Alusta asti olen ollut heikko tekemään kyykyssä maksimiykkösiä. 90% painoilla pystyn tekemään hyvällä tekniikalla vielä helposti 6-8 toistoa, mutta voi tavaton jos pitää lisätä painot sinne 95-100% tasolle, niin ihan kuin lihaksisto ja hermosto kiusallaan lopettaisi yhteistyön kanssani. Vai onko kyse esim. selän heikosta rakenteesta eli en vaan pysty nostamaan enempää?
Onko niin, että ykkösiä treenatessa pitää todellakin tehdä kaikki 85% painot ykköstoistoina, jotta keho oppii käyttämään niitä resursseja hyväksi?
Penkissä taas viitossarjat ovat parasta ykköstreeniä itselläni. Myöskin mavessa maksimiharjoittelussa vaste ykköseen on paljon kyykkyä parempi.
Niin ja se kyykyn ykkönen on siis 135 kg polvisiteillä. Eli ihan paska 75 kg äijälle. Kuitenkin 105 kilolla on pystynyt tekee 12 toistoa.
Kyykyn ongelmana heikko ykkönen!
5
184
Vastaukset
- hermotusta
Vaikuttaa siltä että olet lähinnä bodaillut aiemmin? Eli jos nyt ei ihan ykköspuristuksinakaan sarjoja tehdä, niin lähde kasvattamaan ensin määrää vaikka silleen, että otat 6*3*80% ekalla viikolla. Sitten 6*4*80% tokalla ja siitä eteenpäin aina 6*6*80% sarjaan. Toinen kyykkytreeni viikossa nopeusvoimana esim 6-8*2*60-80%
Tuon perusvoimanostatuksen jälkeen rupeat lyömään lisää rautaa ja vähentämään työtä. Esim. eka viikko 5*5*85% toka viikko 4*4*90%. kolmas viikko 3*3*95% ja neljäs viikko 2*2*100% ( eli vanha maximisi!) Aika jyrkkä ja lineaarinen nousu, mutta monelle tuo on ollut toimiva. Ja nopeusvoimakyykky sitten niillä kevyillä kakkosilla ja isoilla sarjamäärillä. - squazt
Normaalia. Itse saan 10x150 kiloa tiukasti kun hengittää viimeisten toistojen välissä reippaasti mutta tiukka ykkönen on vain 170. Ykkönen paranee vain tekemällä raskaita ykkösiä, yli 5 sarjat eivät ykköstä kasvata.
- voimax
Hei,ongelma on että et harjoita 1 kun se painaa vaan tykkäät tehdä ilmapullia 10 sarjoja,heitä pois nuo 10 sarjat,niillä ei pääse isoihin Rautoihin.
- ldkföa
Missä vika, ettei kyykky nouse, pettääkö tekniikka? Keskivartaloon jerkkua?
- Blueteam
meikä kyykkää aina alasti liikennekartioon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5877696Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3342916Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3912089- 1281307
- 311253
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41179Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1041057- 911053
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h641023- 44892