Kysymys helareille ja muillekkin...

-Miten on, onko sellainen uudestisyntynyt joka on äänestänyt puolueita kokoomus, keskusta tai perussuomalaiset?

-Jos siunaa/hyväksyen esivallan eli hallituksen toimet tietoisesti ja samalla kuitenkin köyhiin kohdistetut leikkaukset ovat kaikkien tiedossa?

-Onko mielestänne nykyinen hallitus raamatullisesti Jumalan valitsema esivalta ja onko siis sitä kunnioitettava vaikka Jeesuksen opetus onkin todellisuudessa ihan muuta?

Jos käy äänestämässä ja on tietoinen että poliitikka on juonittelua, valehtelua, pettämistä, jopa rasismia, politiikka aiheuttaa sotia, tappamisia jne... Voiko sellaisessa olla mukana uskovana henkilönä.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Jeesus ei voinut syntyä juutalais- valtiossa. Koska silloin hänet olisi kivitetty. Jos Jeesus olisi kuollut kivittämällä, niin Eevalle annettu lupaus ei olisi toteutunut, eikä syntimme sovitettu. Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, hän itse tuli kiroukseksi meidän puolesta, sillä kirjoitettu on: “Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu.” Ristillä kuolleen Jeesuksen veressä on meillä ja Daavidin suvulla ja Jerusalemin asukkailla avoin lähde syntiä ja saastaisuutta vastaan.
Rooman valta oli siis Jumalan asettama ja ilman sitä, Jeesus olisi syntynyt Nasaretissa ,eikä Betlehemissä. Tuolloin esivalta, oli, kuin olikin Jumalan asettama vaikka Juutalaiset eivät sitä ymmärtäneet.

Meidän tulee siunata ja rukoilla esivaltamme puolesta,että elon Herra auttaisi heitä kaikessa ja, että rauhalliset ajat saisivat jatkua. Toivottavasti emme ala kapinoimaan esivaltaa vastaan niinkuin Juutalaiset tuolloin tekivät ja sen seurauksena heidät sitten karkoitettiin maanpakoon.
suhtautua valtiovaltaan

Äänestä
  • Vai oli itse Jumala asettanut Rooman vallan, joka palvoi useita eri jumalia ja alisti juutalaisia.

    Valtiovaltako on aina Jumalan asettama?

    Jerusalemissa ovat asiat olleet huonosti jo hämmästyttävän pitkään. Jumala ei ole siiä kaupungista paljoa välittänyt. Muslimithan siellä valtaa pitävät, eivät juutalaiset tai kristityt varsinkaan.

    Aloittaja kysyy tärkeää asiaa: olisiko jo tullut aika, että kristityt alkavat elää oppiensa mukaan?

    Äänestä

  • Roomalaiskirje:
    13:1-3 Jokainen olkoon alamainen sille esivallalle, jonka vallan alla hän on. Sillä ei ole esivaltaa muutoin kuin Jumalalta; ne, jotka ovat, ovat Jumalan asettamat. Sentähden, joka asettuu esivaltaa vastaan, se nousee Jumalan säätämystä vastaan; mutta jotka nousevat vastaan, tuottavat itsellensä tuomion. Sillä hallitusmiehet eivät ole niiden pelkona, jotka tekevät hyvää, vaan niiden, jotka tekevät pahaa. Jos siis tahdot olla esivaltaa pelkäämättä, niin tee sitä, mikä hyvää on, ja sinä saat siltä kiitoksen;

    Äänestä

  • asiallisesti kirjoitti:

    Roomalaiskirje:
    13:1-3 Jokainen olkoon alamainen sille esivallalle, jonka vallan alla hän on. Sillä ei ole esivaltaa muutoin kuin Jumalalta; ne, jotka ovat, ovat Jumalan asettamat. Sentähden, joka asettuu esivaltaa vastaan, se nousee Jumalan säätämystä vastaan; mutta jotka nousevat vastaan, tuottavat itsellensä tuomion. Sillä hallitusmiehet eivät ole niiden pelkona, jotka tekevät hyvää, vaan niiden, jotka tekevät pahaa. Jos siis tahdot olla esivaltaa pelkäämättä, niin tee sitä, mikä hyvää on, ja sinä saat siltä kiitoksen;

    Paavalin aikaan kristinuskoa kehitettiinkin nimenomaan niin, että siitä voisi tulla koko Rooman valtakunnan uskonto. Jeesus ei koskaan olisi sanonut noin.

    Lisäksi on outoa väittää, ettei Jeesus - eli itse Jumala - olisi voinut juutalaisvaltiossa toimia niin kuin oli tarkoitettu. Että Jumala tarvitsi roomalaisia avukseen itsensä tappamisessa.

    Äänestä

  • Gal 1:8-12 "Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu.

    Ihmistenkö suosiota minä nyt etsin vai Jumalan? Tai ihmisillekö pyydän olla mieliksi? Jos minä vielä tahtoisin olla ihmisille mieliksi, en olisi Kristuksen palvelija. Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista; enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan Jeesus Kristus on sen minulle ilmoittanut."

    Apostoli Paavalin kautta Jumalan Pyhä Henki ilmoitti pakana kansoille millä ehdoilla ihminen saa synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.

    Äänestä

Eivätkös kristityt ole aina olleet poliittisesti oikeistolaisia? Siis herraskansaa ja rikkaiden oikeuksista kiinni pitäviä? Köyhiä autetaan silloin, kun sillä saa itselle hyvää näkyvyyttä ja mainosta. Duunareiden ja köyhien asiaa ajavia vasemmistolaisia aatteita pidetään vaarallisina ja aina ollaan vaahtoamassa kommunismista - vaikka juuri kommunismiinhan jopa Jeesuskin kannusti sanoessaan, että ihmisten tulee luopua omaisuudestaan.

Paras köyhäinapu olisi kirkollisveron lakkauttaminen. Ne rahat voitaisiin kerätä veroina apua tarvitseville. Siinä olisi meillä vuosittain miljardi euroa esim. vanhuksista huolehtimiseen. Miljardi!

Äänestä

Uudestisyntynyt voi äänestää vain persuja, jos pysyy Jumalan tahdossa...

Äänestä
  • Aloittaja

    Äänestin perussuomalaisia, koska Soini kertoi ottavan raamatusta mallia politiikalleen. Ottiko?
    Olen syvästi katunut äänestämistäni, mutta menin lupausten mukana lankaan, en tehnyt ainakaan tietoisesti.
    Poliitikka on likaista peliä ja aijon erillään siitä pysyä, mutta ihmettelen uskovat helaritkin ovat oikeislaisia useasti ja näin köyhimpiä riistämässä. Onhan helareissa niitäkin joilla on omatunto, vahinko vain heistä monikaan ei uskalla suutaan avata.
    Kysynkin lopuksi onko muitakin katuvaisia näin kun minun laitani on? Uudestisyntynyt ei voi mennä vähävaraisia riistämään, se on varmaa se.

    Äänestä

  • Ei ole mitään syytä olla hulestunut, että äänestit PS:sia, niin tein minäkin. Koska meidän tulee ajatella sen maan parasta jossa asumme ja nyt vain näytti siltä, että tämä oli paras vaihtoehto.
    Kattaisen, Matti Vanhasen ja Mari Kiviniemen sateenkaari hallitukset ovat tähän kaaokseen syylliset. Eikä nykyinen hallitus ole vielä paljoakaan voinut tehdä, koska edellisten hallitusten kansainvälisiä sitoomuksia, niin vaan pystytä muuttamaan.

    Äänestä

  • malttia kirjoitti:

    Ei ole mitään syytä olla hulestunut, että äänestit PS:sia, niin tein minäkin. Koska meidän tulee ajatella sen maan parasta jossa asumme ja nyt vain näytti siltä, että tämä oli paras vaihtoehto.
    Kattaisen, Matti Vanhasen ja Mari Kiviniemen sateenkaari hallitukset ovat tähän kaaokseen syylliset. Eikä nykyinen hallitus ole vielä paljoakaan voinut tehdä, koska edellisten hallitusten kansainvälisiä sitoomuksia, niin vaan pystytä muuttamaan.

    Kristitty ei voi huolehtia vain omasta maastaan, vaan hän kantaa huolta kaikista lähimmäisistään. Soini ei ole tätä ymmärtänyt, enkä usko, että Persut ikinä voivat toimia kristillisten aatteiden mukaisesti.

    Olen tavannut pari ihmistä, jotka ovat katuneet äänestyspäätöstään. Eivät uskoneet, että Soini voi olla niin kylmä ja tunteeton köyhimpiä kohtaan.

    Äänestä

  • Yhdessä yössä hyvinvointi ajetaan alas: "Suomi, tuomiot tulevat, koska kansa ei ole kääntynyt Herran puoleen .Yhdessä yössä nykyinen hyvinvointi ajetaan alas. Entiseen ei ole paluuta, vaikka ihmiset toivovat, että entinen hyvä aika palaisi, se ei ole mahdollista. Mutta Jumala alkaa tehdä voimallisia ihmeitä: Vaikeavammaisia parantuu ja ihmisille tulee hätä Herran puoleen, ihmisiä tulee uskoon kaduilla ja kirkot täyttyvät. Tämä aika ei ole kaukana. Ihmiset sanovat, että onhan sitä puhuttu ennenkin, mutta kaikki on pysynyt ennallaan. Toteutuminen on kuitenkin pian käsillä."
    Tämä profetia tuli Tauno Rantalan kautta joskus 70 luvulla ja näyttää vasta nyt toteutua.

    Äänestä

  • tomumaja- kirjoitti:

    Äänestin perussuomalaisia, koska Soini kertoi ottavan raamatusta mallia politiikalleen. Ottiko?
    Olen syvästi katunut äänestämistäni, mutta menin lupausten mukana lankaan, en tehnyt ainakaan tietoisesti.
    Poliitikka on likaista peliä ja aijon erillään siitä pysyä, mutta ihmettelen uskovat helaritkin ovat oikeislaisia useasti ja näin köyhimpiä riistämässä. Onhan helareissa niitäkin joilla on omatunto, vahinko vain heistä monikaan ei uskalla suutaan avata.
    Kysynkin lopuksi onko muitakin katuvaisia näin kun minun laitani on? Uudestisyntynyt ei voi mennä vähävaraisia riistämään, se on varmaa se.

    Me tulemme ennemmin tai myöhemmin pettymään ihmisiin joihin luotimme sokeasti. Politiikka on likaista ja siellä on tämän maailman ruhtinaalla 'kotikenttäetu'. Olen kuullut, että Soini olisi kääntänyt takkinsa, mitä aikaisempiin lupauksiin tulee. Se ei ole eikä tule olemaan uutta auringon alla.

    Soini on tunnustava katolilainen. Hän kääntyi katolilaisuuteen, koska vastusti aborttia ja sai siihen 'uskonnollisen oikeutuksen' katolilaisuutensa perusteella.

    Jälkikirjoitus: Olen iloinen, että maassamme on vielä ihmisiä, jotka vastustavat lasten surmaamista äitinsä kohtuun. Eräs sairaanhoitaja kertoi minulle, että jotkut abortoidut lapset liikehtivät, eräät ääntelehtivätkin, siinä vadissa, joihin heidät vedettiin kohdusta. Sairaanhoitaja oli järkyttynyt, kun toisessa lastenklinikan huoneessa joutui avustamaan lääkäriä abortissa ja viereisessä auttoi samaa lääkäriä, joka taisteli kaikin keinoin keskenmenoa vastaan.

    Äänestä

Kristukseen Jeesuksen uskovat ovat tämän pahan vallassa olevan, saata naa tuomiokseen palvelevan maailman / ihmikunnan, kaikille hyväksi Jumlan Sanan vastaisesti touhuista ja politiikasta, jossa "piru" vie, johtaa ja hallitsee, ULOS kutsuttuja. Sitä kaikille ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi, Krist. vaihtoehtoa, sitä Jumalan valtakunta yhteyden / yhtenäisyyden jokaista jäsentään myöden Raamatun UT mukaisuudessa mahdollistavaa, YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa YKSI mielisesti keskinäisessä Rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä elävästi ja toimivasti / vaikuttavasti, RAKENTAVIKSI kutsuttuja.

Jeesuksen nimessä... muistuttaen ja valistaen. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.

Äänestä

Raamatussa on kerrottu, miten ihminen uudestisyntyy. Se riittänee vastaukseksi tähän vähän provosoivaan mutta samalla myös ehkä vähän pikkusieluiseen kysymykseen.

Äänestä
Aloittaja

Hyviä vastauksa ja jokunen kirjoittajista oikeamielinen, näkyy olevan Jumalan ihmisiä.

Tässä alla Jeesuksen omat sanat:

>>Mutta hän on lausuva: 'Minä sanon teille: en tiedä, mistä te olette. Menkää pois minun tyköäni, kaikki te vääryyden tekijät.'<<

Äänestä

>>Onko mielestänne nykyinen hallitus raamatullisesti Jumalan valitsema esivalta ja onko siis sitä kunnioitettava vaikka Jeesuksen opetus onkin todellisuudessa ihan muuta?<<

Jumala hallitsee kaiken aikaa; niin kansojen historiaa, nykyaikaa kuin tulevaisuuttakin. Hän on asettanut meille ajat ja asumisemme rajat, että me niiden puitteissa etsisimme Häntä, joka ei kuitenkaan ole kaikukan yhdestäkään meistä. Jeesus opetti, että emme voi nähdä Jumalan valtakuntaa s.o hallintavaltaa, ellemme synny ylhäältä.

>>Jos käy äänestämässä ja on tietoinen että poliitikka on juonittelua, valehtelua, pettämistä, jopa rasismia, politiikka aiheuttaa sotia, tappamisia jne... Voiko sellaisessa olla mukana uskovana henkilönä.<<

Ehkäpä ei ole viisasta käydäkään äänestämässä. Itse en käy. Olen jättänyt nuo politiikka-asiat Jumalalle. Nimittäin, äänestimmepä miten tahansa, niin Hän on se, joka asettaa esivallan. Valtikka ei ole lähtenyt Hänen kädestään, jolla on tosi valta yli kaikkien valtakuntien ja heidän päämiesten.

Ole aivan turvallisella mielellä. Kaikkein synkimmätkin ja pahimmat asiat tulevat palvelemaan Jumalaa, Hänen vanhurskaita suunnitelmiaan ja jouduttamaan Hänen valtakunnan tulemista maan päälle.

Herra on omiensa turva hädän ja ahdingon aikana. Totisesti.

Äänestä
  • Jukka, sinä kyllä et olisi noin optimistinen jos sattuis se päivä että sä poliittisten asioitten vuoksi huomaisit olevasi eturintamassa ja sodassa.

    Ja Niinistö se vaan joisi kahvia kultarannassa.

    Äänestä

  • Tehtäväni sodassa ei olisi eturintamalla.

    Äänestä

  • jukka1954lohja kirjoitti:

    Tehtäväni sodassa ei olisi eturintamalla.

    Ihan yhtä turvassa et siltikään olisi kuin poliitikot jotka ei ois rintamalla ensinkään vaan kotona odottamassa tietoja montako miestä heidän ja politiikkansa vuoksi kuolee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tomumaja- kirjoitti:

-Miten on, onko sellainen uudestisyntynyt joka on äänestänyt puolueita kokoomus, keskusta tai perussuomalaiset?

-Jos siunaa/hyväksyen esivallan eli hallituksen toimet tietoisesti ja samalla kuitenkin köyhiin kohdistetut leikkaukset ovat kaikkien tiedossa?

-Onko mielestänne nykyinen hallitus raamatullisesti Jumalan valitsema esivalta ja onko siis sitä kunnioitettava vaikka Jeesuksen opetus onkin todellisuudessa ihan muuta?

Jos käy äänestämässä ja on tietoinen että poliitikka on juonittelua, valehtelua, pettämistä, jopa rasismia, politiikka aiheuttaa sotia, tappamisia jne... Voiko sellaisessa olla mukana uskovana henkilönä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu