”Israelin turvallisuusministeristö on myöntänyt maan turvallisuuspalveluille luvan vangita äärijuutalaisia jopa vuosiksi ilman syytteitä. ”
”Tuhannet israelilaiset ovat osoittaneet mieltä viikonloppuna äärijuutalaisten hyökkäyksiä vastaan sekä osoittaakseen huolensa radikalisoituneesta ja väkivaltaisesta äärilaidasta, jonka vaikutusvallan he pelkäävät kasvavan maan uskonnollisessa yhteisössä.”
http://yle.fi/uutiset/netanyahu_vannoo_nollatoleranssia_aarijuutalaisille__viranomaisille_uusia_keinoja_ekstremismin_kitkemiseksi/8198707
Israelissa nollatoleranssi äärijuutalaisille
25
<50
Vastaukset
Ääri- ja uskonnollisessa yhteisössä.......
Kas kummaa, mutta kukaan ei ole vienyt pedofilipaaveja vankilaan. He ovat lain yläpuolella.
Eikä kukaan osoita mieltään. Ehkä sinä aloitat.
Nyt Vatikaani vapisee.>Kas kummaa, mutta kukaan ei ole vienyt pedofilipaaveja vankilaan.
Kuten esimerkiksi keitä paaveja?
>He ovat lain yläpuolella.
Mitäpä tiedät Vatikaanin laista? Se on itsenäinen valtio.
' Kuten esimerkiksi keitä paaveja ?'
"Paavi sanoi kirkon olevan tietoinen vahingoista ja vakuutti, että ongelma käsitellään ja sanktioita asetetaan. Fransiscuksen mukaan hyväksikäyttöön syyllistyneitä pappeja on "aika monta".
http://yle.fi/uutiset/paavi_franciscus_pyysi_anteeksi_pappien_harjoittamaa_lasten_hyvaksikayttoa/7187076Onhan tuo tiedetty kauan aikaa, mutta minkään maan laki, kuten Italian esimerkiksi, ei
ylety Vatikaaniin .
Vatikaani pitää saattaa normaalin lain alaisuuteen. Olevinaan pyhä istuin ja suojelee rikollisia kuten vaikka natseja aikoinaan.- KTSEiKirj
Vatikaanissa pedofiilipappien tutkiminen kuuluu Uskonopin kongregaatiolle. Toki vaarana voi olla sellaiset mafiamaiset "meidän kesken" jaettavat "hyvävelituomiot". Nykyinen paavi ainakin jämäkästi puhuu:
http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/649736/Paavi Pedofiilipapeilla rienaava kultti Kas kun et huomannut uutista, että israelilaismiljonääri on ehdottanut, että pakolaisille pitäisi perustaa oma valtio, ja Suomessa olisi hyvin tilaa. Onko hyvä idea ?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015080420129882_ul.shtml- KTSEiKirj
Huomasin kyllä ja kysyisin häneltä ensimmäiseksi, maksaako hän ystävällisesti aloituskustannukset?
Eikö siellä sanottu, että miljonäärit ja miljardöörit kokoavat rahoituksen.
Menet vaan kotoutuspuuhiin niin voit päästä osingoille. Jos siitä tulee peräti pörssiyritys, niin eipä tiedä, voit kuolla hyvinkin rikkaana.
- SenhaluanNähdä
Israelilaiset ovat aina olleet "uppiniskainen kansa" Jumalan silmissä.
Se kansa joutui kärsimään epäjumalien palvonnan johdosta ,rikkoessaan
kaikki lupauksensa YAHWElle. Nyt heillä on "omia rotuongelmia"venäjän
juutalais-väestöä kohtaan, joita kanta-israelilaiset inhoavat. Ortodoksi-
papisto on taas kovin USAn siionisteja vastaan. Israel on pahempi sulatus-
uuni kuin USA. Lännellä ollaan sentään avoimesti rasisteja, toisin kuin
israelissa joka on maapallon "silmätikkuna". Muuttakoot venäjän-juutalais-
väestö suomeen, niin suomikin saa maistaa miten on elää Jumalan
esikoiskansan keskuudessa alati alakynnessä kauppiaiden armoilla. - MennyttäKaluaon
Mamu-propleemat eivät ole mitään verrattuna ylimielisiin, muka itse
kaikkivaltiaan Jumalan YAHWEn esikoiskansaan. Voi hyvä sylvi, kun on
edessä hirmuista sekoilua, jos niin käy. Johan israelilaiset ostavat LAPPIA
lomakohteekseen, siittä vaan jatkoa, niin hyvä tulee."Ei koske MEITÄ ".
- SyvästiHuolestunut
fari.g on näköjään sitä mieltä että äärijuutalaisia ei saa laittaa kuriin ja kannattaa heidän väkivaltaisia tekojaan, uskomatonta. Tänään juuri ilmoitettiin että nyt oli sitten kuollut tämän poltetun lapsen perheenisä ja vaimo ja toinen lapsikin ovat henkihieverissä.
Syvästi huolestuneelle...
Huudetaanko kuorossa: Ristiinnaulitkaa ristiinnaulitkaa...
Toisaalta..
Filippuksen evankeliumissa puhutaan kyllä tulikasteesta ja koraanissa myös.- lisääLisää
napalmia naisten ja lasten niskaan,
fasisteille popcornia...
Johannes Kastaja, joka oli Uuden testamentin ensimmäinen kastaja sanoi, että hän kastaa ihmisiä vedellä parannukseen, mutta Jeesus kastaisi uskovat Pyhällä Hengellä ja tulella
- yxlukijavaan
Näppärä harhautus pois asiasta. Siirrytään katolilaisuuteen. Miksi? Onko aihe liian arka vai.
Kaikki me olemme syntisiä ja Herran kirkkautta vailla. Tämän olen oppinut kristityiltä, näppärä kun olen.
- yxlukijavaan
Suollat Raamatun lauseita ja kuitenkin kannatat väkivaltaa. En usko alkuunkaan siihen että tuntisit Jumalaa minkään vertaa.
Tuo lapsellinen Raamatunlause heitto kertoo epätoivostasi joutuessasi ansaan. Et näköjään ymmärrä sitä että synneistä joutuu maksamaan niin uskova kuin uskotonkin jo täällä maanpäällä lakien mukaan. Koskee myös sinua puolustaessasi väkivaltaa.
Kuka on äärijuutalainen ? Millainen henkilö hän on ?
Onko hän ääriuskovainen, äärikansallimielinen, vai mikä ?- yxlukijavaan
Sellainen joka lukee kuin piru Tooraa. vrt: piru Raamattua.
- saivariSeONKyvytön
täyttä kapo ainesta...
Te ette siis tiedä millainen henkilö on äärijuutalainen ?
Miksi pidätte älämölöä asiasta, josta ette tiedä mitään.
Linkissä sanotaan, että Netanjahu aikoo laittaa 'nollatoleranssi äärijuutalaisille'.
Te olette sitä mieltä, että hyvä hyvä.
Netanjahu on sionisti, joten sionistiko ei nyt olekkaan väärässä ?
Teillä mieli muuttuu aina sen mukaan, mitä joku tekee jollekkin juutalaiselle.
Ensin haukutaan sionisti maan rakoon, mutta sitten kun ' tämä sionisti' aikoo kurittaa juutalaista hänestä tuleekin sankari.- KTSEiKirj
Sinä tiedät varsin hyvin mikä on "äärijuutalainen". Vastaava asia kuin "äärimuslimi" joita muslimimaissa on jo pitkään kohdeltu nollatoleranssin mukaan.
Kumpaakaan et haluaisi tavata. - Rajanveto
KTSEiKirj kirjoitti:
Sinä tiedät varsin hyvin mikä on "äärijuutalainen". Vastaava asia kuin "äärimuslimi" joita muslimimaissa on jo pitkään kohdeltu nollatoleranssin mukaan.
Kumpaakaan et haluaisi tavata.on kyllä sinullakin hakusessa. Ihannoit Hamasia. Eikö se tosiaan edusta äärimuslimia? Juutalaisten puolelta olet puolestaan kertonut, että hyväksyt Naturei Kartan ajatukset. Suosit pelkkiä ääriliikkeitä.
Israelin pääministeri on nimennyt pahimmat oman puolen tihutyöntekijät juutalaisiksi terroristeiksi. Siinä on selkeä kannanotto.
En todellakaan tiedä, olen aina luullut, että hasidit ovat ääriuskonnollisia juutalaisia. Ja hehän eivät tartu aseisiin ollenkaan, MUTTA NYT , kuten jessekin sanoi, menkää ja ostakaa miekka. Joskus sitä "mies repee" , jos näin voisi sanoa.
" Kumpaakaan et haluaisi tavata."
Kyllä haluaisin, varsinkin sen äärijuutalaisen, olisi jännä tietää mitä hän ajattelee. Taidan mennä vankilaan tapaamaan ja viedä vettä.
Jos sitten joskus joku kysyy, että kävittekö katsomassa kun olin vankilassa, niin voisi vastata, että kävinpä hyvinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282527- 1142116
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?971803- 1221799
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91547Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161381128Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891031Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu201002Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987