Kokemuksia PKS-SEHYK:istä

Evellini

Hei!
Onko kellään hoitokokemuksia Pääkaupunkiseudun Suun Erikoishoidon Yksiköstä Helsingin Ruskeasuolta? Siellä ilmeisesti hammashoidon opiskelijat hoitavat?
Sain sinne itse lähetteen proteesien laittoon, koska terveyskeskushammaslääkärini halusi lähettää minut sinne, koska sinne halutaan potilaita proteettisiin hoitoihin, ja olen kuulemma erinomainen potilas sinne, koska olen nuori proteesipotilas jolla on hankala purenta.
Koko hoitoni siirretään sinne eli siellä minulle tehdään kaikki juurihoidot ja paikkaukset, sekä sen jälkeen hampaiden poistot ja ns. irtoproteesit. Vähän jännittää jos olen enemmänkin harjoittelupotilas ja opiskelijan harjoittelevat hampaillani? Muutenkin jo isot hoidot ja varsinkin proteesien laitto jännittää miltä ne suussa tuntuvat.

7

5554

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Umppu1

      Onko sinut lähetetty Yliopiston hammasklinikalle vai PKS-SEHYK:n? Molemmat sijaitsevat samassa rakennuksessa Helsingin Ruskeasuolla. Yliopistoklinikalla hoidon tekevät hammaslääketieteen opiskelijat opettajien ohjauksessa, kun taas PKS-SEHYK:ssa hoidon tekevät erikoishammaslääkärit tai erikoistuvat hammaslääkärit (erikoistuva hammaslääkäri on valmis, kokenut hammaslääkäri, joka on erikoistumassa johonkin tiettyyn osa-alueeseen hammashoidossa).

    • Evellini

      Jaa, itseasiassa en ole enää yhtään varma kumpi se mahtoi ollakaan. Siinä siinä Ruskeasuolla, mutta siinähän ne on ilmeisesti molemmat? Tiedän varmuudella kun saan sieltä kutsun ja ajat sinne! Osaatko sanoa jommasta kummasta jotain tai kumpikohan se mahtaa olla siis?

      • Umppu1

        Voisit soittaa lähettäneelle hammaslääkärille ja jättää hänelle soittopyynnön asian selvittämistä varten. Tai sitten käydä paikan päällä Ruskeasuolla kysymässä.


    • FridaC

      Kirjoitit että olet "nuori proteesipotilas jolla on hankala purenta". Millainen hoito sinulla on edessä? Millaiset proteesit saat? Oletko minkä ikäinen?

      Itse olen 36 ja suunnitteilla myös mittava hammasremontti osaproteeseineen. Olisi kiva jakaa kokemuksia!

    • Evellini

      Onpa kiva kuulla että on muitakin samassa tilanteessa ja suht samassa iässä! Eli itse olen vasta 33v siis vielä nuorempi proteesipotilas.:( Hampaani ovat aina olleet hankalat ja minulle on tehty kaksi enemmän tai vähemmän epäonnistunutta mutta tosi pitkää oikomishoitoa. Sen takia hampaat kipeytyy, on juurihoidettu, ja lohkeilee ja kokoajan on jotain vikaa.

      Itselleni on suunniteltu ylös osaproteesia tai kokoproteesia, eli ei ole vielä varmuutta kumpi, mutta todennäköisemmin joudutaan laittamaan kokoproteesi. Jos minulta kysytään yhtään, niin kokoproteesi olisi varmaan ylös helpompi ratkaisu kerralla.

      Alas tehdään juurihoitoja ja paikkauksia, ja mahdollisesti sellaisia kruunuja, ja sitten osaproteesi. Jos ylös tehdään osaproteesi niin sinnekin on tiedossa runsaasti juurihoitoja ja paikkauksia ja myös niitä kruunuja. Mutta luulenpa että yläpuoli olisi helpoin jos se vaan tyhjennettäsiin kerralla...

      Missä sinulla tehdään hoitoa? Ja missä vaiheessa se on, eli onko tehty jo jotain vai vasta suunniteltu?

      • Näin_minulla

        Vuosikaudet minulle ehdoteltiin vuorotellen osaproteesia ja kokoproteesia ylös (kaikki poskihampaat poistettu). Lopuksi laitettiin osaproteesi ja jälkeenpäin olen todennut hyväksi ratkaisuksi. Proteesi pysyy hyvin paikallaan (umpikitalaki) kun on tukihampaita ja omilla etuhampailla on helpompi purra.


    • jnkn-lkn-

      Vastaan pari vuotta myöhässä, mutta erittäin onnistuneen hankalan viisaudenhammasleikkauksen ja leukaan kasvaneen kystan poiston jälkeen olen todella tyytyväinen.

      Mulla oli viisaudenhammas poikittain poskihampaan alle ja leukaluuhun oli kasvanut kystaa. Lisäksi joku hermo oli aivan kiinni viisaudenhampaan juuressa. oli pelko, että toinen puoli suusta jää tunnottomaksi.

      Lääkäri ja asistentti teki todella hienoa työtä, jonka jälkeen vielä toisenakaan päivänä kohtuullista leuan turvotusta ei ole kipuja eikä vuotoa.

      Hienoa työtä!

      Jos vähänkään sattuu, kannattaa ilmaista se heti, jolloin puudutetaan lisää. Pysyy pää paremmin paikallaan.

      Olen tyytyväinen ja helpottunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2304
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2040
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1983
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1680
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1632
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      196
      1529
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1251
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1144
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1140
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1093
    Aihe