Mikko Salmi Demokraatin päätoimittajaksi

http://demokraatti.fi/demokraatin-paatoimittajaksi-rokkipappi-olen-ihmisluonnonsuojelija/

Vaikuttanee jotain SDP:n linjauksiin. Mutta yleisellä tasolla pakko todeta, että klikkien ja kytkösten hajoaminen on hyvästä. Eihän esimerkiksi mitään vasemmisto-vaparit ja oikeisto-evlut -kytköstä loogisesti ajatellen pidäkään olla olemassa; va-liiton ohjelmista ei voi vetää juuri mitään poliittisia linjauksia.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Seuraava askel on lehden lakkauttaminen. Sanokaa mun sanoneen -, vai alkaisko ensin ilmestyä 4x vuodessa, ennen kuin heitetään pyyhe lopullisesti kehään?

Äänestä
  • Niin, eikös lehti samassa yhteydessä muutu kerran viikossa ilmestyväksi? Vasemmistoliiton Kansan Uutisethan on Viikkolehdellään siirtynyt kerran viikossa ilmestyväksi jo muutama vuosi sitten.

    Mutta toki viikkolehti toisaalta mahdollistaa lehden sisällön journalistisen kehittämisen, ja poliittisen lehden luonne voi ollakin toinen kuin "täyden palvelun" uutissanomalehti.

    Eri asia on, mihin suuntaan pappi kehittää lehteä suteessa valtion ja kirkon suhteen uudelleenjärjestely, joka on kuitenkin ennen pitkää edessä mietittävänä kaikillakin puollueilla. Voihan olla että taustansa tavallaan velvoittaakin avaamaan pohdintaa siitä asiasta... Riippuu myös tarjonnasta.

    Äänestä

Oliko muita hakijoita?

Äänestä

Lovén ja Karisma ovat myyneet itsensä tälle kirkkopuolueelle.

Äänestä

SDP:n perusperiaatteita:
– Uskonto on julistettava yksityisasiaksi. Kirkko on erotettava valtiosta ja kirkolliset sekä uskonnolliset yhdyskunnat katsottava yksityisiksi yhdistyksiksi, jotka itse järjestävät sisälliset asiansa. Uskonnonopetus on poistettava kouluista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

http://demokraatti.fi/demokraatin-paatoimittajaksi-rokkipappi-olen-ihmisluonnonsuojelija/

Vaikuttanee jotain SDP:n linjauksiin. Mutta yleisellä tasolla pakko todeta, että klikkien ja kytkösten hajoaminen on hyvästä. Eihän esimerkiksi mitään vasemmisto-vaparit ja oikeisto-evlut -kytköstä loogisesti ajatellen pidäkään olla olemassa; va-liiton ohjelmista ei voi vetää juuri mitään poliittisia linjauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu