Vihavainen: "Kun demokratia ei kelpaa "

Kas siinäpä jälleen naseva kirjoitus professori Timo Vihavaiselta. Suomessa on menossa massiivinen demokratianvastainen taistelu jossa kansanedustajan ilmaisuvapautta yritetään Vihavaisen mukaan törkeästi loukata.


http://timo-vihavainen.blogspot.fi/2015/07/kun-demokratia-ei-kelpaa.html

Haluaisin itse lisätä että tähän törkeyteen on nyt liittynyt melkoinen joukkoa opportunistisia ja luihuja persujakin.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"Mikäli kansan valtuuttaman edustajan poliittisen mielipiteen esittäminen yritetään suorastaan kieltää tai siitä rangaista, ollaan jo todella liukkaalla tiellä. Se tie johtaa totalitarismiin, jossa demokratiasta säilytetään vain ulkokuori ja jossa vapaudella käsitetään vapautta olla samaa mieltä."

Äänestä

"Vastenmielisintä on, mikäli demokratiaa halvennetaan hyökkäämällä jonkin kansanosan poliittista kantaa vastaan epärehellisin keinoin. Useimmat muistanevat ns. hihamerkkijupakan, josta paisutettiin valtava, kansainväliset mitat saavuttanut skandaali täysin valheellisin perustein.
Olli Immosen some-päivityksen kohdalla yritetään näköjään taas samaa. Jos kansan tehtäväänsä valtuuttama edustaja hieman pateettiseen sävyyn toistaa poliittisen unelmansa voitosta taistelussa multikulturalismia vastaan, on hänellä kaiken järjen mukaan siihen demokratiassa kiistämätön oikeus. Joka muuta väittää, hyökkää demokratian ydinperiaatteita vastaan."

Äänestä
  • Noin se on. Kumpa voisi lähettää tuon koko kirjoituksen vaikkapa Stubbille! Myös Ylelle!

    Äänestä

"Joka tapauksessa nyt on syntynyt tilanne, jossa journalistit jälleen varisparven lailla, mitään järjellisiä argumentteja esittämättä hyökkäävät raakkuen yhden henkilön kimppuun ja vetävät(?) mukanaan johtavia poliitikkoja, jotka eivät uskalla tai halua puolustaa demokratian perusarvoja, vaan menevät mukaan vedätykseen, kuka mielellään, kuka arkuuttaan."

Äänestä

Mein Kampf johtaa fasismiin...taistelutoverit. Heil.

Aatuunkin suhtauduttiin ensin vähätellen ja sehän piti kommarit ja jutkut järjestyksessä ja antoi julkisilla rakennushommilla ja sotateollisuudessa hommia.

Mehän tiedämme miten siinä kävi.

Väkivaltainen kiihottaminen ei ole sananvapautta.

Äänestä

Professori Timo Vihavainen:

"Multikulturalismi on asia, jonka vahingollisuuden ovat painokkaasti todenneet niin Englannin pääministeri kuin Saksan liittokansleri. Sitä vastaan taisteleminen on ajankohtainen ja tärkeä poliittinen tehtävä koko Euroopassa. Asian leimaaminen ajatusrikokseksi ja sanktioiden vaatiminen sen esittämisen johdosta on yksinkertaisesti taistelua demokratian perusperiaatteita vastaan. "

Äänestä

Miksi Isisläisiä vastaan ei voisi taistella, se on poliittinen idealogia
aivan kuten vasemmistolaisuus, oikeistolaisuus, sosialismi, kapitalismi, natiolismi, internatiolismi...jne.

Eikö niitä vastaan voi taistella?

Vai onko Isis jo poliittisena suuntauksena saavuttanut jostain syystä
sellaisen tabun aseman, ettei sen vastustaminen ole enää sallittua?

Miten ihmeessä sellaiseen asemaan pääsee?

Äänestä
  • Kun ei arvostella ja vastusteta, niin ehkä ISIS ei huomaa meitä tai tulee tänne hitaammin.

    Äänestä

Professori Vihavainen:

"Somessa on helppo havaita, että tällaiseen kampanjaan on erittäin helppoa vetää mukaan tyhmintä ainesta, joka ei yleensäkään tarvitse ajattelua mielipiteidensä muodostamiseen, vaan raakkuu lauman mukana. Niinpä vastuu onkin niillä, jotka oikeasti pystyvät ymmärtämään, mistä tässä on kysymys. Uskaltavatko he puolustaa demokratiaa silloinkin kuin siitä ei saa omalle puolueelle irtopisteitä? Tässä otetaan nyt miehestä mittaa."

Äänestä
  • Vastaus Vihavaiselle: Suomessa on aina ollut poliitikkojen johtava aate opportunismi ja vallassa olevan aatteen lammasmainen nuoleskeleminen.

    Äänestä

"Useimmat muistanevat ns. hihamerkkijupakan, josta paisutettiin valtava, kansainväliset mitat saavuttanut skandaali täysin valheellisin perustein."
Aivan, hyvin huomaa, että hyvävelipoliittineneliitti on jatkuvasti pelko persiissä persujen suhteen ja kaikki tilaisuudet puolueen mustamaalamiseen käytetään häikäilemättömästi hyväkseen.

Äänestä

Demokratia on sitä, että vain meidän mielipide on oikea !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dragutinovic kirjoitti:

Kas siinäpä jälleen naseva kirjoitus professori Timo Vihavaiselta. Suomessa on menossa massiivinen demokratianvastainen taistelu jossa kansanedustajan ilmaisuvapautta yritetään Vihavaisen mukaan törkeästi loukata.


http://timo-vihavainen.blogspot.fi/2015/07/kun-demokratia-ei-kelpaa.html

Haluaisin itse lisätä että tähän törkeyteen on nyt liittynyt melkoinen joukkoa opportunistisia ja luihuja persujakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu