Palkanalennukset tuovat vain lisää työttömiä tähän maahan ja valtion ja kuntien verotulot vähenevät. Vaikutus on sama tehdäänkö se työajan lisäyksenä vai suorana palkanalennuksena. Työajan lyhennys antaa työnantajille irtisanoa porukkaa, kun pienempi porukka pystyy tekemään samat työt!
Kaikki suomalaiset työntekijät ja työttömät nouskaa äänekkäästi vastustamaan tällaista kehitystä.
Mieluummin työtä jaetaan ja puhutaan lyhemmistä työajoista, jotta työttömätkin pääsivät leivän syrjään kiinni.
Kaikki suomalaiset työntekijät ja työttömät nouskaa äänekkäästi vastustamaan tällaista kehitystä.
Mieluummin työtä jaetaan ja puhutaan lyhemmistä työajoista, jotta työttömätkin pääsivät leivän syrjään kiinni.
Vastaukset 10
Vanhimmat
EI ja EI ja EI
Se on Kreikan tie.
Ei todellakaan palkanalennuksia. Sillä ei Suomi nouse.
Suomi nousee vain sillä, että on ylivertaisia tuotteita, joita myydä.
Kaikki suomalaiset vastustamaan palkanalennuksia!!!!!!!!
Koko yhteiskuntasopimus on suunniteltu köyhien elämän kurjistamiseen.
vaaditaan ero EU,sta ja palataan omaan rahaan, sillä luodaan työpaikkoja ja saadaan verotuloja joilla velatkin maksetaan.
Suomi oli veloissa sotien jälkeen mutta 80 luvulla velat oli melkein maksettu ja ne maksettiin juuri siksi että meillä oli oma keskuspankki josta valtio sai lainaa ja perusti työpaikkoja,
Valtionyhtiöt, on kirosana tämän päivän päättäjille mutta ilman niitä emme olisi koskaan olleet hyvinvointivaltio,
joka nyt tehdyillä päätöksillä halutaan tuhota,
valtionyhtiöiden tuotto kun tulee koko kansan käyttöön eikä vain yksityisten taskuun.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1338
Irti EU,sta ja eurosta, niin saadaan taloutemme kuntoon.
Liian moni hyvätuloinen hyötyy EU:sta ja hyväveliverkosto on voimissaan. En usko että tule tapahtumaan vaikka ero olisi tavallisten tallaajien kannalta hyvä asia.
Suomalaiset yhtä hölmöjä kuin kreikkalaiset. Mistään ei luovuta. Arvonlisäveronkin korotus pantiin suoraan turistien maksettavaksi ja näin kaikkoaa turistitkin rahoineen.
Tässä jälleen yksi syy taloudellisiin ongelmiin.
Entinen toimitusjohtaja ihmettelee Portugaliin veroja paenneiden vuorineuvosten moraalia. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015080120118625_uu.shtml
Suomalaiset eivät ymmärrä, että nyt pitää kurjistaa köyhienkin elämää.
Jos joskus talous paranee, voi taas ruveta vaatimaan ja lakkoilemaan.
Joo yhteiskuntasopimus ja kenen etuja siinä ajetaan. Juurihan saatiin tietää johtajien huimista palkankorotuksista. Maatalous ei ole osallistunut lainkaan tähän eihän tällainen rehellistä ole. Mitä seisoo hallitusohjelmassa. Maksumiehiksi eläkeläiset tulonsiirtojen varassa elävät vammaiset työttömät vähävaraiset kyöhompien eläkeläisten asumistuen karsiminen on todella sairasta ja irvokasta. Tällainen ei saa toteutua!!!
Missäs on eduskunnan vastuu???
Lomaillaan vuodessa lähes5kk täydellä palkalla ja yleensä istunnot on nelipäiväisiä. Jos työtä tulee tehostaa. Eduskunta työhön ja lomat niinkuin muillakin.
Ei mitään palkanalennuksia eikä työajan pidennyksiä juurihan tuli tieto että johtajien palka ja bonukset ovat nousseet hirveästi. Tiedämme hyvin missä pelivaraa on!
Tein työnantajan kanssa diilin. Sain pitää työpaikkani, kun teen päivässä 9 tuntia töitä 8 tunnin palkalla. Eli noin yksi tunti päivässä on ns. taksvärkkitunti työnantajalle. Näin on menty jo toista vuotta.