Kyykyn ongelmana heikko ykkönen!

minimanimoni

Alusta asti olen ollut heikko tekemään kyykyssä maksimiykkösiä. 90% painoilla pystyn tekemään hyvällä tekniikalla vielä helposti 6-8 toistoa, mutta voi tavaton jos pitää lisätä painot sinne 95-100% tasolle, niin ihan kuin lihaksisto ja hermosto kiusallaan lopettaisi yhteistyön kanssani. Vai onko kyse esim. selän heikosta rakenteesta eli en vaan pysty nostamaan enempää?

Onko niin, että ykkösiä treenatessa pitää todellakin tehdä kaikki 85% painot ykköstoistoina, jotta keho oppii käyttämään niitä resursseja hyväksi?

Penkissä taas viitossarjat ovat parasta ykköstreeniä itselläni. Myöskin mavessa maksimiharjoittelussa vaste ykköseen on paljon kyykkyä parempi.

Niin ja se kyykyn ykkönen on siis 135 kg polvisiteillä. Eli ihan paska 75 kg äijälle. Kuitenkin 105 kilolla on pystynyt tekee 12 toistoa.

5

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hermotusta

      Vaikuttaa siltä että olet lähinnä bodaillut aiemmin? Eli jos nyt ei ihan ykköspuristuksinakaan sarjoja tehdä, niin lähde kasvattamaan ensin määrää vaikka silleen, että otat 6*3*80% ekalla viikolla. Sitten 6*4*80% tokalla ja siitä eteenpäin aina 6*6*80% sarjaan. Toinen kyykkytreeni viikossa nopeusvoimana esim 6-8*2*60-80%

      Tuon perusvoimanostatuksen jälkeen rupeat lyömään lisää rautaa ja vähentämään työtä. Esim. eka viikko 5*5*85% toka viikko 4*4*90%. kolmas viikko 3*3*95% ja neljäs viikko 2*2*100% ( eli vanha maximisi!) Aika jyrkkä ja lineaarinen nousu, mutta monelle tuo on ollut toimiva. Ja nopeusvoimakyykky sitten niillä kevyillä kakkosilla ja isoilla sarjamäärillä.

    • squazt

      Normaalia. Itse saan 10x150 kiloa tiukasti kun hengittää viimeisten toistojen välissä reippaasti mutta tiukka ykkönen on vain 170. Ykkönen paranee vain tekemällä raskaita ykkösiä, yli 5 sarjat eivät ykköstä kasvata.

      • voimax

        Hei,ongelma on että et harjoita 1 kun se painaa vaan tykkäät tehdä ilmapullia 10 sarjoja,heitä pois nuo 10 sarjat,niillä ei pääse isoihin Rautoihin.


    • ldkföa

      Missä vika, ettei kyykky nouse, pettääkö tekniikka? Keskivartaloon jerkkua?

    • Blueteam

      meikä kyykkää aina alasti liikennekartioon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      100
      2603
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1002
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      43
      897
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe