Olen kuusitoista vuotias tyttö, jolla ei ole mitään kokemusta hiusten värjäämisestä. Linkistä löytyvässä kuvassa näkyvät ruskeat hiukset vastaavat hiusteni sävyä ja vieressä olevat ovat sävy jonka haluaisin. Onko tämä mahdollista, ja jos on kuinka monta vaalennusta se arviolta vaatisi? http://aijaa.com/stzu8g
Minulla on vähän atooppisen iho piirteitä, joten pelkään että monta vaalennusta aiheuttaisi minulle allergisen reaktion. Osaako joku suositella tuotteita herkkänahkaiselle? Onko muita vinkkejä?
Minulla on myös hyväkuntoiset ja paksut hiukset, tuleeko niistä ns. "Hamppua"?
Minulla on vähän atooppisen iho piirteitä, joten pelkään että monta vaalennusta aiheuttaisi minulle allergisen reaktion. Osaako joku suositella tuotteita herkkänahkaiselle? Onko muita vinkkejä?
Minulla on myös hyväkuntoiset ja paksut hiukset, tuleeko niistä ns. "Hamppua"?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä värjää.
Ne kemikaalit eivät ole terveellisä kellekkään.
Ja jos värjäät, niin mene kampaamoon, jossa alan ammattilainen laittaa vaikka raitoja.
Nyt kesällä auringosta saa ilmaiset raidat. Tosin on ollut aika pilvistä ja sateista.
Mut yleensä kesäisin saa ihan ilmaiset raidat :)
Hoida atopiaasi ravinnolla ja ravintolisillä.
http://personal.inet.fi/koti/magge/atopia.htm
Ei mulla varsinaisesti atopiia ole vaan kuiva iho. Väärä sana valinta. Tiedän että värjääminen ei ole paras vaihtoehto, mutta haluaisin tietää onnistuisiko se yms. :)
En usko että tulee hampuksi kun sulla hyvä kuntoset hiukset jajos et oo ees värjänny aikasemmin. Blondausväri on kaikista pahin hiuksille... mulla blondia ja ruskeet hiuksissa ja blondi kohdan latvat huono kuntoset mulla on allerfägiaa ja atopiaamut itelle eiärsytystä oo tullut. Testaa väriä ensin muualle ihoon
Okei kiitos :)
Suosittelen kampaajaa joka raidoittaa tukan - noin tummasta tukasta saa kotivaalennuksella hyvällä tuurilla keltaisen ja siinä ei auta kuin itkeä kun vaaleanpunaiseen on pitkä matka.
Ei se kampaajakaan aina saa hiuksista sen vaalempia nimimerkillä lopetin kampaajalla käymisen sen takia koska aina tuli huonompi lopputulos kuin kotona ja ne kampaamon aineet on vielä enemmän myrkkyä kuin markettivärit. Noin tummiin hiuksiin joudut varmaan 5-6 kertaa vaalentamaan koska pastellisävyille tarvitsee niin vaalean pohjan kuin mahdollista että väri tarttuu. Kuiva iho sinänsä ei ole este, mutta allergiatesti kannattaa aina tehdä vaikka olisi värjännyt/vaalentanut aiemmin. Paketissa on ohje. Mulla on huomattavasti vaaleammat omat hiukset, eivät ihan blondit kuitenkaan ja joudun joka kerta ensin vaalentamaan hiukset, että siihen saa vaalean (harmaa) värin päälle. Hopeashampoolla pitää läträtä aika reippaasti (sitruunalla saa siniseksi menneet hiukset takaisin vaaleiksi) mutta sekin kuivattaa hiusta todella paljon. Hoitoaineella ja hoitosuihkeilla saa pidettyä hiukset jotenkuten hyväkuntoisina, mutta varaudu siihen että ne tulevat kuivumaan ja niitä saattaa joutua leikkaamaan latvoista aika reippaasti.