Itselläni on ollut hyvä isä

jaana.o

Itselläni on ollut aivan normaali tavallinen isä, miten sen voisi sanoa. Hyvät hermot. Sen huomaa ja osaa arvostaa ainakin silloin kun näkee toisenlaisen miehen. En ymmärrä miksi olen ottanut aikoinani tuon sorttisen huonohermoisen kumppanin. Nyt on hän on lasten isä. Paha ihminen, perimmiltä olemukseltaan. Äitinsä (anoppini) on paha myös, joten eiköhän se sitä kautta kulje opittuna mallina ja geeneissä. Omia lapsiani säälin, ja tässä vaiheessa kenenkään on turha viestitellä erosta tai kuinka olen huono ihminen kun en eroa lasteni tähden. Se nyt ei vain käy päinsä, elämäntilanteessani, koska olen ensinnäkin työttömyyseläkkeellä, joten jo rahalliset syyt painavat.
Pahinta on ne huutamiset, joilla kontrolloi perhettä. Haukkumiset, jotka kohdistuvat minuun, ei lapsiin, mutta lasten kuullen. Sitten on manipulointia jopa lapsilleen, että äidin vuoksi tein nyt näin, äidin vuoksi saan huutaa jne. Olen lukenut huutamisen aiheuttamista traumoista. Pitkään jatkuneena se traumatisoi.
Tällainen mieshän on narsisti.
Te, jotka samaistuitte tähän, tehkää jotakin perheenne vuoksi. Älkää jääkö jos ei ole ihan oikeasti pakko.

2

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justjustj

      Sinun ei ihan-aikuisten-oikeesti ole mikään pakko jäädä, muuta kuin oman pääsi sisäinen pakko. Ja lapsien vuoksi joudut loppuelämäsi suremaan, heidän elämänsä menee parhaillaan pilalle silmiesi edessä, korviesi kuullen. Sanoisin että sinä mahdollistat lastesi traumatisoinnin päivittäin, niin sinä juuri!
      Suomessa harvempi työttömyyseläkeläinen on nälkään kuollut, lasten kanssa tai ilman. Vai kulissitko tässä kaipaavat kannatteluasi??

    • turhaanarinaa

      Köyhyys valituksen vuoksi tein vuoden kokeilun jossa eli 12 kk toimeentulotuen kokoisella kuukausi budjetiia koko vuoden.
      Jos ei ole tuloja on toimeentulotuki määrä 2015 485 €/kk oikeus saada Kelasta. (itse käytin säästyneet rahat uusimalla kaikki kodin koneet ja laitteet sitten kun vuosi oli täynnä)
      Raha ja pienet tulot eivät ole mikään syy pilata lasten elämää.
      Sääliä et saa olet esimerkki siitä että "Jokainen on oman onnensa seppä."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1732
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe