Alkaa oikenemaan kristittyjen Israel-kannat!!

KTSEiKirj

Alkaa oikenemaan kristittyjen suhtautuminen Israeliin!

Johtava evankelikaalinen organisaatio "Lausanne Liike" kutsuu kristittyjä katumaan yksipuolista israelfanitustaan.

“Yli 60 vuotta, monet evankelikaalit ovat takertuneet hyvin kapeaan teologiseen linjaukseen, joka tunnetaan poliittisena ideologia nimeltaan sionismi", kirjoittaa Steve Haas, World Vision USA:n varapuheenjohtaja Lausannen Global Analysisin uusimmassa numerossa.

Haas vertaa kristillisiä sionisteja Espanjan inkvisiittoreihin, ristiretkeläisiin, Etelä-Afrokan apartheidin tukijoihin ja vastaaviin historian harharetkiin.

http://www.breakingisraelnews.com/28765/leading-evangelical-movement-calls-on-christian-zionists-to-repent-for-supporting-israel-biblical-zionism/#3GhyFTD67o6ef6Cf.97

HYVÄ!

8

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vihdoinkin.totuutta

      Tuo on totta. Tiedän omasta kokemuksestani, sillä olen ollut täysin mustavalkoinen Israel-fanaatikko. Tämä fanatismi ei ollut aivan itsestäni lähtöistä, vaan manipuloinnin, voisi sanoa aktiivisen aivopesun tulosta.

      Itseeni kohdistuneen manipuloinnin ja propagandan lähde oli Israelissa asuvissa, tai siellä kibbutzeilla vierailevissa ,suomalaisissa, eräänlaisissa herätyskristityissä. Propaganda oli täysin suoraviivaista, sitä ei ollenkaan salailtu, vaan saarnattiin täysin avoimesti, perustellen "Raamatulla".

      Mikäli propagandan syvin alkuperä oli juutalaisissa, sitä ei kylläkään voinut havaita. Itse juutalaiset näyttivät olevan kaiken tämän propagoinnin ulkopuolella.

    • dsgerthwwhh

      10 vuotta , olet KTS lietsonut täällä Israel vihaa.

      • KTSEiKirj

        Päinvastoin. Olen tuonut esiin MONIPUOLISEMPAA israelkuvaa kuin mitä koskaan laitalahkojen keppulalössit, joiden ainoa hyväksymä Israel on pieni äärioikeistopopula jossain siirtokuntien puskissa.

        Tuemme edistyksellistä, nykyaikaista Israelia kuten Shalom Nyt -rauhanliikettä, Tzelem -ihmisoikeusliikettä, Rabbien rauhanliikettä, upseerien "Jo Riittää miehitys" -liikettä ja kaikkia niitä edistyksellisiä israelilaisia, jotka puolustavat palestiinalaisviljelijöiden oikeutta omaan satoonsa ja puihinsa siirtokuntien ääriliikkeiden hyökkäyksiä vastaan.

        HYVÄ!


    • Yrität vain itse toteuttaa ennustusta siitä, että kaikki kääntyvät Israelia vastaan.

    • Se, että verrataan ristiretkiin ja inkvisitioihin, on hupaisaa, koska ne olivata kristillisiä toimia ja onhan tavoite aina ollut, että juutalaisten on pakko kääntyä kristilliseksi, muuten ei pelastu.

      • KTSEiKirj

        Unohdat että perinteisen käsityksen mukaan JOKAISEN oli käännyttävä kristilliseksi, muuten ei pelastu. Tämä ei rajoittunut vain juutalaisiin.


      • Kenen päälle se kaatuu, sen se murskaa.

        Onneksi jäännös on pelastunut, teistä.


    • Anonyymi

      Ketkään eivät ole vainonneet juutalaisia niin paljon kuin kristityt. Sitäkö avaaja toivoo takaisin?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5257
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3498
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2854
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      23
      2047
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1606
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1155
    Aihe