Norja, Ruotsi, Tanska,Suomi ja Islanti kuuluvat Skandinaaveihin. Mutta kuinka paljon on avioliittoja suomalaisten ja muiden skandinaavien kanssa? Entä muiden skandinaavimaiden kesken? En ole kuullut mitään uutisia tai tilastoja asiasta. Luulisi kuitenkin, että ymmärretään paremmin toisiamme kun samoissa olosuhteissa asutaan ja ehkä esi-isätkin ovat samalta seudulta. Nykyisin tulee yleltä paljon ohjelmia Norjasta ja Tanskasta. Miksei Ruotsista? Emmekö halua tietää Ruotsista mitään? Eikö Ruotsi halua tietää Suomesta mitään? Tai muut Skandinaviaan kuuluvat maat?
Minun mielestä meidät on kasvatettu siihen uskoon, että Suomi ei tarvitse mitään läntiseltä naapurilta. Ei yhteistyötä eikä ystävyyttä. Se on jostain syystä istutettu meidän itsetuntoon. Leena
Minun mielestä meidät on kasvatettu siihen uskoon, että Suomi ei tarvitse mitään läntiseltä naapurilta. Ei yhteistyötä eikä ystävyyttä. Se on jostain syystä istutettu meidän itsetuntoon. Leena
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jatkan vielä. Eihän meille TV:stä tule muuta kuin amerikkalaisia ja englantilaisia sarjoja. Ei meille tule mitään tietoa muista valtioista. Eikä siitä miten muut elää ja millaisia ongelmia muualla Euroopassa on. Meitä pidetään uutispimennossa. Olemme kuin Pohjois-Korea. Kaikki uutistieto on sensuroitua.
Se, että kirjoitin tänne, johtuu siitä kun katsoin David Hasselhoff Show:ta. Minusta se pilkkasi meitä koko ajan. Meidän kuuluisuudet ovat kuitenkin TEHNEET jotain kuuluisuuden eteen. Äärimmäisyyksiin asti, olleet todella huippuja omalla alallaan. Mitä tämä Hasselhoff? Pelkkä valokuvamalli. Ja ilkeää vielä tulla pilkkaamaan meidän kuuluisuuksia. Vanhoilla päivillään. Pitäähän amerikkalaisen jostain rahaa tienata. Siellä kun ei ole eläkejärjestelmää ja David unohti ottaa vakuutuksen, mikä Amerikassa maksaa tosi paljon.