tulon- ja työnjako ei toimi

Kapinaa tarvitaan tai jotain muuta raakaa pelotetta, että ahneet alkaa jakaa työtä ja tuloa.
- tulohjako ja työnjako on vääristynyt ahneus-suomessa.
- ahneet rikkaat nyt ahneudesta avastuuseen, ,,, vain pelko auttaa jakaman, ( muu ei auta..)
758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ahneus vie kriisiin ja kapinaan,,,, niin se on menny ennekin ja sama toistuu....
ns. markkinatlous on yhtä tyhmä malli kuin kommunismi.

Äänestä

Tuo on just surullisinta, kun vihaa suunnataan vääriin tahoihin. suurin valtion verosyöppö ja korkeaa elintasoa muiden kustannuksella viettävä taho on julkishallinto

Äänestä

  • esim. naivistiseen monikulttuuri -mamu hurmokseen riittää rahaa -miksi ?

    Äänestä

  • asuntokeinotteluntuki kirjoitti:

    esim. naivistiseen monikulttuuri -mamu hurmokseen riittää rahaa -miksi ?

    maahanmuuttopolitiikka on yksi "musta aukko"-rahareikä, muttei sekään suurin. Vieläkin meni flipperin väärään taskuun.

    Täysipotti arvuuttelussa "superhuijari" löytyy julkishallnnon virastoista. En tunne teitä, mistä tuppukylästä olette, itäsuomesta ? länsisuomesta, lapista ? ristinummelta, janakkalasta, ivalosta, ei oikeastaan väliä. Jos haluaisin avata silmänne "todella", veisin teidät henkilökohtaisesti oman kaupunkien kaikkiin virastoihin ja näyttäisin teille useita parkkipaikalisia 40 000 euron autoja, korkkareilla käveleviä ylipalkattuja parikymppisiä kultakorutelineitä, armanin ja turon pukuja kantavia sliipattuja viiskymppisiä tyhjäntoimittajia puoluekirja povarissa, työhuoneita, kabinettejä, ym. niin paljon, ja kaikki verovaroista nyhdettynä, että te 3 tunnin retken jälkeen oksentaisitte kävelykadulle.

    mutta ei, useimmat teistä ei ole tutustuneet tämän maan todellisiin huijareihin. Iltalehden äkkirikastuneet, it miljönäärit ja veropakolaiset on useimpien ainoa tiedonlähde, ja yrittäjä on universumin ainoa "loinen". kadulla kulkeva clk mersu yhdistyy aivoissanne miljoonatiliä tienaavaan keikariin jenkkiläis-saippuasarjasta, jne. viha on niin sokea, kuin vain voi olla. työkokeilukin on jotenkin jonkun "yrittäjän salajuoni jossain". jos kadulla on kasa koirankakkaa, sekin on varmaan "lois-yrittäjän" syy.

    Äänestä

Samaa mieltä. Tämä systeemi ei vaan toimi enää. Pitäisi varmaan tehdä jotain muutakin kuin kirjoitella tänne.....

Äänestä

hallinto keveämmäksi. - ja tasaverot suuremmiksi rikkaille --- reiluus reiluus...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahneustalous kirjoitti:

Kapinaa tarvitaan tai jotain muuta raakaa pelotetta, että ahneet alkaa jakaa työtä ja tuloa.
- tulohjako ja työnjako on vääristynyt ahneus-suomessa.
- ahneet rikkaat nyt ahneudesta avastuuseen, ,,, vain pelko auttaa jakaman, ( muu ei auta..)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu