gallup mitä teet 5 vuoden päästä

Moniko meistä kaikista pitkäaikaistyöttömistä on ajatellut muuttaa todennäköisyyksiä olla 5 vuoden päästä jotain muuta kuin työtön tai työkokeilussa ja miten ?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Aion olla ylpeä työtön.

Äänestä

Miksi sitä työttömyyttään lopettaa? Kun on niin mukavaakin.

Äänestä

Olen pitkäaikaistyötön, en ennustaja.

Äänestä

Mitä se töihin hyövää? Eikö ne ole pidentämässä työaikaakin,jotta meille työttömillekkin sitä tuohta riittäisi välttämättömiin menoihin.

Äänestä

Enpä mittään tee, eiköpähän tuet kuiteskii säily samoina työmarkkinatukea saavalla.

Äänestä

Olen joko opiskelemassa ammatillista koulutusta, tai palkkatöissä, tai työttömänä. Sitä en osaa ennustaa. Mutta sen osaan, että ilmaiseksi ilman työsopimusta en ole töitä tekemässä - en siis kuntouttavassa tai työkokeilussa. Siitä voitte olla varmoja. Tosin toivottavasti 5 vuoden päästä näitä ei enää koko systeemissä olekkaan.

Äänestä

Lähihoitajana mielenterveys- ja päihdetyössä.

Äänestä

Eläkkeellä. Kunta pitää huolen että pysyy ansiosidonnaisella siihen asti.

Äänestä

Vieläkin pitkäaikaistyöttömänä. Miten tulevaisuus parantaa keski-ikäisen ikävamman? Taloustilanne Suomessa tai ulkomailla ei myöskään huimasti muutu, ellei huonommaksi.

Äänestä

Toivottavasti töissä täysin eri alalla mihin olen kouluja käynyt tähän mennessä. Eli koulu kutsuu ensin.

Äänestä

minä paistan nuotiolla kokoomus sdp vihreitä ahneita , nälkäänsä nääs syö vaikka pskaa.

Äänestä

Alan vaihto ensin koulutuksen kautta ja sitten töissä tai työharjoittelussa. Kuten tuntemattomassa sotilaassa sanottiin: "Ei saa jäädä tuleen makaamaan!"

Äänestä

Spämmään paskaa ja runkkaan täällä, ellei minua taas passiteta suljetulle.

Äänestä

kolkkaa aina kohdatessa se kokoomus-sdp-vihreä-kepu ahne.

Äänestä

Viiden vuoden päästä ollaan vanhimmat eläkkeellä ja loput ensin koulussa ja sitten töissä almost everybody.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietovisazzzzz kirjoitti:

Moniko meistä kaikista pitkäaikaistyöttömistä on ajatellut muuttaa todennäköisyyksiä olla 5 vuoden päästä jotain muuta kuin työtön tai työkokeilussa ja miten ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu