Joskus sateella ja myös talvella ikkunat sumenevat sisäpuolelta (ilmankosteus) niin, että haittaa ajoa. Miten tuon voisi estää, tai jos niin on ehtinyt käydä, niin miten saisi taas auki?
Ikkunoiden sumentuminen sateella
22
378
Vastaukset
- Ilmastointi
Ilmastointi ja/tai lämmitys päälle, ja puhallus ikkunoille. Siis jos autossasi ei ole ilmastointia, joudut käyttämään lämmitystä, joka saattaa joskus tuntua inhottavalta. Ilmastoinnillisessa voit pitää lämpötilan haluamanasi, ja saada huurteen silti pois. Lasin sisäpuolen pesu voi hiukan vähentää ongelmaa myös.
- SumuisetIkkunat
Kiitti "Ilmastointi hyvästä vastauksesta.
Aion lähiaikoina vaihtaa auton. Kannattaako pientä lisähintaa vastaan valita auto, missä on automaattinen ilmastointi? Siis pitänee lämpötilan aina valittuna..- KaasuJa1ka
Kannattaa, vaihdon jälkeen ihmettelet miten tulit toimeen ilman ilmstointia
- Autokuivaksi
En koe sitä automaattia välttämättömänä, vaikka helpompihan se on. Laitan itse ilmastoinnin tiukasti kiinni jollei ole joko yli 30 astetta tai sitten huurretta.(ilmastointi lisää kulutusta ja syö tehoa).
Ajalla ennen ilmastointia huomasin että jos matot tai matonaluset olivat kosteita, huurretta tulee varmasti. Kannattaa siis huolella tuulettaa auto kauniilla säällä ja varmistaa että lattiamatot ja lattiat ovat täysin kuivat. - pannukahvitJavoipaperi
säästäjä dorka siis ei käytä ilmastointia, vaikka sen edut ovat kiistattomat kelillä kuin kelillä. Tutki setä hieman asiaa ja viisastu.
- Säästöpossu
Autokuivaksi kirjoitti:
En koe sitä automaattia välttämättömänä, vaikka helpompihan se on. Laitan itse ilmastoinnin tiukasti kiinni jollei ole joko yli 30 astetta tai sitten huurretta.(ilmastointi lisää kulutusta ja syö tehoa).
Ajalla ennen ilmastointia huomasin että jos matot tai matonaluset olivat kosteita, huurretta tulee varmasti. Kannattaa siis huolella tuulettaa auto kauniilla säällä ja varmistaa että lattiamatot ja lattiat ovat täysin kuivat.En lämmitä taloani talvella. Energiaa kuluu ja rahaa.
- termostaatti-hoitaa
Ihan oma valinta !
- SumuisetIkkunat
Entä jos verrataan manuaalinen/automaattinen ilmastointi, niin kannattaako vielä tuohon automaattisuuteen satsata?
- ddr2
Ehdottomasti automaattinen.
- automaatti
En koe tarpeelliseksi käyttömukavuuden kannalta mutta totta on että vaikuttaa jälleenmyyntiarvoon.
- teenspirit
Automaattisessa on se huonopuoli ettei saa sammutettua hieman ennen määränpäätä, jolloin kosteus jää kennoon ja ajan myötä se tuntuu hajuna jonka toki saa käsittelemällä osittain pois.
- EttäSillee
Automaatti-ilmastoinnin saa myös manuaalikäytölle, jos haluaa. Tai ainakin niissä autoissa on saanut, mitkä minä olen omistanut.
- Ilmastointi
Kannattaa tosiaan tarkastaa, että ilmastoinnin saa pois päältä. Kesällä ilmastoinnin sammuttaminen viimeistään puoli kilometriä ennen perille pääsyä kuivattaa ilmastoinnin kennon, jolloin siihen ei kasva hometta. Syksyllä, kun ilmastointi auttaa ikkunoiden huurtumiseen, mutta ilmat ovat jo kylmempiä tämä ei ole enää tarpeen, homekasvusto ei paljon kasva kylmässä.
Omassa autossa tämä onnistuu helposti, sillä vaikka kyseessä on täysautomaatti-ilmastointi on käytössä A/C nappi, jossa palaa normaalisti valo, kun ilmastointi on toiminnanassa. Painamalla sitä valo sammuu, ja ilmastointi on poissa käytöstä. - diipadaii
Tuo A/C nappi olisi tarpeen. Mulla on automaattinen ilmastointi ja enkä helkkarissa rupee joka välissä sammuttelee. Jos olisi a/c nappi mutta kun ei ole.
Miksi tehdään näin hulluja systeemeitä - setäFuuulaa
Ilmastointi kirjoitti:
Kannattaa tosiaan tarkastaa, että ilmastoinnin saa pois päältä. Kesällä ilmastoinnin sammuttaminen viimeistään puoli kilometriä ennen perille pääsyä kuivattaa ilmastoinnin kennon, jolloin siihen ei kasva hometta. Syksyllä, kun ilmastointi auttaa ikkunoiden huurtumiseen, mutta ilmat ovat jo kylmempiä tämä ei ole enää tarpeen, homekasvusto ei paljon kasva kylmässä.
Omassa autossa tämä onnistuu helposti, sillä vaikka kyseessä on täysautomaatti-ilmastointi on käytössä A/C nappi, jossa palaa normaalisti valo, kun ilmastointi on toiminnanassa. Painamalla sitä valo sammuu, ja ilmastointi on poissa käytöstä.Automaatti-ilmastointi hoitaa tuon kuivatuksenkin automaattisesti, etkö ole huommannut? Kun sammutat auton, niin se jää hurisemaan.
