Lakiehdotus: työtä on PAKKO tehdä 8h päivässä

TyönteonPakko

Miksei tällaista lakia ole jo luotu? Työnteko on niin äärimmäisen tärkeä asia jokaiselle ihmiselle, että pitäisi turvata lailla jokaiselle ihmiselle työntekoa vähintään 8 tuntia joka arkipäivä, jos työkykyä vain löytyy (ei koske siis vammaisia, vanhuksia ym).

Jos on palkattu töihin, niin asia on selvä. Mutta jos on työtön, niin tällöin tehdään töitä ilman palkkaa joko työpajassa, sosiaalisessa yrityksessä, tavallisessa yrityksessä, risusavotassa, naapurin perunamaalla valvonnan alla, jossain järjestössä tai kerhossa. Ihan missä tahansa! Pääasia, että tekee töitä.

Risikon malli on askel oikeaan suuntaan, mutta tuntimäärä ei todellakaan riitä syrjäytymisen ehkäisyyn eikä ihmisyyden ylläpitoon. Tarvitaan vähintään 8 tunnin työpäiviä. Mikään muu ei nykytilanteessa auta, suuri osa väestöstä (etenkin nuoret) on vaarassa syrjäytyä pysyvästi työntekokulttuuristamme!

2

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomenkansalaisella

      Oikeus työhön: Perustuslaki määrää oikeudesta työhön

      Julkisen vallan on edistettävä työllisyyttä ja pyrittävä turvaamaan jokaiselle oikeus työhön. Tällainen velvoite ei kuitenkaan sido viranomaisia siten, että ne olisivat pakotettuja järjestämään kaikille kansalaisille työtä tai koulutusta. Mainittu velvoite käsitetään enemminkin yleisluonteiseksi tavoitteeksi, johon valtiovalta pyrkii. Käytännössä kansalainen joutuu aina itse ottamaan vastuun tulevaisuudestaan ja työllistymisestään. Lailla säädetään tarkemmin oikeudesta työllistävään koulutukseen. Perustuslain mukaan ketään ei saa ilman lakiin perustuvaa syytä erottaa työstä.

      http://www.laki24.fi/ihpe-perusoikeudet-oikeustyohon/

      Sosiaaliturva: Sosiaaliturva on perustuslaillinen oikeus

      Oikeus sosiaaliturvaan on perustuslaissa tunnustettu oikeus, jolla taataan jokaiselle ihmisarvoisen elämän edellyttämä toimeentulo ja huolenpito.

      Perustuslaki antaa yleisohjeen, jota muualla lainsäädännössä on toteutettava. Lailla on taattava jokaiselle oikeus perustoimeentulon turvaan työttömyyden, sairauden, työkyvyttömyyden ja vanhuuden aikana sekä lapsen syntymän ja huoltajan menetyksen perusteella.

      Julkiselle vallalle perustuslaki sysää vastuun siitä, että jokainen saa riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut. Julkisen vallan on myös tuettava perheen ja muiden lapsen huolenpidosta vastaavien mahdollisuuksia turvata lapsen hyvinvointi ja yksilöllinen kasvu. Julkisen vallan tulee perustuslain velvoittamana edistää myös jokaisen oikeutta asuntoon.

    • irtityönikeestä

      Työnteko ei ole ihmisarvoista elämää. Ihminen ei tarvitse töitä sen enempää kuin muutkaan eläinkunnan oliot. Päinvastoin lisääntynyt automaatio vapauttaa ihmiset liialta työnteolta, jolloin aikaa jää elämiseenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2195
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      38
      1779
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      1535
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1283
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      62
      1270
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      17
      1091
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1027
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      990
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      700
    Aihe