Olen mies ja minulla on ilmennyt verenkierto häiriöitä jaloissani. Monissakin kaupoissa myydään n. kiristämättömiä sukkia, mistään en ole löytänyt hyviä sellaisia.
Kiristämättömät sukat-mistä...
10
2321
Vastaukset
- Helppo_ratkaisu
Hanki itsellesi hyvät sukkahousut. Jos valitset ne oikein, niin ne eivät kiristä jaloista, vaan ainoastaan vyötäröltä.
- Käyttäjäkanssa
Kunnon tukisukkahousut.
http://www.eastin.eu/et-ee/searches/products/detail/database-rehadat/id-D_00293
- mies_tukisukkahousuissa
Itsellä on kanssa ongelmia jalkojen kanssa. Pari yötä on ollut vaikea nukkua, kun jalkaa särkee. Tänä aamuna laitoin sitten tukisukkahousut jalkaan. Kipu on jalasta pois lähes heti, mutta eihän nämä mitkään mukavat ole jalassa kuumalla ilmalla. Tukisukkahousut ilman mitään alushousuja jalkaan, ja sitten shortsit päälle. Tuollai ei ole ainakaan yhtään hiostavammat kuin lyhyet kalsarit ja farkut. Tukisukkahousut oli ihonväriset, mutta melko kiiltäväpintaiset. Kävin kaupassakin ostoksilla ja kävelin kaupungilla tuossa asussa. En ainakaan saanut mitään kommenttia tai edes outoja katseita.
- sukkahousumies
Kokemuksesta voin sanoa, että sukkahousut eivät kiristä, parantaa verenkiertoa, vie jaloista särkyä, lämmittää koleilla ilmoilla, estää tuulta ja ovat ennenkaikkea mukavan pehmeät verrattuna pitkiin kalsareihin. Pelkästään jo ohuet ns. naisten 20denin sukkahousut tuovat avun. Värejäkin on sellaisia ettei niitä välttämättä erota lahkeen alta, onko siellä iho vaiko sukkahousut. Kokeilkaa rohkeasti vaan.
- Transsupekka
Joo kokeilkaa satin ultra 10 den niin johan auttaa kummasti
- Anonyymi
Aivan samat kokemukset minullakin. Käytänkin nykyään sukkahousuja päivittäin. Ja parasta on kun niiden paksuuden voi valita säätilan mukaan. Kelille kuin kelille löytyy sopivat sukkahousut.
- Kokeilepumaa
Osta puman nilkkasukat. Niitä saa yleensä sittarista ja muista liikkeistä. Äidilläni on aika samahomma. Mutta jalkakivut loppu kun alkoi käyttää puman nilkkasukkia. Ovat tosi rennot eikä kiristä ja venyy jalassa.
- Anonyymi
Täältä löytyy hyviä puristamattomia sukkia:
https://www.sukat.com/sukat/naisten-sukat/naisten-kiristamattomat-sukat/
https://www.sukat.com/sukat/miesten-sukat/miesten-kiristamattomat-sukat/ - Anonyymi
Itse löysin hyvän vinkin netistä, mistä saa tilavia kiristämättömiä sukkia.
Ehkä en pysty auttamaan ihan nestepöhöttyneillä 40 litran maitotonkajaloilla kulkevia, mutta itse vanhempana miehenä löytyi tilavat joustavat ja kiristämättömät suomalaisen tehtaan sukat täältä:
https://kauppa.karkelonsukka.fi/
Tuo tehdas lienee jossain Turun lähettyvillä.
Jalkateräni ovat vanhempana lässähtäneet, päkiästä levinneet, jolloin käytän Saksan K-leveyden kenkiä. Myös M-kokoa joka on vieläkin leveämpi, löytyy saksan kaupoista, mutta aika vähän. Olen laihduttanut aika paljon, ja se on kaventanut nilkkojani hieman. Jo pyörii rannekellokin ranteessa, sen verran paljon olen nyt kevyempi ... eläkeukko jo yli 2 vuoden ajan.
Kengissä olen ostellut Ganterin kenkiä, merkki taitaa olla Itävallasta, mutta nettikauppa Saksassa. Malli Karl Ludwig on minulle paras. Se taitaa olla kalleinkin. Leveys siis K. Noissa on vetoketju sivussa sekä 5 reikäparin mittaiset nauhat.
Tuossa ei enää nyt näy suosikkiväriäni. Kyllä sitä joskus tulee, mutta luultavasti en tarvitse uusia kenkiä vähään aikaan aikaan, ehkä parin vuoden päästä kesällä.
https://www.ganter-schuhe.com/herren/?p=1&o=1&n=48&f=602|603|618|6003
Avena.de myy myös leveitä kenkiä, mutta itse sain sieltä K-leveyden kengät aika ahtaina, joten jouduin palauttamaan ostokseni. - Anonyymi
Parhaat sukat olen löytänyt hintaan nähden https://www.sukat.com verkkokaupasta! Toimituskin on erittäin nopea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16121674Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant478435Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va556135SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765762Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294796Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3144482HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.764401Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm784187"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153750Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071613