- lehmän_henkäys
setäFuuulaa kirjoitti:
Automaatti-ilmastointi hoitaa tuon kuivatuksenkin automaattisesti, etkö ole huommannut? Kun sammutat auton, niin se jää hurisemaan.
En ole huomannut moista toimintoa autossani. Enkä sen järkevyydestäkään niin tiijä. Kenno kuivuu ... ja kennossa oleva kosteus puhalletaan autoon sisälle!
Sama vika myös tässä "kytketään kylmästöinti pois puoli km ennen perille saapumista". Tulee siis sellainen "ihana" lämmin "lehmän henkäys" sitten auton sisälle, kun jäähdytys loppuu ja kenno rupeaa kuivumaan = kostuttamaan tuloilmaa. - automatique
diipadaii kirjoitti:
Tuo A/C nappi olisi tarpeen. Mulla on automaattinen ilmastointi ja enkä helkkarissa rupee joka välissä sammuttelee. Jos olisi a/c nappi mutta kun ei ole.
Miksi tehdään näin hulluja systeemeitäAutomaatti juuri kytkee ja sammuttaa ilmastoinnin automaattisesti. Ei sitä tarvi olla näpelöimässä kuten manuaalia. Automaatti on päällä vain kun se on tarpeen , asetuksena 22 C.
- ertrf4w5tert
"""joudut käyttämään lämmitystä, joka saattaa joskus tuntua inhottavalta. """"
No, kyllä se pelkkä puhallus riittää, ei sen tarvi lämmintä olla,
talvella sitten toinen juttu.- tuulee_korvien_välissä
Sulla taitaa puhaltaa aika hyvin korvien välissä!
Jos auton sisällä on lämmintä & kosteaa ja sitten ajetaan ukkoskuuron alle, jolloin sadevesi jäähdyttää ikkunat, niin kylläpä vaan ne huuruun vetää eikä tilannetta helpota pelkkä ilmapuhallus. Pakko laittaa lämpö päälle, vaikka autossa olisi jo valmiiksi 30 sisällä!
Myös talvella huurtumisen aiheuttaa se, että ikkunat ovat kylmin paikka ohjaamossa ... mutta nyt ei tarvita kylmää vettä, kylmä ilma hoitaa jo homman yksinään. Ja ratkaisu edelleen sama = lisää lämpöä, jolloin ilman suhteellinen kosteus laskee ja/tai tuulilasi ei enää ole se kylmin paikka, jonne kosteus ensimmäiseksi haluaa tiivistyä.
Vaihtoehto B on poistaa ilmasta kosteutta, mikä myöskin alentaa suhteellista kosteutta. Siis ilmastointi päälle, jos moinen löytyy. Tosin pakkasilla tämäkään ei toimi. Yleensä jäähdytys ei kytkeydy päälle alle 3°C lämpötilassa ja omien havaintojeni mukaan kuivausteho voi olla vaatimaton myös 3... 7 haarukassa, joten kylmällä kelillä lämmön lisääminen tepsii paremmin.
Kun ilmaa kuivataan ilmastoinnin avulla, voi käyttää sisäkiertoa. Tämä saattaa olla jopa se tehokkain tapa, jos ulkoilma on hyvin kosteaa. Kuivattaessa lämmityksen avulla täytyy sisäkierron puolestaan olla pois päältä. Joissain autoissa automaatti-ilmastointi yrittää nopeuttaa auton lämpenemistä käyttämällä sisäkiertoa...
- autonkosteus
-Autossa on kosteutta joka aiheuttaa tuon ongelman.
-Auton kumimattojen alla sanomalehti
jota vaihdan aina kun lopetan sen hetkisen autoilun varsinkin talvella. Auton sisätila pysyy kuivempana.
-Ikkunoita pyyhin talouspaperi rullalla jossa on isompi kuivaa pinta.
-Lähtiessä liikenteeseen kylmä puhallus päälle ikkunasta lähtee kosteus pois. Kun auto lämpenee puhallus ikkunalle.
-Syksyinen kosteus auton ulkoikkunassa, pyyhin ikkunakumi lastalla ikkunat ulkoa inhottavat huurrevesipisarat eivät auringon paistetta enää häiritse ajaessa kohti aurinkoa ja näkee sivuikkunoistakin paremmin.
Aamuruuhkien kiireys ja ikkunoiden vesipisarat voivat aiheuttaa vaarallisia tilanteita liikenteessä.
Matkataan yhdessä turvallisesti liikenteessä tämä koskee meitä kaikkia. - Perämälli
Löysin Astrasta huonosti korjatun peräänajon seurauksena takapyörän takana olevasta kotelosta vajaa ämpärillisen sadevettä, joka aiheutti jatkuvan kosteuden kabiiniin ja laseihin. Sateella kosteus korostui ja kaikki ikkunat huurussa ja talvella jäässä sisältä.
- jfsdlkfjksdljfdksl
Juomalainen... korjaan, Suomalainen työmoraali ja -laatu iski jälleen, kaikki tehdään kiireellä hutiloiden ja luullaan siten olevan tehokkaita. Jälkeenpäin tulee sitten niin paljon paskaa niskaan, reklamaatioita jne. että firma menee konkurssiin takuukorjausten ja hyvitysten vuoksi ja lopulta asiakkaiden puutteessa.
Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762240Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391792Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141563Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371295Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631287Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191106Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631041- 611006
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja107722