Kipu verikokeesta

llepakili3

Ei yhtäkään asiallista vastausta löytynyt googlella, mitä pitää tehdä ja paraneeko itsestään ?

Kun minulta otettiin verikoe kyynärtaipeesta, niin saman tien tuli iso kipu ranteen nivelen kohtaan. Niinkuin sieläkin olisi pistetty pitkään neulalla. Tätä jatkui useita minuutteja.

Nyt 4 pv myöhemmin käsi on todella kipeä.
Ei ennen ole näin käynyt

6

7706

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcmgf

      Koitko pistohetkellä sähköiskumaisen kivun, joka levisi käsivartta pitkin? Ehkä neula osui hermoon? Mutta usein hermoonkin osuminen aiheuttaa kipua vain hetkeksi. Onko pistoalueella tai ranteessa, jossa kipu tuntuu turvotusta tai punoitusta?

    • dfhdfhdfh

      Ehkä kannattaisi soittaa terveysasemalle tai labraan? Tosin pidän hyvin epätodennäköisenä, että pistos olisi osunut hermoon. Etenkin jos suonet ovat pinnassa, niin neula koskettaa vain ihoa ja suonta. Tilanne voi olla hankalampi, jos suonet ovat syvällä ja labranhoitaja joutuu "kaivelemaan" löytääkseen verta. Et maininnut mistään verikokeen ottamisen vaikeuksista. Ilmeisesti et ole edes kovin rutinoitunut labrassa kävijä?

      En tiedä riittävästi hermojen anatomiasta, mutta voisiko kipu kuitenkin liittyä käden asentoon enemmän kuin itse pistokseen? Silloinhan tulee kunnon "sähköisku" jos vaikka iskee kyynärpäänsä johonkin. Eli onko sinulla jotain anatomisia liikkumisen rajoituksia, nivelet eivät suoristu normaalisti tms?

      Ainakaan Huslabin käsikirja ei tunnista kuvaamaasi komplikaatiota. Siinä ohjeena on, että komplikaatiosta soittanut ohjataan puhumaan labran osastonhoitajan kanssa, ja osastonhoitaja ohjaa hänet terveysasemalle lääkärinvastaanotolle.

    • aloittaja3

      En käy usein verikokeessa. Suonet on pinnassa. Olen terve ihminen ja siksi ihmetyttääkin. Vieläkin ranne kipeänä jos sitä rasittaa..prkl!
      Tuntuu niinkuin neulalla pistettääisiin nivelestä tai verisuonesta tai hermosta, ranteen sisäsivusta kuitenkin. Ja kipu tuli heti kun neula upposi käteen! Kipu ei mitenkään levinnyt vaan tuntui kuin yhden neulan sijasta olisin saanut jonkun kipua aiheuttavan, toisenkin pistoksen.

      Sanoin hoitajalle heti asiasta ja hän vain hymähti!

    • Anonyymi

      Minulla on nyt sama homma! Viikko sitten otettiin verikoe ja jäätävä sähistely ranteen ja kyynärtaipeen sisäsivussa myös pikkurilli puutunut... meneekö tämä itsestään ohi vai pitääkö mennä lääkäriin?

      • Anonyymi

        sulla niitä vaivoja riittää.


    • Anonyymi

      Vaikuttaa kyllä että hermoon on osunut.
      Mulla oli muutama vuosi sitten tippakanyyli ranteen kohdilla ja käsi tuli tosi kipeeks kyynärpäähän asti, sattui jopa kättä liikuttaessa.
      Sanoivat sairaalassa että paranee vuoden sisällä. No lähtihän se kovin kipu pois mutta edelleen on hermovauriota. Kun sormilla vetäisen ranteen kohdalta niin tuntuu aistimus menevän kyynärpäähän asti ja päinvastoin, kyynärpäästä koskiessa ranteeseen.
      Taisi jäädä ikuinen hermovaurio. Kipua ei onneksi ole.

      Monta vuotta sitten myös verikoetta otettaessa neula osui hermoon mutta ei onneksi jäänyt kipua jälkeenpäin. Mutta pistohetkellä sattui aika kovaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe