Tämähän on viihdyttävä palsta! Mutta mitä tarkoittaa ätmi?
Äidin Tissi Mies?
Äidin Tissi Mies?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Se tarkoittaa miestä, joka on:
-kiltti
-kunnollinen
-romanttinen
-huomaavainen
Höpölöpö, ätmi on kitkeröitynyt miespuolinen vanhapiika! Ummehtunut lemahdus fyysisesti sekä ennen kaikkea ajatusten tasolla.
Nuohan ovat positiivisia ominaisuuksia. Ätmi on alempitasoinen juuri sen takia että hänessä ei ole positiivisia puolia = Ei kelpaa naisille
No sittenhän se ei tarkoita sinua. Vaihda nimimerkkisi.
Kylä kylä on numeraalinimimerkit nyt suosittuja.
Tilaan käytettyjä pikkuhousuja 10 kpl.
Äidin missi ties.
Älemmän täsön mies joka ei ole saanut pilluu
haluun pilluu
Mihin sä pillua tarviit?
Pilluako nyt tarvitaan? Kuka antaa??
Pillu on mielenkiintoinen.
Deripaska osaa kertoa enemmän.
Ätmi on oma luokkansa eri "hyypiöitä", sinne päin on myöskin nörtti, friikki tai "aspurger". Nörtit syventyvät juttuihin usein näkymättömiin asti, ovat siten usein sosiaalirajoittuneita, tekevät tosin hyödyllistäkin, burgerit tekevät jotain kaavamaista, millä ei aina ole muille merkitystä.
Ätmit yrittävät keksiä usein töikseen jotain teorioita, minkä perusteella kaikki epäonnistumiset (eniten naisten suhteen) voisi itselleen selittää. Eniten ätmit kannattavat teorioita, joilla kaikki maailman vastukset voi laittaa naisten syyksi. Periaatteessa kaikki muu kelpaa selitykseen, paitsi oman järjen ja persoonan keskenkehitys (ei välttämättä siis lopullinen) mutta kuka ätmi tunnustaisi tuon, vaan ätmin jatkuva ajankulu on keksiminen miten syyt voisi ulkoistaa.
Olotilassan ätmit äreytyvät helposti, silloin he eivät ota vastaan mitään järkeviä ohjeita, vaan uskovat enempi toisiaan, mikä ei auta mitään.
Ätmit kysyvät palstoilla kaikkee seksiin liittyviä juttuja ja kiistelevät palstoilla jos joku (nainen monesti) antaa alun. Mutta kun kukaan ätmien ulkopuolinen ei usko juttuja, äreys vaan jatkuu. Ätmeillä pitäisi olla taustahenkilöitä, joilla olisi kyky vaikuttaa heidän mieleensä parempaan suuntaan, mutta käytännössä se on vaikeaa.
Sellaisia ovat ätmit
Onhan tässä totuuttakin, mutta toisaalta suht keskimääräisenä miehenä/naisena et vain ymmärrä ettei ongelma korjaannu jotain mystistä itselle vakuuttelemalla tai "naisille rohkeasti juttelemalla". Vähän kun haulikolla naamaan ammutulle naiselle sanoisi, että meikkaa niin miehet innostuu.
Jos on ulkoisesti alle keskitason ja sosiaalinen kyvykkyys luokkaa vetinen pieru, niin miten siitä naista lähdetään valloittamaan? Kerroppa joku perkeleellisen hyvä neuvo ja teet surkimuksilla miljoonia.
Biologia ikävä kyllä ei ole tarkoittanut kaikkia lisääntymään. Koettakaahan keksiä jotain kivaa sillä välin!
Kieli poskessa kirjoitettua tieten, mutta todellisuutta sivuavaa toki. Kyllähän nykyajan aineellisen elämän helppous ja mediaviihteen vaikutus on vaurioittanut joitakin alttiita tyyppejä kyllä. Tahtoo siis sanoa, että joissakin tiukemmissa olosuhteissa ja "vapausasteiden" puuttuessa joutavaa (!?) turhautumista lähinnä miehissä esiintyisi vähemmän; ovat kaikenlaiset ihmiset ennenkin pariutuneet.
Tosin naiset jossain määrin pienen pakonkin edessä ennen, koska luontaistaloudessa toimeentulo tukeutui pitkälle miehen fyysisiin kykyihin. Nykyisin naisilla tuontyyppistä painetta "pakkoliittoon" ei ole, vaan miehillä tilalle tulisi löytyä muita avuja, jotka toimisivat entiseen malliin. Ainakaan aktiivinen työttömyyteen pyrkiminen ja lusmuilu ei sellaisiin avuihin kuulu. Sosiaalisuus 'valitettavasti' on yksi sellainen.
Jos se on totta että kaikkien ei ole tarkoitus lisääntyä, niin miksi nämä miehet täällä itkee ja vinkuu ja syyttelee naisia? Syyttäisivät omia vanhempiaan jotka tekivät aikoinaan sen rikoksen, että pieraisivat maailmaan nämä epäkelvot yksilöt, jotka määrättiin jo hedelmöittymisen hetkellä pillua saamattomiksi luusereiksi. Joku at- tai kt -nainen ilmeisesti päästänyt at -miehen pökkimään itseään koska se on "kiltti ja hyvä mies" ja siitä tulee hyvä isä, ja tässä tulos... Miksi sitten olla katkera ja vihainen naisille hypergamiasta, sillä hehän yrittävät estää ätmien syntymisen, kun parittelevat itseään tasokkaampien miesten kanssa? Tällöin tuloksena on vähintään kt -lapsi tai jos oikein on tähdet suotuisat, tulee yt -lapsi.
Aloittaja kysyi mikä on ätmi ja ei ole saanut vastausta joten tässä se tulee.
Ätmi tulee lyhenteestä atm joka on alemmantasonmies eli kaverillisesti ätmi. Alemmantasonmies ei ole suosittu naisten keskuudessa eikä käytännössä saa naista ja jos saa niin korkeintaan omaa tasoaan alempaa eli susirumaa super läskiä tai kuuskymppistä umpi juoppo pubiruusua paskat housuissa. Yleisesti ottaen ruma mies on ätmi.
Ketmi tulee lyhenteestä ktm=keskitasonmies. Hän menestyy jo hieman paremmin naismarkkinoilla mutta ei silti pääse niihin kaikkein kauneimpiin käsiksi kun korkeintaan ryhtymällä aisuriksi ytmien kersalaumalle eli maksumieheksi yh naiselle joka hakee ei enään ulkonäköä niinkään vaan lompakkoa. Ketmi on välimallin joojoo mies.
Ytmi tulee lyhenteestä ytm=ylemmäntasonmies. Nämä ovat ihmiselämän alfa uroksia joita kaikki naiset tavoittelevat. Ytmit ovat sitä harvaa mieskastia joilla on myös naisista valinnanvara. Myös palstalla totuttu "jännämies" lukeutuu ytmeihin mutta ytmiys ei ole enään niinkään rahasta vaan ulkonäöstä kiinni. Tietenkin paras ytmi on myös varakas mutta ytmi voi olla myös köyhä työtön kunhan on komea ja supliikki niin naisilla on heti pikkarit märkinä. Huom! Ätmi voi saada myös kauniin naisen jos on sika rikas mutta se ei tee miehestä ytmiä koska nainen katselee ätmiä vain niin kauan kuin rahaa riittää naiselle. Rikasta ytmiä nainen ei jätä vaikka tämä köyhtyisi koska ytmiys on myös näyttelyesine eri eräänlainen statussymboli naiselle jota voi ylpeänä esitellä kavereille ja sukulaisille tyyliin "tällaiseen komistukseen minulla on mahkuja"
"mutta ei silti pääse niihin kaikkein kauneimpiin käsiksi"
Ulkonäkö on tällä palstalla keskeisintä näköjään ihan sukupuolesta riippumatta. Ettekö te näe omaa pinnallisuuttanne? Miksi tavoitellaan aina vain sitä koreaa ulkokuorta? Eikö tärkeämpää olisi uskollisuus ja luotettavuus ja turvallisuus?
Niinpä. Kysytäänpä samaa naisilta? Ja vastaus jo tiedetäänkin joten miksi alemmantasonmiehillä ei ole samoja oikeuksia kuin naisilla jotka suorittavat parin valinnan vain ulkoisin perustein? Nuo sisäisen kauneuden höpinät ovat täyttä paskaa. Silloinhan myös minulla olisi kysyntää mutta kun ei ole. Komeita kaveri miehiä kyllä viedään ja naiset paneskelee vaikka olisivat parisuhteessa.
sukupuolesta riippumatta.
Tuossa ei tainnut olla muuta asiaa kuin palstan sisäisten termien selitys. Tai no, miks ei se, että kaikki palstan miehet haluaisivat varmaan olla "ytmejä", pysyvästi rikkaita, komeita ja naisia paljon ympärillä ja jonossa. Jostain ihmeellisestä kohtalon oikusta vaan näin ei ole käynyt, ja tämä on sitten tasa-arvon kannalta kovin kitkerä vääryys.
Miksi luonto ei ole tasa-arvoinen? Olisko jotain kompensaatiota jos pystyisi ns.vetämään turpiin jokaista, joka jollain standardoidulla mittarilla on paremman näköinen kuin itse :D
Ongelmiensa ulkoistus muiden syyksi näyttää tosiaan "ätmeillä" olevan voimakkaasti esillä, ei ainoastaan huumorimielessä, lieneekö toistensa keskinäistä vaikutusta.
"miksi alemmantasonmiehillä ei ole samoja oikeuksia kuin naisilla..."
Mikä sen periaatteessa estää, eikö "ätmit" nimenomaan halua valita ulkoisin perustein. Toinen juttu on mihin rahkeet riittävät, ei siinä muuta mahdollisuutta ole kuin korvata vajavuudet ominaisuuksilla, mihin voi vaikuttaa. Ja sellaiset ovat etupäässä henkistä laatua, onko itsensä kehittäminen joillekin niin vastenmielistä, että heittävät rukkaset naulaan ja alkavat nimettöminä valittaa, eihän sellainen mihinkään johda. Eikä se, että on kateellinen niille pärjäävät, heistä olisi syytä ottaa mallia.
Kuten edellä jossain mainittiin, kaikenlaiset ihmiset ennenkin ovat halutessaan pariutuneet, miksi ei nytkin.
Kuka myy käytettyjä pikkuhousuja?
Äkäinen Tuttisuu Mussuttajamies.