Tämän kuuluisi olla pääuutinen

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/nasan-kova-uutinen-maankaltainen-planeetta-loydetty-elinkelpoiselta-vyohykkeelta/5237060

Nyt katseet ja ajatukset pois pahantahtoisten passkapolitiikasta. Toivon, että klo 20.30 ja 22.00-uutiset ottavat uutisen ykkösaiheeksi.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hauskaa.

Uutisoidusta planeetasta ei tiedetä oikein mitään. Ei tiedetä ilmakehän koostumisesta tai lämpötilasta yhtään mitään.

Planeetta on 1500 valovuoden päässä. Valon nopeus on 1 079 252 849 km/h. Miljardi kilometriä tunnissa.

Nykyiset avaruusraketit kulkevat 40 000 km/h.

Etäisyys planeetalle on aivan älytön. jos nopeus olisi miljardi kilometriä tunnissa sinne pääsemiseksi menisi 1500 vuotta.

Nykyisellä rakettien nopeudella matkaan kuluisi 3.75 miljoonaa vuotta.

47 000 sukupolven tulisi elää samassa raketissa onnistuneesti kunnes se olisi perillä.

Huimaa miten tärkeän löydön ovat tehneet!

Äänestä
  • NASA tietää jotain:
    http://www.nasa.gov/ames/kepler/searching-for-habitable-worlds

    Aikaisenmmin avaruuden valloittamisesta kilpaillut NL (kuollut) Venäjä (kaaoksessa) ei tiedä enää juuri mitään.

    Voihan noista planeetan ratatiedosta jotan päätellä, jos kiertoaika on sama kuin Telluksella ja auringon säteilyn määrä on samaa luokkaa.

    Tuosta jos joskus pystyvät selvittämään planeetan pyörähdysajan, akselin kaltevuuden ja tasapainottavan mahd. kuun radan, veden esiintymisen, keskitiheyden, (kiviplaneetta) ja ilmakehän kaasukoostumuksen, niin aletaanpa olla jo lähellä elonmerkkejä ja telluksen kanssa samankaltaisuutta.

    Ja pakkohan noita maapallon kaltaisia on jossain olla, kun on miljardeja mahdollisuuksia .... eikä alkuaineita ole kuin ne pysyvät 92 kpl.

    Mutta on Se tosiaan pirun kaukana 1400 valovuotta, verrattuan lähimpään (4.3 valovuotta)
    Vertailu naapuriin: Seuraava iso galagsi (Andromeda) on 2,5 miljoonan valovuoden päässä. Se kyllä lähestyy meitä kovaa vauhtia .... : )).

    On Se vaan hieno juttu, ettei pimeä aine esätä näkemästä melkein alkuräjähdykseen asti.

    Äänestä

  • "Etäisyys planeetalle on aivan älytön. jos nopeus olisi miljardi kilometriä tunnissa sinne pääsemiseksi menisi 1500 vuotta."

    Wormhole eli madonreikä eli Einstein-Rosen Bridge taitaa olla uusi juttu. Ei se ole pelkkää Hollywood -legendaa.

    Äänestä

  • menee tieteiselokuviin jossa aikaa ja matkaa ohitetaan.

    Äänestä

Joo, tuolla ja vastaavilla löydöillä saadaan pikkuisten tarkennettua laskelmia elämän todennäköisyydestä, että ei tämä sen kummempi ole.

Ihan naurettavaa spekuloida tuolla kykenisikö ihminen sopeutumaan ko. planeetan painovoimaan, kun missään tapauksessa ihmisen jälkeläiset eivät ikinä tule tuon asuttamista yrittämään, kun parempia tulee löytymään lähempää.

(Paitsi että ydinsota meidät tulee tuhoamaan, ja jos jollain ilveellä jäisi ihmisiä siitä henkiin jonkinlainen joukko, niin eiköhän klatraattipommi nämä viimeistään vie...)

Äänestä
  • Ei siitä planeetasta oikeasti tiedetä yhtään mitään.

    Radioaallot kulkevat tyhjiössä valon nopeudella.
    Millä sitä dataa saataisiin jos ei radioaalloilla ja valon nopeudella.

    Jos noin on niin kaikki data on nyt yli 2000 vuoden päässä eli todella kaukana.
    En usko tuohon uutiseen millään tavalla. Millä ne ovat pystyneet arvioimaan etäisyyden tai planeetan tarkan koon jos kaikki data mikä lähetettäisiin planeettaa kohti tulisi takaisin 2800 vuoden kuluttua.

    Äänestä

  • HuuhaaInnasia kirjoitti:

    Ei siitä planeetasta oikeasti tiedetä yhtään mitään.

    Radioaallot kulkevat tyhjiössä valon nopeudella.
    Millä sitä dataa saataisiin jos ei radioaalloilla ja valon nopeudella.

    Jos noin on niin kaikki data on nyt yli 2000 vuoden päässä eli todella kaukana.
    En usko tuohon uutiseen millään tavalla. Millä ne ovat pystyneet arvioimaan etäisyyden tai planeetan tarkan koon jos kaikki data mikä lähetettäisiin planeettaa kohti tulisi takaisin 2800 vuoden kuluttua.

    Kaikki pitäisi perustua siihen että tiedettäisiin tulevan valon ikä, miten sitä määritellään kun se on jatkuvaa?

    Äänestä

Putinilla ei taida olla välineitä tuon planeetan asukkaiden vapauttamiseksi fasismin ikeen alta vaikka planeetta lienee vanhaa venäläistä aluetta ja siten Putinilla duuman antama laillinen oikeus puolustaa venäläisten etuja?

Äänestä
  • Miten tuo etäisyys voidaan arvioida ja miten tiedetään planeetan koko.
    Ei sinne taida nähdä.

    Äänestä

Alkusyntyoppi ja evoluutioharha saavat saa vettä myllyihinsä..

Äänestä

Tuo planeetta on jo myyty kiimaisille sijoittajille ja siitä tehdään veroparatiisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


FolioMulder kirjoitti:

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/nasan-kova-uutinen-maankaltainen-planeetta-loydetty-elinkelpoiselta-vyohykkeelta/5237060

Nyt katseet ja ajatukset pois pahantahtoisten passkapolitiikasta. Toivon, että klo 20.30 ja 22.00-uutiset ottavat uutisen ykkösaiheeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu