - ajaakoasiaa
2.4STW kirjoitti:
En usko tuohon vaan ylipäänsä Suomlainen on vuosisatojen saatossa opetettu olemaan hiljainen hallintoalamainen ja nyt myöhemmin yritysten alamainen.
Ehkä se johtuu siitä että meillä ei oikein vieläkään ole kunnollista joukkokannemahdollisuuttaja ehkä pahimpana on Autoliitto. Se ei edes yritä ajaa tällaisia asioita läpi. Isomahaiset päälliköt vaan näpertelee pikkusievien juttujen kanssa ja illastaa poliitikkojen kanssa muuten vaan.
Kun autoilijoita koskevista asiosita päätetään mukana on vain yksi autoliiton edustaja ja kymmeniä automaahantuohien edustajia. Miksiköhän autoilijoiden ääni ei kuulu ?Niin mikä virka tuolla autoliitolla Suomessa oikein on yleensä?
- EiLiitossaOlevaAutoilija
Kerätä maksavia autoilijoita riveihinsä, jotta saa lehtensä välityksellä tarjota kalliimpia tuotteitansa autoilijoille, kuin että menisivät, ja ostaisivat saman tuotteen Gigantista huokeammalla. Se on se tarkoitus.
- Vaieivalita
Onhan vw-mies Ossssi valittanut jo yli tuhannen viestin voimin TSI-DSG-ongelmista. Vaikkei toki ole kumpaakaan koskaan omistanut.
- koskakorvaaviat
Vaieivalita kirjoitti:
Onhan vw-mies Ossssi valittanut jo yli tuhannen viestin voimin TSI-DSG-ongelmista. Vaikkei toki ole kumpaakaan koskaan omistanut.
Se on oikea lehdistön suosikki tuo VW konserni?
Taitaa ne viat siinä kannattavuudesssa sittenkin näkyä.
Kertoo pörssiuutiset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145