Minulla on 2009 Skoda Superb 2.0 TDI ja longlife öljyä saa lisätä lähes 3 litraa 30tkm aikana. Mobilin öljyt olleet tähän asti käytössä. Onko kellään kokemusta saisko toisella öljymerkillä kulutusta pienennettyä?
Superb ja öljynkulutus
10
146
Vastaukset
- opettelelukemaan
Miksi olet väärällä palstalla trolli?
- 35423
Itämaan määritelmä: Venäjä maa joka on ollut neuvostoliiton hallinnassa. Näissä maissa valmistetut autot ovat itäautoja.
PS. Vaikka neuvostoliittoa ei enää ole, näitä maita kutsutaan vielä tänäkin päivänä itämaiksi, itäblokki on maantieteellinen alue joka on olemassa myös tänä päivänä ja siihen kuuluu Tsekki. - skodallinen
Niin, ja mitä sitten? Esim. Venäjällä tehdään ihan hyviä autoja. Fordin sisäisessä laatukilpailussa Pietarin tehdas on ollut jo vuosia paras.
Ainakin suomalaiset arvostavat Tsekki-tuotteita. Taidat itse olla Pietarin trolli? - opetteleymmärtämään
35423 kirjoitti:
Itämaan määritelmä: Venäjä maa joka on ollut neuvostoliiton hallinnassa. Näissä maissa valmistetut autot ovat itäautoja.
PS. Vaikka neuvostoliittoa ei enää ole, näitä maita kutsutaan vielä tänäkin päivänä itämaiksi, itäblokki on maantieteellinen alue joka on olemassa myös tänä päivänä ja siihen kuuluu Tsekki.Vanhentunut määritelmä!
Itäblokki= Neuvostoliitto ja sen liittolaiset, eli kauppaliitto SEV-n ja puolustusliitto Varsovan liittoon KUULUNEET maat. (itäblokki ei ole maa-alue vaan poliittinen määritelmä, ymmärrätko trolli)
Noissa valtioissa valmistettuja autoja kutsuttiin sodanjälkeisessä Suomessa itäautoiksi erotukseksi länsiautoista jotka olivat tuontisäännöstelyn alaisia.
Koska noita em. valtioita ei enää ole olemassakaan, niitä kutsuvat itämaiksi vain ja ainoastaan mistään mitään tietämättömät ja ymmärtämättömät trollit!
Siis lyhyesti: Itäblokkia ei ole, uusia itäautoja ei tule.
- suksi-itämaihin
Itämaa (ruots. Österland) on nykyisen eteläisen Suomen aluetta tarkoittava nimitys, joka esiintyy keskiaikaisissa asiakirjoissa 1300- ja 1400-luvuilla.
Nykyään itämailla tarkoitetaan kaikia Lähi-idän ja Aasian maita....- skodamies3464
Olet väärässä, toveri hyvä. Tsekki on itämaa.
- opetteleymmärtämään
skodamies3464 kirjoitti:
Olet väärässä, toveri hyvä. Tsekki on itämaa.
että te vajakit jaksatte lässyttää, oikeaa tietoa on tarjottu kultalautasella, ei kelpaa!
- Roponet
Mobil ei kestä missään koneessa sisällä, vaihda öljyä.
- suberb_tdi
Kokeilin nyt Teboilin Diamondia ja ajattelin vaihtaa nyt 15tkm välein. Parin viikon ajon jälkeen ei ole vielä öljypinta laskenut.
- suberb
Ilmeisesti on pakko viedä tehonalennukseen/kulutuksennostoon nyt kun minulla on TDI, vaikuttaakohan tämä myös öljynkulutukseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3632842SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401542
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8942- 39821