Paljonko vaimosi kustantaa?

Ja tähän kysymykseen liittyvä kysymys:
Onko joku ostamassa vaimoa?

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko minussa hintalappu?

      • Oikeasti tuo kysymys tarkoittaa sitä, että kuinka paljon jonkun vaimo aikoo maksaa jonkun puolesta.

        Siis vaikkapa kun lauma lapsia lähetetään johonkin riehuntapaikkaan ja kerätään niille matkarahoja.

        Minua siis ärsyttää se miten sanoja maksaa ja kustantaa käytetään nykyään synonyymeinä, vaikka ne tarkoittavat eri asioita.
        Jopa Aku Ankka-lehti on käyttänyt tuota sanaa väärin.


      • Mutta nyt on pakko nukkua.


      • buddy-love kirjoitti:

        Mutta nyt on pakko nukkua.

        Ymmärrän todella hyvin koska kärsin siitä sanojen vähyydestä. Ihmiset leikkii sanoilla ja eristäytyminen yhteiskunnasta vähentää sanoja ennen pitkää.
        Sanat kuluvat eli muuttuu vanhahtavaksi ja äidinkielen kirjallisuuskin käskyttää elävöittää sanoilla että teksti muuttuu eläväiseksi.


    • Rentttumies

      Mun vaimoni kustantaa kaiken. Se on hieno nainen.

    • Kaikkea kaupallistetaan ja tehdään niistä markkina-arvo. Siksi kustannettavuudestakin on tehty arvio summina, joilla ei tosin ole luotettavaa vertailupohjaa.

      Kustannuksessahan on kyse tuottavuudesta. Ei yksin se raha mikä johonkin sijoitetaan, vaan sen kauaskantoiset seuraukset. Voittoa tietysti haetaan, mutta se on riski, joka otetaan joka tapauksessa. Yksi esimerkki on vanhempien satsaaminen lasten opiskeluun. Kustannetaan jotain, jolla jälkikasvu mahdollisesti hyötyy tulevaisuudessa ja sen suoman edun voi käyttää oman elämän sijoitteluun. Raha mikä siihen upotetaan, ei oikeastaan ole laskettavissa. Eikä sillä ole niin väliäkään, jos se mahdollistaa sijoittelua ja pärjäämistä yhteiskunnassa. Kustantajille raha ei palaudu eikä sitä pidä odottaakaan.

      Kuinka on ostetun kumppanin laita? Se hinta minkä sinusta maksan, niin sen pitää maksaa itsensä takasin. Kuinka paljon ostonuken pitää tehdä työtä maksaakseen itsensä omistajalle takaisin? Osataanko tuntipalkka mitoittaa oikein? Huomioidanko indeksikorotus tuotteen arvon kallistuessa tai vertaillaanko hinnanalennsu ajansaatossa suhteessa käyttöikään? Tässä tapauksessa maksettu hinta halutaan aina takaisin, mieluiten korkojen kera.

      Valitettavasti ihmissuhteistakin on tullut yhä enemmän kauppatavaraa. Aika ja panos, mikä heihin käytetään, mitataan rahalla tai ansionmenetyksillä. Jostain kumman syystä, maksaja kuvittelee olevansa aina saamapuolella tai jollain tapaa hyväksikäytetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4592
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3403
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      41
      1438
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1353
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1206
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      998
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe