Mä tahtoisin todella kovasti tatuoinnin. Mutta ne on niin kalliita.
Tatska haave
Mirebell
16163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kaikki on suhteellista. Omista olen maksanut 100-150€ eivätkä ole mitään pieniä kuvia
Syöpävaarallisia väriaineita. Ajan myötä tyhmät kuvioit haalistuvat ja mustuttavat ihosairautta. Kun iho rypistyy, ihosairausefekti korostuu. Laumasieluilmiö. White trash -alaluokan massamuoti. Typerää suttausta iholla. Kuka ottaisi olohuoneeseen kiinalaisien kirjanmerkin seinälle tai jonkin muun massatoritaidekopion? Sitten omman ihoon laittaa laumasieluleiman, arkisen töherryksen. Tyhmää ja lyhytnäköistä töhertelyä. Jos laitat 20-vuotiaan aidiotismilauseen "Nimeni on Liisa.", niin se voi sopia alzheimermummille 95-vuotiaana - paitsi että on jo kulunut mustaksi juovaksi.
Satasella saa jo kuvan, joka näkyy ilman suurennuslasiakin. Toki isompiin kuviin joutuu upottamaan useita satoja, jopa tuhansia. Mutta jos haave on suuri, on varmasti suuri motivaatio myös säästää rahaa sitä varten. Eli ei muuta kuin säästämään! Ekstravinkkinä vielä sellainen, että älä kuitenkaan valitse halvinta mahdollista tatuoijaa. Laatu ja hinta kulkevat käsi kädessä.
Riippuu todella paljon missä teettää. Oma käden kuva (ranteesta kyynärtaipeeseen) maksoi 150€ kaikkineen ja jälki on hyvää. Ennenkuin kuvan otat, katso tekijän galleria. Sieltä saat käsitystä millaista jälkeä tekijältä syntyy. Eikä kannata mennä kotitatuoijalle vaan ihan liikkeeseen. Kannattaa kavereilta kanssa kysellä missä ovat ottaneet kuvansa.
Ja mitä noihin väreihin tulee, ainakin osa paikoista käyttää Eu:n säädösten mukaisia värejä ja osa paikoista jopa vegaanisia värejä.
Hyvällä hinnalla olet kyllä saanut! Mutta hieno homma, että jälkikin on ollut hyvää :) Samaa mieltä, että ehdottomasti liikkeeseen ottamaan ja tatuoijan edellisiä töitä kannattaa selailla huolella läpi. Liikkeiden nettisivuilla tai Facebookissa on yleensä hyvin nähtävillä heidän tatuoijiensa töitä.
Tatuointivärien vaarallisuudesta meuhkaaminen on vain typerää pelottelua. Jo pelkkä auringolle altistuminen tekee jokaisen ihmisen iholle enemmän hallaa ja on vaarallisempaa kuin tatuointivärit.
Totta toinen puoli. Veikkaisin noiden halpisvärien olevan se ongelma, joita kotitatskaajat käyttävät. Se on vaan paha sanoa miten tarpeetonta meuhkaaminen on. Osassa metalli- ym. jäämät/arvot olivat todella korkeita ja kyllä se vähän pistää miettimään kuitenkin.
No joo, olet toisaalta ihan oikeassa. Saatoin lähteä vähän mustavalkoisesti asiaa ajattelemaan, koska ärsyttää jos ensimmäisenä ollaan huutelemassa värien vaarallisuudesta ilman pienintäkään tietoa asiasta. Viittasin tällä siis tuolla ylempänä kirjoittaneeseen herrasmieheen.
Sanotaanko kuitenkin näin, että omalla toiminnalla eli huolellisella tatuointiliikkeen valinnalla ja taustatutkimuksella voi minimoida nämä riskit. Henkilökohtaisesti en ole koskaan törmännyt yhteenkään tapaukseen (edes uutiseen), jossa joku olisi saanut syövän tatuointiväreistä. Ei se tietenkään sitä tarkoita, että niin ei olisi joskus tapahtunut, mutta kyllä asiasta enemmän puhuttaisiin, jos sellaiset tapaukset olisivat arkipäivää. Eikä tietenkään ole paha asia ottaa metalliarvoista ihan vain varmuuden vuoksi selvää, oman terveyden hyväksihän se vain on.
Se ei välttämättä tarkoita että jälki on hyvää vaikka se sinun mielestä on hyvää. Mutta onneksi olkoon jos näin on.
:D 150€ ja kyynervarteen noi iso.. ei varmasti oo mikää tasokas kuva oikeasti
80-vuotiaana ryppyisenä mummona tai jo paljon aikaisemmin olet tyytyväinen siihen, että tatuoinnit olivat sinulle liian kalliita.
Minä tunnen varsin nuoren naisen, joka antoi viisi vuotta sitten tatuoida poikaystävänsä kuvan ja nimen näkyvään paikkaan. Suhde oli vuoden kuluttua ohi. Arvaa v*tuttiko häntä tatska. Sen poistaminen tuli monin verroin kalliimmaksi kuin tatskan teettäminen.
No varmasti v*tutti ja tiedätkö miksi? Kuvan valinta on mennyt täysin pieleen. Kun miettii huolella tatuoinnin aiheen ja todella pohtii, miltä aihe saattaa vuosien päästä tuntua, ei satu tuollaisia kömmähdyksiä.
Minä olen kyllä valmis kuvani näkemään myös ryppyisenä. Eikä ne tatuoinnit edes vanhuuden myötä paljoa pahene. Tuskinpa omakaan ulkonäkösi enää vanhana ja ryppyisenä mitään silmiä hivelevää on. Siinä ei enää tatuoinnit menoa pahenna.
Osta spriitussi. Tulee halvemmaksi. Vähentää myös vtutusta sitten kun kyllästyt pelleilyysi.
Halpa tatuointi on aika usein halpa tatuointi, laatu maksaa. Nämä ovat niitä elämän tosiasioita.
Näinhän se yleensä menee. Mutta pienen ja yksinkertaisen tatuoinnin saa kyllä laadukkaanakin satasella. Isot ja muutenkin yksityiskohtaisemmat tatskat on sitten asia erikseen. Myös poikkeuksia varmasti löytyy, mutta pääsääntö on se, että laatu maksaa.
Hanki ammatti ja mene töihin. Sitten voit ottaa minkälaisen tatuoinnin tahansa, keneltä tahansa ammattilaiselta, mistä päin maailmaa tahansa. Ei tarvi tyytyä halvimpaan.
Teen työkalupakin naskalilla ja lateksiväreillä vertailun kestävän kuvion.