Olen 12v tyttö oulusta menen seiskalle. Olen jo pitkään yrittänyt laihduttaa. Tässä parri päivää sitten olen tajunnut että minulla saattaa olla tulossa anoreksia. Luen joka ilta tietoa asiasta ja katson onka anoreksia alussa. Aloitin laihdutuksen koska luokkalaiseni alkoi sanoa minulle läskiin viittaavia asioita. Ajanmittaa aloin vilkuilla itseäni peilistä joka päivä kolme kertaa. Nyt olen alkanut jättämään ruokaa syömättä ja äitin huomaamatta piilottanut ruuat roskikseen. Öisin urheilen koska en halua äidin huomaavan mitään. Laihtunut en ole mutta kovasti yritän. Ruuan määrää olen pikkuhiljaa vähentänyt ja herkkuja yrittänyt välttää. Pelkään lihoamista ja että muut huomaavat sen heti ja nauravat minulle. Yritän peittää jalka läskini pitämällä jalat irti penkistä että läskit ei leviä. Vähän väliä tungen sormet kurkkuun ja yritän epätoivoisesti oksentaa, mutta ikinä en onnistu. Vietän paljon aikaa yksin omassa huoneessani istuen konella, joka tottakai vaikeuttaa laihdutusta. Lääkärille en todellakaan ole menossa, joten turha tulla sanomaan et "mee kysyyn lääkäriltä" yms. Nälkää kärsin välillä mutta nälkään syön purkkaa.
Onko minulle tulossa anoreksia??
Onko mulla anoreksia?
3
<50
Vastaukset
- Anttiihminen
Saatta olla. Itse en asiasta tiedä. Mutta kannattaa mennä puhumaan jollekkin. Anoreksia on vakava syöntihäiriö johon voi pahimmassa tapauksessa kuolla.
- Sydämestä
Olet kasvamassa nuoreksi naiseksi. Ruumiin muutokset kuuluvat prosessiin niin sinulla kuin ikäisilläsi muilla tytöillä - ja silti jokaisella kehitys on yksilöllistä! Älä ihmeessä lakkaa syömästä, syö paljon terveellistä ruokaa ja harrasta terveellisen järjen rajoissa liikuntaa niin että sinulla on arjessa hyvä olo = vähän stressiä. Terveellinen ravinto yhdistettynä stressittömyyteen ja liikuntaan riittävään uneen pitää ihmisen kehon luonnollisesti hoikkana, hiukset kiiltävinä ja kauniina, iho pysyy kuulaana, hampaat voivat hyvin...! Ei laihuus ole mikään meriitti.
Anoreksia on mielenterveyshäiriö, joka vaatii sairaalahoitoa. Älä aja mieltäsi sairaaksi jatkuvilla ajatuksilla, että moitit itseäsi ja piiskaat hoikemmaksi. Me ihmiset olemme sydämeltämme hyviä, pystymme ihmeellisiin asioihin ja me voimme olla rohkeita, auttavaisia, itsenäisiä ja voimme saavuttaa suuria asioita! Mieti mitä hyvää elämässäsi on, mitkä ovat sinun päämäärät ja unelmat elämässäsi ja mieti, miten niihin pääsisit! Mitä ihan oikeasti haluat elämässä? Jos haluat elää pitkään, kokea paljon, nähdä maailmaa, seikkailla, matkustaa, oppia uusia asioita, ehkä perustaa joskus perheen, löytää ehkä elämän mittaisen kumppanin... niin siihen tie ei ole syömättömyys:)
Biologia on ihmeellistä, hämmentävääkin, ja tiesitkö, että 20-ikävuoden kynnyksellä naisen keho alkaa kerätä rasvaa muutenkin kun keho biologisesti alkaa valmistautua mahdolliseen raskauteen. Terveellinen ruokavalio, riittävä uni ja riittävä liikunta on hyvä pohja aikuisuuteen matkalla. - Kuutonitai
Herran jestas nuin nuorena alat laihduttaan. Jos sulla anoreksia on niin vanhemmille meet sanomaan ja lääkäriin varaatte ajan. Jos tuo sairaus pitkälle pääsee nii on se vaarallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1772321Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe401817Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141632Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661334Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391321Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191121Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641068- 621027
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110757Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45703