Superb ja öljynkulutus

öljynkulutus

Minulla on 2009 Skoda Superb 2.0 TDI ja longlife öljyä saa lisätä lähes 3 litraa 30tkm aikana. Mobilin öljyt olleet tähän asti käytössä. Onko kellään kokemusta saisko toisella öljymerkillä kulutusta pienennettyä?

10

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opettelelukemaan

      Miksi olet väärällä palstalla trolli?

      • 35423

        Itämaan määritelmä: Venäjä maa joka on ollut neuvostoliiton hallinnassa. Näissä maissa valmistetut autot ovat itäautoja.

        PS. Vaikka neuvostoliittoa ei enää ole, näitä maita kutsutaan vielä tänäkin päivänä itämaiksi, itäblokki on maantieteellinen alue joka on olemassa myös tänä päivänä ja siihen kuuluu Tsekki.


      • skodallinen

        Niin, ja mitä sitten? Esim. Venäjällä tehdään ihan hyviä autoja. Fordin sisäisessä laatukilpailussa Pietarin tehdas on ollut jo vuosia paras.
        Ainakin suomalaiset arvostavat Tsekki-tuotteita. Taidat itse olla Pietarin trolli?


      • opetteleymmärtämään
        35423 kirjoitti:

        Itämaan määritelmä: Venäjä maa joka on ollut neuvostoliiton hallinnassa. Näissä maissa valmistetut autot ovat itäautoja.

        PS. Vaikka neuvostoliittoa ei enää ole, näitä maita kutsutaan vielä tänäkin päivänä itämaiksi, itäblokki on maantieteellinen alue joka on olemassa myös tänä päivänä ja siihen kuuluu Tsekki.

        Vanhentunut määritelmä!
        Itäblokki= Neuvostoliitto ja sen liittolaiset, eli kauppaliitto SEV-n ja puolustusliitto Varsovan liittoon KUULUNEET maat. (itäblokki ei ole maa-alue vaan poliittinen määritelmä, ymmärrätko trolli)
        Noissa valtioissa valmistettuja autoja kutsuttiin sodanjälkeisessä Suomessa itäautoiksi erotukseksi länsiautoista jotka olivat tuontisäännöstelyn alaisia.
        Koska noita em. valtioita ei enää ole olemassakaan, niitä kutsuvat itämaiksi vain ja ainoastaan mistään mitään tietämättömät ja ymmärtämättömät trollit!
        Siis lyhyesti: Itäblokkia ei ole, uusia itäautoja ei tule.


    • suksi-itämaihin

      Itämaa (ruots. Österland) on nykyisen eteläisen Suomen aluetta tarkoittava nimitys, joka esiintyy keskiaikaisissa asiakirjoissa 1300- ja 1400-luvuilla.

      Nykyään itämailla tarkoitetaan kaikia Lähi-idän ja Aasian maita....

      • skodamies3464

        Olet väärässä, toveri hyvä. Tsekki on itämaa.


      • opetteleymmärtämään
        skodamies3464 kirjoitti:

        Olet väärässä, toveri hyvä. Tsekki on itämaa.

        että te vajakit jaksatte lässyttää, oikeaa tietoa on tarjottu kultalautasella, ei kelpaa!


    • Roponet

      Mobil ei kestä missään koneessa sisällä, vaihda öljyä.

    • suberb_tdi

      Kokeilin nyt Teboilin Diamondia ja ajattelin vaihtaa nyt 15tkm välein. Parin viikon ajon jälkeen ei ole vielä öljypinta laskenut.

    • suberb

      Ilmeisesti on pakko viedä tehonalennukseen/kulutuksennostoon nyt kun minulla on TDI, vaikuttaakohan tämä myös öljynkulutukseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1269
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1199
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      789
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe