Evolutionisteilla on usein tapana sanoa, että mitään yliluonnollisia tapahtumia ei ole olemassa. Kaikille löytyy luonnollinen selitys ja ovat seurausta luonnonlaeista jne.
Jospa nämä itsessään viisaat evolutionistit sitten selittäisivät kuinka ensimmäinen atomi syntyi tai kehittyi maailmankaikkeuteen tieteellisin menetelmin? Toiseksi he voisivat selittää, kuinka painovoima syntyi luonnontieteen menetelmin?
Tiedän, että nämä ovat kiusallisia kysymyksiä evoluutioon uskoville ja ateisteille, koska vastaukset edellyttävät sen tunnustamista, ett' ne eivät voi syntyä ns. luonnollisella tavalla, vaan edellyttävät yliluonnollisen Jumalan olemassaoloa ja Hänen yliluonnollista luomistyötään.
Kaikki aine koostuu atomeista ja siksi, ilman Jumalaa ja kreationismia ei olisi olemassa mitään, joka edellyttää atomien ja painovoiman olemassaoloa. Koko maailmankaikkeus on siten Jumalan ja kreationismin seurausta. Ilman kreationismia ei siten voisi olla edes evoluutioteoriaa, evolutionisteja, tiedettä eikä tieteellisiä todisteita mistään asiasta.
"Alussa loi Jumala taivaan ja maan." (1.Moos.1:1)
Kaikki on kreationismin seurausta
15
66
Vastaukset
- Haise_ketulle
Lue vaikkapa Kari Enqvistin kirja "Ensimmäinen sekunti".
Tiedän ettet tule sitä tekemään, koska eihän sinua oikeasti kiinnosta tiede ja sen tutkimustulokset. Olethan kuitenkin vain valehteleva hihhulivajakki.- kjshkgg
Kari Enqvist on julkisesti myöntänyt että hän ei tiedä.
- Olet_idiootti
kjshkgg kirjoitti:
Kari Enqvist on julkisesti myöntänyt että hän ei tiedä.
Älä vajakki valehtele!
- Tietäväinen
Evoluutio ei ole tiedettä.
- miksi-olisi-kiusallista
Ensimäisten alkeishiukkasten synty ja siten myös atomien syntyprosessi on tarkasti selvitetty. Etkä tiennyt?
Gravitaatio taas johtuu massan kaareuttamasta avaruudesta, kuten Einsteinin yleinen suhteellisuusteoria osoittaa.
Kysymyksissäsi ei ole mitään muuta kiusallista kuin niiden paljastama tietämättömyytesi aiheuttama myötähäpeä.- kdfjgkgk
Joo, on se selvitetty: Jumala loi taivaan ja maan.
Se selvitettiin jo tuhansia vuosia sitten. - Uskon-harha
kdfjgkgk kirjoitti:
Joo, on se selvitetty: Jumala loi taivaan ja maan.
Se selvitettiin jo tuhansia vuosia sitten.Ja missä ne todisteet jumalasta luuraavat vieläkin. Tiede ei tarvitse sellaista muuttujaa minkään asian selitykseksi.
- gksjsg
Sellaista henkilöä kuin tiede ei ole joten ei se olematon tietenkään mitään tarvitse.
- Vajakille
gksjsg kirjoitti:
Sellaista henkilöä kuin tiede ei ole joten ei se olematon tietenkään mitään tarvitse.
Myöskään sellaista henkilöä kuin aurinko ei ole olemassa. Joten logiikkasi mukaan sekin on olematon.
- ja_evokki_uskoo
Uskon-harha kirjoitti:
Ja missä ne todisteet jumalasta luuraavat vieläkin. Tiede ei tarvitse sellaista muuttujaa minkään asian selitykseksi.
Jumalasta on todisteet luonnossa.
- Vajakille
ja_evokki_uskoo kirjoitti:
Jumalasta on todisteet luonnossa.
Ei ollu. Tulin sieltä juuri sisälle.
- mb85e
Mutta evoluutiosta oli, kun mahtavan dinon jälkeläistä puussa visertelemässä.
- uskonto_se_on
Evolutionistit voivat sanoa ihan mitä tahansa rakkaan teoriansa pönkittämiseksi. Se vasta olisikin yliluonnollista kun evolutionisti sanoisi jotain kriittistä evoluutioteoriaa kohtaan.
Evoluutioteorian pyhyyttä ei mikään eikä kukaan saa loukata millään tavalla.
Se on yhtä sidottua kuin katekismuksen sanat: "minä uskon ....".
Evoluutioteoria on tieteelliseen asuun pantu uskoa.
(tosin tuon tieteen paikan saa pseudotiede)
Evoluutioteoriaa voisi verrata täysin budhhalaisuuteen. Tarkka tutustuminen budhhalaiseen filosofiaan osoittaa sen, että sekin uskomus tulee toimeen ILMAN jumalaa. Ateistinen budhhalaisuus (budhismi) on mahdollista.
"Ismit" eivät välttämättä tarvitse jumalia.- olet-pihalla
Toki evoluutioteoreetikot ovat eri mieltä asioista ja kritiikkiä harrastetaan paljonkin, kuten kaikessa tieteessä. Se juuri on tieteen vahvuus.
Kun kreationisti saarnamiehesi lausuu jotain, kuka teistä sitä kritisoi. Se niellään nahkoineen ja karvoineen ja huudetaan vielä hallelujaa päälle.
Evoluutioteoria on vankkaa monitieteellistä tiedettä, johon kuuluu myös kritiikki. Katekismuksen "Minä uskon..." on uskontoa, ei tiedettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83533659Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2273024Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy622501Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1781552Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har241474Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään631433Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast31398Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141035- 611012
- 93955