Täällä palstalla on kyllä mielenkiintoisia fantasioijia. Miehiä jotka fantasioivat puhtaista viattomista neitsyistä ilman häivääkään realismista. Miehiä jotka elävät sellaisisessa fantasiassa, että kaikki naiset vain kusettavat heitä. Muutama hullu huutaa juttujaan provokatiiviseen tyyliin ja trollailee minkä kerkiää huomionhakuisuudessaan. Ja sitten ne jotka luulevat, että täällä naisten huoritteleminen jollain lailla maailmaa muuttaisi tai heille koston soisi. Sitten niitä joiden fantasia on joku 50-luvun puhtoisuus. Fantasioissa on näköjään hyvä "elää", jos oikea maailmaa oikeineen ongelmineen ahdistaa liikaa. Onneksi suurin osa on miehiä ja naiset ymmärtävät karttaa tätä sontalaa. Alas on suomalaisen miehen taso vajonnut.
Onpa mielenkiintoinen palsta
pkkka
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä.
Joku haavelilee maailmanrauhasta, joku taas puhtaasta sosialismista, kolmas siitä, että olisimme luonnon kassa yhtä...
Alas?
Osoitus naisen sairaasta arvomaailmasta, on pitää yleviä arvoja alhaisina.
Se, taas on mielenkiintoista, että myönnät että ylevä ja saastumaton nainen olisi jotain mikä on lähempänä fantasiaa kuin realismia.
Se kertoo että palstatotuus siitä, että moderni nainen = rappiolla, pitää paikkansa 100% tarkasti.
teidän kriteerien mukainen puhdas ja viaton nainen on fantasiaa. Nukkeja saa kaupasta, jos haluat oman tahdottoman Barbaran, joka siis olisikin juuri tasoisesi nainen. :D
Sairasta olisi kiinnostua parisuhdemielessä naisesta, joka pettää yli 80% todennäköisyydellä, kuten yli 50 partnerin kanssa olleet naiset. Juoksunsa juossut saa täysin uuden käsityksen kun sitä tarkastelee tilastomatematiikan kautta.
Parempi samurai-itsemurha kuin alistua parisuhteeseen sellaisen naisen kanssa, j a naisen vuoksi en itseäni lähde tappamaan. Joten pysy minusta kaukana kuvottava koiransielu.
Erittäin hyvin kirjoitettu!
Hienoa kuulla sinun puhuvan kunnioittamisesta. Kuulisipa sellaista puhetta sinulta enemmän, sen epäkunnioittavan sijaan. Millaista naista kunnoitat?
"Fantasioissa on näköjään hyvä "elää", jos oikea maailmaa oikeineen ongelmineen ahdistaa liikaa. "
Totta, fantasioissa on ainakin parempi elää kuin oikeassa maailmassa jos se on tällainen kun on. Ei se ole meidän vika että maailma on lyhyessä ajassa muuttunut niin että se mikä eilen oli realismia on tänään jo fantasiaa. Itse ainakin olen rauhaa rakastava ihminen enkä kaipaa ollenkaan 2000-luvun parisuhdetodellisuutta jonkun entisen jakorasian kanssa josta pitäisi hetikohta olla dramaattisesti eroamassa kun sillä tulikin hetkeksi tylsää. Pitäkää p...ne jos ei ole parempaa tarjota kuin mitä nyt on.
"Alas on suomalaisen miehen taso vajonnut."
Noh noh, mietihän vähän, se ei ole suinkaan mies joka on vajonnut alas.
Jos palstamiehet olisivat oikeasti sellaisia kuin provoissaan esittävät, niin kyllä olisin minäkin sitä mieltä, että alas on suomalainen mies vajonnut. Onneksi ainakin irl on aivan huippumiehiä olemassa, joten jaksan uskoa, että palstamielipiteet ja miehet ovat vain vitsi.
Huippumies = pillua nuoleva miesvittu?
Niin, fantasioissa elämissä ei varmasti ole muuta huonoa puolta kuin se, että oikea elämä voi mennä ohitse. Olisi kivaa jos kaikki olisi niin kuin fantasioissa, mutta kun ei ole niin voi pelätä oikeaa elämää, johon aina kuuluu epätäydellisyys ja toteutumattomuus. Itse asiassa elämästä elämän tekee juuri se, että se ei ole täydellistä.
Neitsyyden pitäisi olla itsestäänselvyys jokaiselle sinkulle. Seksiä vasta elämänkumppanin kanssa. Ja turha selittää, että kyllähän ihminen seksiä tarvitsee eikä ilman viitsi elää; no mitäpä jos hankkisi sen elämänkumppanin ajoissa, ja se taas onnistuisi jos jokainen sitä haluaisi rinkelöinnin sijaan. Ei neitsyydessä pitäisi olla mitään epärealistista.
Mitä vikaa on 50 luvussa, lukuunottamatta pula-aikaa. Kyseinen vuosikymmen loi pohjan sille että 60/70 luku olivat vahvan nousun aikaa ja suomeen luotiin kirjaimellisesti tyhjästä se systeemi jota seuraavat vuosikymmenet ollaan kovasti alettu romuttaa.
En väitä että silloin olisi välttämättä ollut "kivaa" tai etteikö siellä omat aivopierunsa olisi olleet, mutta kun nykyään painitaan kaikenlaisissa sosiaalisissa ja talousongelmissa niin kenties kannattaisi vilkaista sinne historiaan ja tajuta että siellä tehtiin monta asiaa oikeinkin; enemmän oikein kuin nykypäivänä.